Eski CIA yöneticisinden ilginç teklif: S-400'ler Ukrayna'ya F-35'ler Türkiye'ye

Eski CIA yöneticisinden ilginç teklif: S-400'ler Ukrayna'ya F-35'ler Türkiye'ye

Rusya ve Ukrayna savaşı 22. güne girerken eski CIA yöneticisi Paul Kolbe'den ilginç bir silah takası önerisi geldi. Kolbe, Türkiye'nin elindeki Rus yapımı hava sistemleri S-400'lerin Ukrayna'ya gönderilmesini önerdi. Kolbe Türkiye'nin bu adımı atması halinde, ABD'nin Türkiye'yi projeden çıkardığı F-35 savaş uçağı konsorsiyomuna geri almasının uygun olacağını ifade etti.

Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe'den Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş esnasında ilginç bir takas önerisi geldi. Kolbe, ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal'da kaleme aldığı makalesinde, Ankara'nın elindeki S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya vermesini, Washington'ın da buna karşın Ankara'yı F-35 konsorsiyumuna geri almasını önerdi.

Kolbe, önerisinin gerekçesini ise Ukrayna'nın hakim Rus hava kuvvetlerine sağlam mukavemet olarak gösterdi. Rus savaş uçakları son saldırılarda Ukrayna'nın Mariupol şehrini ağır bombardımana maruz tutmuş şehrin yüzde 90'ınını yerle bir etmişti.

"ÜÇÜNCÜ BİR OYUNA NE DERSİNİZ?"

Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Rus Füzeleri Ukrayna'yı Savunabilir" başlıklı WSJ'daki analiz yazısında, Washington - Ankara hattındaki anlaşmazlığı çözmenin bir yolu olarak Ankara'nın elindeki S-400'ü Ukrayna'ya vermesi, Washington'ın da buna karşın Ankara'yı F-35 konsorsiyumuna geri alması öneriliyor. Kolbe, böylece 'ilahi adaletin' sağlanacağını iddia etti.

Kolbe yazısında, "Üçlü bir oyuna ne dersiniz? ABD, Rus savaş uçaklarına karşı Türkiye'nin elindeki S-400'leri Ukrayna'ya göndermesine yardım etsin. Bunun yerine Türklere yeni bir alternatif sunarak F-35 sevkiyatlarını başlatsın. Bu, aynı zamanda ABD - Türkiye ilişkilerinin düzelmesine de yardımcı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kolbe, analizini şu şekilde sürdürdü:

Ukrayna'nın Rus işgalini püskürtmek için verdiği umutsuz mücadele, Rus hava hakimiyetine karşı ne kadar dayanabileceğine bağlı. Ukrayna, hava savunma kabiliyetini bir miktar sağlasa da, Rus hava gücünü süresiz olarak bertaraf edecek araçlara sahip değil. Rusya'nın, Ukrayna semalarına hakim olması halinde, Ukrayna kara kuvvetleri son derece savunmasız olacaktır.

turkiye-s400.jpeg

"UKRAYNA'NIN HAVA SAVUNMASINA İHTİYACI VAR"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batı'dan daha fazla uçak ve hava savunması talebinde bulundu. Rusya'nın, Ukrayna'nın batısındaki askeri hava limanlarına ve eğitim sahalarına yönelik hava saldırıları başlatması ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov'un da Batı'dan gelecek silah sevkiyatlarının 'meşru hedefler' olduğu yönündeki uyarısı, Ukrayna'nın daha iyi uzun menzilli, yüksek irtifa hava savunmasına ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, geçtiğimiz günlerde Kiev'in, Polonya'nın elindeki MiG-29'lardan ziyade kara tabanlı hava savunma sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirtmişti. Dolayısıyla Varşova'nın elindeki Mig-29'ları Ukrayna'ya verip bunun yerine ABD'den F-16 talebini içeren girişim akim kalmıştı. Ukrayna, az sayıda Sovyet döneminden kalma S-300 mobil füze savunma sistemi stokuna sahip. Bu sistemler etkili olsa da oldukça eski ve Ukrayna bunları idareli kullanmak zorunda. NATO üyelerinden Bulgaristan, Yunanistan ve Slovakya'nın elinde hızlı bir şekilde transfer edilebilecek S-300'ler mevcut. NATO'nun bu ülkelerin elindeki S-300'lerin Ukrayna'ya ödünç verilmesi konusunu araştırdığı biliniyor.

"TÜRKİYE F-35 PROJESİNE GERİ DÖNEBİLİR"

Türkiye, S-400'lerin satın alınması için Rusya ile anlaşma imzaladığında, ABD ve diğer müttefikler, Rus yapımı sistemin NATO hava savunma sistemlerine entegrasyonunu ciddi bir istihbarat tehdidi olarak görmüştü. Buna cevaben Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin F-35 programına katılımını askıya aldı ve ardından Kongre, Türkiye'nin, F-35'leri satın almasını engelleyen 2017 tarihli ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında Ankara'ya jetlerin satışını engelledi. Vladimir Putin'in NATO içerisindeki bu çatlak ve ihtilafla dalga geçtiği de düşünülebilir.

f35-projesi.jpg

S-400'lerin Ukrayna'nın hava savunma kabiliyetini artıracağına ve Türk envanterinden çıkarılmasının Türkiye'nin F-35 konsorsiyumuna yeniden entegrasyonunun ve yaptırımların kaldırılmasının önünü açacağına şüphe yok.

Türk hava savunmasındaki boşluk da kısa vadede ABD Patriot bataryaları ve muhtemelen Türkiye'nin kendi geliştirilmekte olduğu Siper (Hisar-U) uçaksavar sistemleri ile doldurulabilir.

Putin'in Ukrayna'da mültecileri, doğum hastanelerini ve anaokullarını bombalayan savaş uçaklarını Rus yapımı füzelerle düşürmesi de sembolik olur.

Sistemleri ilk elden Türkiye'ye teslim eden Putin, Ankara'nın bu sistemleri ahlaksız saldırılara karşı savunmak için bir müttefiki ve komşusuna (Ukrayna) göndermesinden şikayetçi olamaz. Zira geçen yıl Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye'yi daha fazla S-400 almaya teşvik etmiş ve 'Rusya ile Türkiye arasındaki bu iş birliği hiçbir ülke için tehdit oluşturmamalı çünkü sistem saldırgan değil, defansiftir (savunma amaçlı) demişti.

Türk S-400'lerinin Ukrayna'ya teslimi Ukrayna, NATO, ABD ve Türkiye'ye yardımcı olur ve sadece Rusya'ya zarar verir.

NATO'yu bölmek amacıyla Türkiye'ye satılan Rus yapımı S-400'lerin Ukrayna şehirlerini bombalayan Rus uçaklarını vurmak için kullanılması ise ilahi bir adalet olur."

PAUL KOLBE KİMDİR?

WSJ'daki analizi yazan Paul Kolbe, Harvard Kennedy Okulu Belfer Bilim ve Uluslararası İlişkiler Merkezi'nde İstihbarat Projesi Direktörü olarak görev yapıyor. Daha önce ise ABD Merkezi Haberlama Teşkilatı'nda (CIA) 25 yıl boyunca operasyon subayı olarak çalıştı. Eski SSCB'de görev yapan Kolbe, Rusya, enerji güvenliği, politika yapımında istihbarat, ABD dış politikası, uluslararası güvenlik ve savunma, strateji, terörizm ve terörle mücadele istihbaratı gibi konularda uzman görüş yazıları kaleme alıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (17)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
17 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN