Back To Top
Brexit Ankara Anlaşması'nı da vurdu: Türklerin iş kurma vizesi iptal ediliyor

Brexit Ankara Anlaşması'nı da vurdu: Türklerin iş kurma vizesi iptal ediliyor

 - Son Güncelleme: 06.08.2019 Salı 10:26
Brexit Ankara Anlaşması\'nı da vurdu: Türklerin iş kurma vizesi iptal ediliyor
- A +

CSS Legal, anlaşmasız Brexit hazırlık çalışmaları kapsamında İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın Türk vatandaşlarına özel İngiltere-Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi'ni 31 Ekim'den sonra bitebileceğini duyurdu. Brexit sürecinde başta İngiltere Başbakanı May olmak üzere birçok kabine üyesi istifa etmişti.

Vize ve danışmanlık firması CSS Legal, Türk vatandaşlara özel olan İngiltere Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi'nin 31 Ekim'den sonra bitebileceğini açıkladı. CSS Legal'den yapılan açıklamaya göre bildiride, Türk vatandaşı olan girişimcilere sunulan ayrıcalıklı statünün 31 Ekim'de veya daha erken bitebileceği kaydedildi.

31 Ekim sonrası anlaşmasız Brexit halinde Türk hükümeti ile ikili anlaşma yapılması noktasında çalışmaların sürebileceğine dikkat çekilirken, bunun henüz böylesi bir yeni vize kategorisinin yürürlüğe girmesi anlamına gelmediği de belirtildi.

İŞ KURMA VİZESİ İÇİN TARİH VERİLDİ

İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office), AB'den anlaşmasız çıkılması durumunda daha öncesinde yapılan uluslararası anlaşmaların geleceğine dair detaylı bir açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada görüşlerine yer verilen CSS Legal Londra Ofisi Göçmenlik Hukuku Uzmanı Hüberya İnce, "İngiltere İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, AB ile anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak gerçekleşecek iki Brexit durumunda da İngiltere'nin farklı politikalar izleyeceğini duyurmuş oldu." ifadelerini kullandı. 

İnce, "Birleşik Krallık Hükümeti benzer bir anlaşma halinde işçi veya işveren Türk vatandaşları ve ailelerine Brexit'ten önceki uygunluk şartlarıyla vize izni başvurusunda bulunma imkanı vermek istiyor ama İngiltere, AB'den ayrılığın ardından İngiltere'ye giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bir taahhütte bulunmuyor. Durum böyle olunca vize başvurusu yapacak kişilerin 31 Ekim 2019 tarihini her ihtimale karşı göz önünde bulundurma ve başvurularını geciktirmemeleri daha iyi olacaktır." değerlendirmesini yaptı.

İSTANBUL/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN