Avrupa Türkiye için yeni model arıyor

Avrupa Türkiye için yeni model arıyor

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komseri Hahn, Birlik ile Türkiye arasında ekonomi ve güvenlik öncelikli yeni bir ilişki modeli üzerinde çalıştıklarını belirterek “Türkiye’nin AB hayali şimdilik bitti” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin başka bir hedefi olması gerektiğini söyleyerek, üye ülkeler arasında “ticaret ve güvenlik ortaklığı” üzerine yeni bir ilişki modelinin konuşulduğunu açıkladı. Malta’da devam eden Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısı sırasında Reuters haber ajansına konuşan Hahn, “En azından şu an için, Türkiye’nin AB perspektifinden uzaklaştığı konusunda herkes hemfikir. AB rüyası şimdilik bitti” dedi.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayından bu yana Türkiye ile “müzakereler kapsamında” görüşme yapılmadığını ifade eden Johannes Hahn, Fransa ve Almanya önderliğinde, ticaret ve güvenlik merkezli yeni bir ilişki modeli üzerinde konuşulduğunu ifade etti. Hahn, üyelik kriterleri üzerinde pazarlık yapılamayacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye demokrasisi diye bir versiyon yok. Sadece bir demokrasi var. Türk halkı da Avrupalılar ile aynı özgürlükler içinde yaşama hakkına sahip.” Hahn, AB’nin Türkiye’nin daha merkeziyetçi bir sisteme kayması konusunda sorumluluğu olup olmadığı yönündeki bir soruya da “Hiç himse suçsuz olduğunu iddia edemez ama söz konusu politikalar olduğunda karar her zaman ülkelere aittir” şeklinde cevapladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN