Bakan Koca: Aşı ile virüsten kurtulacağımıza inanıyoruz

Bakan Koca: Aşı ile virüsten kurtulacağımıza inanıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının menşeiyle değil, güvenirliği ve etkililiği ile ilgilendiklerini belirterek, “Biz aşıların gücüne inanıyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz" dedi.

Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu'na video konferans yöntemiyle katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin nüfus büyüklüğüne göre aşılama başarısının en yüksek olduğu ülkelerin başında geldiğini ifade eden Bakan Koca, “Biz aşıların gücüne inanıyoruz. Bilimsel çerçevede araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara itibar ediyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Koca'nın açıklamaları şu şekilde: 

“AŞILAMA BAŞARISI EN YÜKSEK ÜLKELERİN BAŞINDAYIZ” 

Türkiye'nin 'Genişletilmiş Bağışıklama Programı' çerçevesinde, 13 antijenle en geniş bağışıklama programını uygulayan ülkeler arasında olduğunu belirten Bakan Koca, "Yıllık 1 milyon 200 bin civarında çocuğun doğduğu ve nüfus büyüklüğüne göre aşılama başarısı en yüksek olan ülkelerin başında gelmekteyiz. Pandemi mücadelesine kilitlendiğimiz bu yıl içinde dahi yüzde 98'lere varan başarı grafiğimizi koruyoruz. 24 binden fazla birimde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile Toplum Sağlığı Merkezlerimizle ülke genelinde 8 bini aşkın noktada vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve geliştirmek için hizmet veriyoruz" dedi.  

“TEDBİRLERİN UYGULANMASI KONUSUNDA ISRARCIYIZ” 

Bakan Koca, koronavirüs salgınıyla mücadelede maske, mesafe ve temizliğin hala en güçlü silah olduğunu belirterek, "Bu tedbirlerin uygulanması konusunda ısrarcıyız. Çünkü henüz bu pandemiden kurtulabilmenin başka bilinen bir yolu yok. Önümüzdeki günlerde bu tedbirlere güçlü bir araç olarak aşıyı da ekleyebilmenin beklentisi ve umudu içindeyiz. Aşı sayesinde dünyanın başına büyük dert olmuş bu hastalıktan kurtulacağımıza, en azından salgını güçlü bir şekilde kontrol altına almayı başaracağımıza inanıyoruz" diye konuştu.   

“BİZ AŞI İLE BU HASTALIKTAN KURTULACAĞIMIZA İNANIYORUZ” 

Daha sonra aşının önemine değinen Bakan Koca, "Belki şimdilik çiçek aşısının başarısına ulaşarak bu virüsü eradike edemeyebiliriz, difteri aşısının etkisi gibi yeni yetişen hekimlerimizin hiç görmediği bir hastalık haline getiremeyebiliriz, kızamık aşısı gibi vakaları parmakla sayılabilir, komplikasyonlarını hiç görmediğimiz hale getiremeyebiliriz. Ancak biz aşıların gücüne inanıyoruz. Bilimsel çerçevede araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara itibar ediyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz. Bilim çerçevesinde uygun yöntem ve çabayla insan ömrünün uzadığını, doğan her bebeğin hayata daha sağlıklı başladığını ve ortaya çıkan her yeni hastalıkla baş edebileceğimizi biliyoruz" dedi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN