Beştepe Millet Camii Cuma ezanı eşliğinde açıldı

Beştepe Millet Camii Cuma 
ezanı eşliğinde açıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Beştepe Külliyesi'ndeki Millet Camii'nin açılışını yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez açılışta dua etti. Erdoğan süslemelerde kullanılan ayetlerin anlamını da açıkladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın içinde inşası tamamlanan Beştepe Millet Camii'nin açılışını yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de katıldığı açılışta Erdoğan şunları söyledi:

Camimi Beştepe Millet Camii ve kongre merkezi olarak bugün açılışı yapılıyor. Adı Beştepe Millet Camii milletimize hayırlı olsun. Camimizin Ankara’ya ve bölgemize kazandırılmasında emeğe geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.
Bu camide kılınacak namazların Allah katında kabul olmasını niyaz ediyorum.

15-07/03/bestepe-millet-camii-ibadete-acildi_7274_dhaphoto12.jpgMillet Camii'nin Taç Kapısı ibadete gelenleri iç mekan doğru yönlendiriyor.

Bu caminin gerek mimarisi hem de konumu itibariyle ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. En önemli maddi unsurları camilerimizdir. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir.

Büyük bir mücadele sonunda yeniden tarihimizin kültürümüzün yeni bir sentezle ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık.
Cumhurbaşkanlığı külliyesini ana ve yardımcı binalarıyla en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum.
Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Camilerimin büyüklüğü ve güzelliği iftar kaynağıdır.

İstanbul deyince Yeditepe aklımıza geliyorsa Ankara’yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Kocatepe ve Beştepe…

15-07/03/bestepe-millet-camii-ibadete-acildi_7274_dhaphoto6.jpg
Beştepe Millet Camii'sinin kubbesinin yarı çapı 21 metre.

Orucun ve namazın yasaklandığını biliyoruz

Ramazan'ın ortasına geldik. Toplum olarak bu ayı bir infak ayı olarak değerlendirmek istiyoruz. Ancak çevremizde bazı sıkıntılar var. Suriye ve Mısır'da sıkıntılar zulümler devam ediyor.

Uzak coğrafyalarda müslümanlara orucun ve namazın yasaklandığını biliyoruz. Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs'teki Mescid'i Aksa'da yapılanları biliyoruz. Tüm bu yaşananlardan Allah'ın izniyle kardeşlerimiz kurtulacaktır.

Bu millet güçlü olursa diğer kardeşlerimize de muhakkak faydası olacaktır. Ama biz zayıflarsak yaşayacağımız tehlike onlarınkinden daha büyük olur.

15-07/03/bestepe-millet-camii-ibadete-acildi_7274_dhaphoto2.jpgCaminin abdesthanelerinde aynı anda 138 kişi abdest alabiliyor.
/FOTOĞRAFLAR: AA

Girişte Rad Suresi

Kısa bazı teknik bilgileri sizlere vermek istiyorum.

Camini oturumu 5377 metrekaredir. Ana kubbe ve 4 yarım kubbeyle örtülüdür. Yarım kubbelerin bitiminde iki şerefe olan yüksekliği 60 metreyi bulan 4 adet minare mevcuttur. Ana kubbe iç çapı 21 metredir. Zeminden yüksekliği içten yaklaşık 30 metredir. Yarım kubbelerin iç çapı 8 metredir Taç kapı 2.80 genişliğindedir. Kapı mermer kapı ve metal süslemeler. Giriş yazısı. Rad suresi 24. Ayet ile taçlandırılmıştır.

(*Rad Suresi 24. Ayet: “Sabretmenize karşılık selâm sizlere. Dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!”)

15-07/03/bestepe-millet-camii-ibadete-acildi_7274_dhaphoto4.jpg

Hak, hukuk, doğruluk

Ayetler devlet, hak, hukuk, doğruluk üzerine seçilmiştir. Yan cephelerde ve kubbelerde kullanılan bol miktardaki pencerelerde daha çok ışık kullanılması hedef edildi. Cami pencereleriyle vitraylarla kaplandı. 

Hat sanatı ve içeriğindeki mesajlarla cemaatin dikkatini kıbleye yönlendiriyor. Hemen karşımda kongre merkezinin inşaatı devam ediyor, yıl sonuna kadar tamamlanacak. Kamu kurumlarımız, bakanlıklarımız toplantılarını burada yapabilecek.

5 milyon cilt eser alabilecek şekilde cumhurbaşkanlığı kütüphanesinin de projesi bitiyor, 2 sene içinde tamamlanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de böylece tamamlanmış olacaktır."

Cuma ezanıyla açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Mehmet Görmez, dua cami açılışı için açılışa katılanlara dua ettirdi. Duaların ardından kurdela kesilerek cami açıldı. Açılış sırasında Cuma ezanı da okunmaya başladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN