Boğaziçi eylemlerinde ev hapsi verilen kadınlar kelepçelerini kırdı

Türkiye'nin gündemine oturan Boğaziçi eylemlerine katıldıkları için haklarında ev hapsi verilen Gamze Toprak ve Hivda Selen, elektronik kelepçelerini çıkararak 8 Mart eylemlerine katıldılar. ''Ev hapsini tanımıyorum'' pankartlarıyla dikkat çeken kadınlar ''Biz tüm sonuçları göze alarak bu eylemi gerçekleştirdik. Faşizme karşı cevap olmak istiyoruz'' açıklamasını yaptılar.

Boğaziçi eylemlerine katıldıkları için haklarında ev hapsi kararı verilen Sosyalist Kadın Meclisi Üyesi Gamze Toprak ile İstanbul Üniversitesi öğrencisi Hivda Selen ev hapsi kararını tanımayarak 8 Mart eylemine katıldı. Gamze ve Hivda, ev hapsi gerekçesiyle ayaklarına takılan elektronik kelepçeleri çıkararak katıldıkları eylem sırasında verdikleri röportajda, "Bu kelepçeler şiddet faili erkeklerin ayaklarına takılsaydı bugün birçok kadın yaşıyor olacaktı." ifadelerini kullandı. “Ev hapsindeki kadınlara özgürlük” dövizleriyle eyleme katılan Gamze ve Hivda, ayaklarına takılan elektronik kelepçeleri ellerinde tutarak eyleme destek oldu. 

''KELEPÇELER ŞİDDET FAİLİ ERKEKLERİN AYAĞINA TAKILMALIYDI'' 

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Hivda Selen, yaklaşık bir aydır Boğaziçi eylemlerine katıldığı için ev hapsinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bugün ev hapsini tanımadığımı ilan edip 8 Mart’a geldim. Kelepçemi çıkardım. Şöyle düşünüyorum; bu kelepçeler şiddet faili erkeklerin ayaklarına takılsaydı bugün birçok kadın yaşıyor olacaktı. Musa Orhan hala elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Ama biz kadınlar evlere hapsediliyoruz. Hayatın her alanında eve hapsedildiğimiz gibi yine hapsedildik. Dolayısıyla biz kelepçeleri tanımayacağımızı söyledik. Bir kadın daha katledilmesin diye buraya geldim ben. O yüzden erkek devleti görevi yapmasını biz kadınları değil katilleri engellemesini söylemek için buradayım. Muazzam bir kadın dayanışması var. Bu kelepçeleri tanımadığımızı ilan ettik. Gözaltına alınabilir ve tutuklanabilirim. Zaten ev hapsi de bir tutuklamadır. Dolayısıyla evimde olan durumdan bambaşka bir durum yaşamayacağım. O da hukuksuzluk bu da hukuksuzluk. Bu hukuksuzluğa karşı bütün kadınları dayanışmaya çağırıyorum."  

"TÜM SONUÇLARI GÖZE ALARAK BU EYLEME GELDİM"

Sosyalist Kadın Meclisi Üyesi Gamze Toprak ise "Biz tüm sonuçları göze alarak bu eylemi gerçekleştirdik. Faşizme karşı cevap olmak istiyoruz. Kadınlar sokakları caddeleri doldurarak faşizme, erkek egemenliğine cevap oluyor. Her şeyi göze aldığımızı söylemek istiyorum" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN