ABD Kongre Baskını soruşturmasında ilk söz polislerin: Cehenneme gidip dönmüş gibi hissediyorum

ABD Kongre Baskını soruşturmasında ilk söz polislerin: Cehenneme gidip dönmüş gibi hissediyorum

ABD'de 6 Ocak'ta Trump yanlılarının Kongre Binası'nı basması sonrası başlatılan soruşturmanın ilk oturumunda konuşan polislerden Aquilino Gonell, "Bu salondaki insanları ve o Kongre üyelerini korumak için adeta cehenneme gidip dönmüş gibi hissediyorum" dedi.

ABD'nin eski başkanı Donald Trump destekçilerinin 2020 seçimleri sırasında gerçekleştirdiği Kongre Baskını'na ilişkin Temsilciler Meclisi komisyonu tarafından başlatılan soruşturmada ilk söz polislerin oldu.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, oturumda önce, güvenlik kordonunu kırarak Kongre'ye giren Trump yandaşlarının saldırısına uğrayan ve dövülen polis memurları ifade verdi. Komisyon Başkanı Mississippi eyaleti Temsilciler Meclisi Üyesi Bennie Thompson, oturumu, "Bu soruşturmada siyaset ve partizanlığa yer yok" sözleriyle açtı.

"GİRİŞ KAPISINI KORUMAYA ÇALIŞIRKEN ÖLECEĞİM DİYE DÜŞÜNDÜM"

Komisyon önünde ifade veren Kongre polisi Aquilino Gonell, Trump destekçileri tarafından sıkıştırıldığı sırada oksijensiz kaldığını hissettiğini, o anda "Bu giriş kapısını korumaya çalışırken öleceğim" diye düşündüğünü söyledi. Washington Emniyet Teşkilatı'ndan polis Michael Fanone, Kongre'yi basanların 'kendisini kendi silahıyla öldürme' çağrılarının hala kulaklarında çınladığını söyledi, "Beni ellerine geçirdiler, tekrar tekrar vatan haini olduğumu söylediler, dövüldüm, elektrik şoku tabancasıyla vuruldum" dedi. 6 Ocak soruşturması oturumlarının düzenlenmesine direnen Cumhuriyetçi Partili Kongre üyelerini kınayan polis memuru Fanone, "Bu salondaki insanları ve o Kongre üyelerini korumak için adeta cehenneme gidip dönmüş gibi hissediyorum" ifadelerini kullandı.

ic.jpg

"TARİH, İSİMLERİNİZİ HATIRLAYACAK"

Polis memuru Aquilino Gonell de bir yandan gözyaşlarını silerken diğer yandan 6 Ocak'ta kendisinden neredeyse bir metre ötede başka polis memurlarının acı içinde bağırdığını duyduğunu anlattı. Kongre baskını sırasında yaşadıkları korku dolu anları, travmayı ve aldıkları yaraları anlatan polis memurları, Temsilciler Meclisi üyelerine, saldırıyı soruşturmaları çağrısında bulundu. Komisyon Başkanı Bennie Thompson, saldırıya ilişkin görüntülerin yer aldığı bir video kaydını gösterdi ve oturuma katılan polis memurlarına, "Tarih isimlerinizi hatırlayacak. İsyancılar savaşmaya hazırdı ve başarıya çok yaklaştılar" dedi.

Çok sayıda Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesinin 6 Ocak günü yaşanan şiddet olaylarını küçümsemesi, kimilerinin bir baskın düzenlendiğini inkar etmesi ve Demokrat Parti liderliğinde başlatılan soruşturmayı siyasi güdümlü olarak nitelemesi, ABD Kongresi'ndeki gerginlikleri artırdı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ LİDERİ: SAÇMALIK

Komisyon başkanı Thompson'ın konuşmasının ardından, komisyonda yer alan iki Cumhuriyetçi Partili üyeden biri olan Wyoming temsilcisi Liz Cheney söz aldı. Cheney, "Kongre'de hizmet veren, bu yüce ülkenin dört bir yanında seçimle işbaşına gelen her Amerikalı, şu soruyu sormalı: Hukukun üstünlüğüne sadık kalacak mıyız, mahkemelerin kararlarına saygı duyacak mıyız, iktidarın barışçı şekilde el değiştirmesi geleneğini koruyacak mıyız? Yoksa partizanlık, Amerika mucizesini bir kenara fırlatmamıza neden olacak kadar kör mü edecek gözlerimizi?" dedi.

Cumhuriyetçi Partililerin Temsilciler Meclisi'ndeki lideri Kevin McCarthy, oturumdan önce soruşturma sürecini bir kez daha 'saçmalık' olarak nitelendirdi ve Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi'nin 'sadece kendi istediği soruların sorulmasını' istediğini söyledi. 6 Ocak günü ortaya çıkan güvenlik açıklarında Pelosi'nin oynadığı rolün soruşturulması gerektiğini söyleyen McCarthy, Kongre güvenliği konusunda Pelosi'yle eşit yetkiye sahip olan dönemin Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı.

"YANITLARA ULAŞMAMIZ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

Komisyon Başkanı Thompson, soruşturmanın Trump'ın Kongre baskınında oynadığı rolü mercek altına almakla kalmayacağını, aynı zamanda saldırıdan önce aralarında beyaz üstünlükçülerinin de bulunduğu sağcı grupların saldırıdan önce örgütlenmesine de odaklanacağını söyledi. Komisyon ayrıca yüzlerce kişinin Kongre'nin güvenlik kordonunu kırıp baskın düzenlemesine yol açan emniyet açıklarına yoğunlaşacak.

Komisyonun Cumhuriyetçi Partili diğer üyesi Adam Kinzinger, oturumdan önce yaptığı açıklamada, "Çok uzun süre 6 Ocak olayları olmamış gibi davrandık. Bu durumda olmayı hiç istemezdim ama büyümeye devam eden komplolar, yalanlar ve dezenformasyon olduğu zaman Kongre üyeleri olarak yanıtlara ulaşmamız hayati önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN