Uluslararası Adalet Divanı: Gazze'deki durum felaket seviyesinde

Uluslararası Adalet Divanı: Gazze'deki durum felaket seviyesinde

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah şehrine yönelik saldırılarını derhal durdurmasını emretti. Mahkeme, Refah'taki durumun "felaket" olduğunu ve son mahkeme kararından bu yana insani durumun daha da kötüleştiğini vurguladı. Ayrıca Adalet Divanı, İsrail’in tedbir raporunu 1 ay içinde sunması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının ardından bölgedeki insani durumun daha da kötüleştiğini ve acil yeni tedbirler alınması gerektiğini duyurdu. Mahkeme, bu kapsamda İsrail'e Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurma emri verdi.

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarına son vermesi için yaptığı acil başvuruyu karara bağlamak üzere toplandı. Sadece iki hafta içinde 900 binden fazla Filistinli, Refah'taki çatışmalar nedeniyle yerinden edildi ve şu anda barınak, yiyecek, su ve ilaçtan yoksun.

"TAHLİYE ÇABALARI YETERLİ DEĞİL"

Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Navaf Salam, mahkemenin İsrail'in Gazze'nin güney kenti Refah'taki tahliye çabalarının yeterli olduğuna ikna olmadığını söyledi.

"Mahkeme, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sivillerin ve özellikle de yakın zamanda Refah kentinden göç ettirilenlerin güvenliğini arttırmak için üstlendiğini beyan ettiği tahliye çabalarının ve ilgili tedbirlerin, Refah'taki askeri saldırı sonucunda Filistin halkının maruz kaldığı büyük riski hafifletmek için yeterli olduğuna ikna olmamıştır"

SALDIRIYI DURDURMA EMRİ

UAD Başkanı Salam, "İsrail, Refah vilayetinde, Gazze'deki Filistinli grubun fiziksel olarak tamamen ya da kısmen yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek her türlü askeri saldırıyı derhal durdurmalıdır" dedi.

Divan başkanı aynı zamanda Gazze-Mısır arasındaki Refah sınır kapısının durumuna da değindi; "İsrail, (Gazze'de) acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutmalı" ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, Refah'ın güneydoğusunda ilerleyerek şehrin yoğun nüfuslu batı bölgesine doğru ilerliyor.

İsrail'in müfettişlerin Gazze'ye girişine izin vermesi gerektiğini bildiren Salam, "İsrail, Birleşmiş Milletler'in yetkili organları tarafından soykırım iddialarını araştırmak üzere görevlendirilen herhangi bir soruşturma komisyonu, bilgi toplama misyonu veya araştırma organının Gazze Şeridi'ne engelsiz erişimini sağlamak üzere etkili tedbirler almalıdır" dedi.

UAD ayrıca İsrail'in, emredilen tedbirleri uygulama konusunda kaydettiği ilerleme hakkında bir ay içinde mahkemeye rapor vermesini emretti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN