Büyümez ölü çocuklar

Büyümez ölü çocuklar

Dünya Çocuk Günü’nde vicdanları kanatan korkunç tablo... İsrail’in okul, hastane demeden yaptığı saldırılarda en az 5 bin çocuk, 577 bebek can verdi. Yüzbinlercesi sakat kaldı, ailesini kaybetti. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin de çağrıların da hiçbir anlam ifade etmediği insanlık suçuna karşı ortak haykırış yükseldi:

BM DİREKTÖRÜ İSYAN ETTİ: ARTIK BU VAHŞETİ DURDURUN

İsrail saldırılarında can kaybı 13 bini aştı. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Filistin’de oluşan kanlı bilanço ise yürekleri yaktı. Tel Aviv’in bombardımanlarında 5 bin çocuk hayatını kaybetti. BM Filistinli Mülteciler Yardım Örgütü Direktörü Philippe Lazzarini, önceki akşam kentteki bir okula 24 saatte iki kez füze atıldığını duyurdu. “Çocuklar can verdi. Artık yeter, bu dehşetin durması gerekiyor” çağrısı yaptı.

HER GÜN MASUMLAR HAYATINI KAYBEDİYOR, SAKAT KALIYOR

Save the Children vakfı 45 gün içinde, dünyada son 4 yılda öldürülenden daha fazla çocuk katledildiğini bildirdi. ‘Saatte ortalama 6 çocuk son nefesini veriyor’ denildi. Soykırımdan kurtulan binlerce çocuk da ya yetim kaldı ya engelli hale geldi. Dünyanın gözü önünde gelinen nokta BM’nin 1989’da kabul ettiği ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kağıt üstünde kaldığını gösterdi. ‘İnsanlığın kutlama yapmaya hakkı var mı’ tepkisi yöneltildi.

İSRAİL HASTANE VURMAKTAN VAZGEÇMİYOR

İsrail güçlerinin silah zoruyla tahliye ettirdiği Şifa Hastanesi’ndeki prematüre bebekler kuvözlerden çıkarıldı. Jetler son olarak Endonezya Hastanesi ve çevresini roketlerle bombardımana maruz bıraktı. Saldırılarda en az 12 Filistinli öldü. Hastane müdürü Al Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 140 yataklı hastanede 650 hastanın tedavi gördüğünü ifade etti.

2111krt01a-tum.jpg

BÜYÜYEMEYEN ÇOCUKLARIN ŞEHRİ

Dünyadaki tüm çatışmalarda son 4 yılda ölen çocuk sayısı son 45 günde Gazze’de İsrail vahşetinin kurbanı olan çocuklardan daha az. Dünya Çocuk Günü’nde yürek yakan bu tablo dünyanın seyirci kalması nedeniyle gün geçtikçe vahimleşiyor. BM Filistinli Mülteciler Yardım Örgütü Direktörü okulların halen vurulduğuna dikkat çekerek, “Artık yeter, bu dehşetin durması gerekiyor” çağrısı yaptı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırıların en büyük kurbanı Gazzeli çocuklar olurken insanlık vicdanı derin yara alıyor. Batılı hükümetlerden zoraki yapılan itidal çağrıları İsrail vahşetini durdurmakta etkisiz. 20 Kasım Dünya Çocuk Günü vesilesiyle Gazze’deki korkunç tabloya karşı vicdan sahibi herkesin ortak haykırışı, “Hiçbir hesap çocukların canından daha önemli değil” oldul. İsrail’in okul, hastane demeden yaptığı saldırılarda en az 5 bin çocuk, 577 bebek can verdi. Binlerce çocuk sakat kaldı, derin travmalar yaşadı, ailesini kaybetti.

BM Filistinli Mülteciler Yardım Örgütü Direktörü Philippe Lazzarini, önceki akşam kentteki bir okula 24 saatte iki kez füze atıldığını duyururken, “Çocuklar can verdi. Artık yeter, bu dehşetin durması gerekiyor” çağrısı yaptı. Dünyanın seyrettiği bu çocuk kıyımı, BM’nin 1989’da kabul ettiği ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kağıt üstünde kaldığını gösterdi. Uluslararası hukuk alanında çalışmalar yapan Filistinli avukat Ahmed Abofoul, Gazze’de İsrail bombardımanı altındaki Filistinli çocukların durumuna ilişkin, “İsrail’in Gazze’de sadece 3 hafta içinde öldürdüğü çocuk sayısı, 2019’dan bu yana dünyadaki çatışma bölgelerinde öldürülen yıllık çocuk sayısını aştı” dedi. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti merkezli Al-Haq isimli insan hakları örgütünün hukuk danışmanı avukat Ahmed Abofoul, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında öldürülen çocuklar ve uluslararası örgütlerin çocuk ölümlerine ilişkin tutumunu değerlendirdi.

Abofoul, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin savaş zamanlarında çocuklara yönelik 6 ağır ihlalden bahsettiğine dikkati çekerek, “İsrail bu ihlallerden 3’ünü, ‘Çocukların öldürülmesi ve sakat bırakılması, okullara veya hastanelere saldırılar ve çocukların insani yardıma erişiminin engellenmesi’ Gazze’ye yönelik saldırılarında kasıtlı ve sistematik olarak işledi.” diye konuştu. Silahlı kuvvetler ve silahlı grupların, uluslararası insancıl hukuk uyarınca, çatışma dönemlerinde savunmasız durumda olan çocuklar başta olmak üzere sivilleri koruyucu tedbirler almakla yükümlü olduğunu vurgulayan Abofoul, “Sivil altyapı, özellikle de hastaneler, uluslararası insancıl hukukta özel koruma statüsüne sahip. İşgalci İsrail ordusu henüz bu korunan yerlerin bu özel korumayı kaybettiğine dair ciddi veya ikna edici kanıtlar sunmadı.” ifadesini kullandı. Eldeki tüm verilerin İsrail’in çocuk ve kadınları kasıtlı olarak hedef aldığına işaret ettiğinin altını çizdi.

YİNE HASTANE YİNE KATLİAM

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’ne sığınanları dün hastaneden çıktıkları sırada hedef aldığını, saldırıda ölen ve yaralananlar olduğunu duyurdu. Açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’ne sığınanları hastaneden çıktıkları sırada hedef aldığı belirtildi. İsrail saldırısı sonucu ölen ve yaralananlar olduğu aktarıldı. Öte yandan Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Endonezya Hastanesi’nin ablukaya alınması ve bombalanması, uluslararası müdahale gerektiren bir suçtur.” ifadesi kullanıldı. Gazze Şeridi’nin kuzeyinde faaliyet gösteren son sağlık kuruluşu olması nedeniyle hastanenin korunması gerektiği vurgulanan açıklamada, İsrail’in Filistinlileri sürgün etme çabaları kapsamında sağlık sektörünü yıkma politikası sürdürdüğü kaydedildi. İsrail tankları dün sabah saatlerinden itibaren Endonezya Hastanesi’ni kuşatma altına almıştı. İsrail ordusunun dün sabah saatlerinde Endonezya Hastanesi’ne saldırısı sonucu en az 12 Filistinli hayatını kaybetmiş onlarca kişi de yaralanmıştı.

28 PREMATÜRE BEBEK MISIR’DA TEDAVİ GÖRECEK

Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun baskını nedeniyle Şifa Hastanesi’nden Gazze’nin güneyine nakledilen 31 prematüre bebekten 28’nin Mısır’a tahliyesi için ambulanslarla Refah Sınır Kapısı’na doğru doğru yola çıkarıldığını bildirdi. Söz konusu bebeklerin tedavilerine devam edilmesi için Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a nakledilecekleri ifade edildi. Tahliye işlemlerinin Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler İnsani İşleri Koordinasyon Ofisi (OCHA) ile işbirliği içinde yapıldığı kaydedildi. Öte yandan Filistin Kızılayından AA muhabirine yapılan açıklamada, Şifa Hastanesi’nden Gazze’nin güneyine nakledilen 31 prematüre bebekten 3’nün durumunun iyi olduğunu, bu nedenle bölgedeki hastanede gözlem altında tutulmaya devam edileceği belirtildi. Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun baskını ve saldırıları nedeniyle hizmet vermeyi durduran Gazze’nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi’ndeki 31 prematüre bebeği önceki gün Gazze’nin güneyindeki Emirlik Hastanesi’ne naklettiklerini duyurmuştu.

İSRAİLLİ ÇOCUKLARA “GAZZE’Yİ YOK EDİN” ŞARKISI SÖYLETTİLER

İsrail’de yaşları 6 ile 12 arasında değişen çocuklara, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde “Gazze’yi yok edin” çağrısı yapan şarkı söyletildi. İsrail merkezli yayın kuruluşu KAN’ın sosyal medya hesabından paylaşılan videoda, yaşları 6 ile 12 arasında değişen çocuklar, “2023 Dostluk Şarkısı (Friendship Song 2023)” isimli bir şarkıyı söylüyor. Ancak 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yayımlanan şarkının sözlerinde, Gazze için “yok etme” ve “orada bir şey kalmayacak” mesajları veriliyor. Söz konusu şarkının sosyal medyada tepki çekmesinin ardından, şarkı platformdan kaldırıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN