Beklentiler tek tahminler çift hane

Beklentiler tek tahminler çift hane

Enflasyon en son açıklanan haziran ayı verilerine göre, 12,62’ye ulaşarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ekonomi yönetimi ise yıl sonuna kadar enflasyonun tek haneye ineceğini söylerken, Goldman Sachs çift haneli enflasyon beklentisini 0,4 puan daha arttırdı. Kuruluşun yeni tahmini 11,3’ten 11,7’ye yükseldi. TCMB’nın beklentisi de 2020 sonunda 7,4 olarak tahmin edilmişti.

Türkiye’nin enflasyonu Haziran 2020’de beklentilerin üzerine çıkarak, 12,62’ye yükseldi. İlk 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon verileri, 1,12 artmış oldu. Ekonomi yönetimi enflasyonun 2020’de tek haneye ineceğini söylerken, Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs çift haneli beklentisini 0,4 puan daha yükseltti.

Goldman Sachs yayımladığı Türkiye raporunda, yüksek enflasyon tahmini ile brüt rezervlerdeki düşüş göz önüne alındığında ve TL’deki volatilitenin yeniden artmasının beklenildiği 2020’nin ikinci yarısında, TCMB’nin para politikasında sıkılaşmaya gideceğini öngördü. Kurum, Türkiye için yıllık enflasyon tahminini yüzde 11,3’ten yüzde 11,7’ye yükselttiğini açıkladı. Raporda, Türkiye’de manşet enflasyonun Mayıs ayında yüzde 11,4’ten Haziran ayında yüzde 12,6’ya yükseldiği ve yüzde 12 olan beklentinin üzerinde gerçekleştiği belirtilerek, çekirdek enflasyonun ise beklentilere uygun olarak yıllık bazda yüzde 10,3’ten yüzde 11,6’ya yükseldiği kaydedildi. Enflasyondaki bu artışın genele yayılmış olduğu vurgulandı. Banka, kapasite kısıtlamalarının negatif arz şoku oluşturduğunu, pandeminin belli ürün grupları için talebi artırdığını ve daha da önemlisi fiyat belirleyenlerin fiyatlarını ekonominin iki aylık kapanma sonrası Haziran’da açılması ile birlikte ayarladıklarını ve bu gelişmelerin kombinasyonunun da enflasyonun beklenenden yüksek çıkmasına yol açtığını kaydetti. Banka, yüksek enflasyon tahmini ve TL’de volatilitenin muhtemelen artacağı yönündeki görüşünün yanında brüt rezervlerdeki düşüş de dikkate alındığında para politikasının 2020 yılının ikinci yarısına sıkılaştırılacağı tahmininde bulundu.

AKARYAKITTA ARTIŞ İTİCİ GÜÇ OLDU

Kurumun yayımladığı rapora göre, ulaştırma enflasyonundaki yıllık yüzde 6,7’den yüzde 11’e artışın enflasyonda ana itici güç olmasına ve genel enflasyon oranına yüzde 0,65 puan katkıda bulunmasına rağmen, bunun sadece yarısı yüksek yakıt fiyatlarından kaynaklandığı belirtildi. Taşıt ve ulaştırma hizmetleri alt kategorilerindeki enflasyon oranların da keskin bir artış gösterdiğine dikkat çekildi.

YAKLAŞIK 5 PUANLIK FARK VAR

Enflasyonun beklentilerinden yüksek çıkmasının ardından, Goldman Sachs yıl sonu enflasyon tahminini yıllık yüzde 11,3’ten yüzde 11,7’ye çıkardığını kaydetti. Bu seviyenin yüzde 7,4 olan TCMB’nin yıl sonu tahmininin ve yüzde 9,6 olan beklentilerin oldukça üzerinde bir veri olması dikkat çekti.


Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN