Dünya nüfusu 66 milyon arttı: Artış hızının lokomotifi Afrika

Dünya nüfusu 66 milyon arttı: Artış hızının lokomotifi Afrika

Alman Dünya Nüfusu Vakfı, 2023 yılında dünya nüfusunun yaklaşık 66 milyon kişi arttığını bildirdi. Böylece 2024 yılı başı itibarıyla dünya nüfusu 8 milyar 73 milyon 859 bin 407 kişi oldu. Dünya nüfusundaki artış hızının yavaşlamasının kadınların ortalama olarak daha az çocuk dünyaya getirmelerine bağlı olduğuna işaret edildi. Afrika nüfusunun 2080 yılına kadar günümüze göre yaklaşık iki katı artacağı belirtildi.

Alman Dünya Nüfusu Vakfı (DSW) tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz 2023 yılında dünya nüfusunun yaklaşık 66 milyon kişi arttığı belirtildi. Açıklamada 2024 yılı başı itibarıyla dünyada 8 milyar 73 milyon 859 bin 407 kişinin yaşadığı ifade edildi.

DSW tarafından yapılan açıklamada, son elde edilen rakamın şimdiye kadar tespit edilenlerin en yükseği olmasına karşın dünyadaki nüfus artışının on yıllardır yavaşladığına işaret edildi. BM verilerine göre yeryüzündeki insan sayısındaki en hızlı artış 1965 ve 1970 yılları arasında görüldü. Ancak söz konusu tarih aralığından sonra dünya nüfusundaki göreceli artış neredeyse yarı yarıya azaldı.

AFRİKA NÜFUSU İKİ KATINA ÇIKACAK

Dünya nüfusundaki artış hızının yavaşlamasının kadınların ortalama olarak daha az çocuk dünyaya getirmelerine bağlı olduğuna işaret eden DSW'ye göre, Afrika'daki eğilim ise farklı yönde gelişme gösteriyor. DSW'nin hesaplamalarına göre Afrika nüfusunun 2080 yılına kadar günümüze göre yaklaşık iki katı artarak 2,5 milyara ulaşması bekleniyor.

Afrika'daki nüfus artışının ise yetersiz cinsel eğitim, doğum kontrol yöntemlerine erişimin genellikle zor olması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin bulunmaması gibi nedenlere bağlı olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre bu olumsuzluklar kadınların genellikle erken yaşta çok sayıda çocuk sahibi olmasına yol açıyor.

Kadınların ne zaman ve kaç çocuk dünyaya getireceklerine ilişkin kararları kendilerinin vermesi gerektiğine işaret eden Dünya Nüfus Vakfı Genel Müdürü Jan Kreutzberg, ayrıca dünyanın pek çok bölgesinde çocukların hala yaşlılık için birer sigorta ya da refah kaynağı olarak görüldüklerini kaydetti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN