Uygurlar mücadeleye devam ediyor: Çin'e karşı somut adımlar atın

Uygurlar mücadeleye devam ediyor: Çin'e karşı somut adımlar atın

Çin'in Uygurlara yönelik hak ihlallerine karşı Uygur STK'lar, Avrupa'daki faaliyetlerini artırdı. Ülkeleri zulme karşı bilgilendiren kuruluşlar, Çin'e karşı somut adımlar atıp yaptırım uygulamaları çağrısında bulundu.

Dünyanın gözü Rusya ve Ukrayna savaşına çevrilmişken Çin’in Doğu Türkistan'da Uygurlara yaptığı zulüm, dünya gündeminden düştü. Fakat Uygur sivil toplum kuruluşları (STK) Avrupa birliğindeki faaliyetlerine hız verdi.

Dünya Uygur Kongresi heyeti Danimarka Parlamentosu’nda "Uygur soykırımını" kabul etmesi yönünde Danimarkalı milletvekilleri ve hükümet yetkilileri ile temaslarda bulundu.

Uygur Hareketi, Hollanda'daki Uygur kadınlar ve genç aktivistler için demokrasi ve insan hakları savunuculuğu konusunda bir eğitim semineri düzenledi. Ayrıca Avrupa Parlamentosu tarafından düzenlenen, "Modern Kölelik ve Zorla Çalıştırma" konulu oturuma katıldı.

AKTİVİZM EĞİTİMİ

11-13 Mart tarihlerinde Lahey'de düzenlenen çalıştaya Hollanda ve Almanya'daki Uygur topluluklarının temsilcilerin yanı sıra Hollanda’daki Türk STK temsilcileri, Hollanda hükümet temsilcisi ve Hollanda'daki ABD Büyükelçiliği temsilcilerinin de katılmasıyla üç gün boyunca "Uygur soykırımına" karşı koyma, Çin propagandasıyla baş etme ve uluslararası aktivizm konusunda eğitim verildi.

AP İNSAN HAKLARI ALT KOMİTESİ'NDE UYGURLAR KONUŞULDU

16 Mart 2022'de Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi Oturumu’nda Uygurların zorla çalıştırıldığına dair görüşüldü. Çin Komünizm Kurbanları Hatıra Vakfi kıdemli araştırmacısı Dr. Adrian Zenz, Doğu Türkistan'daki Uygurların zorla çalıştırılmasıyla ilgili Avrupa Parlamentosu üyelerine bilgi verdi ve sorularını yanıtladı. Dr. Adrian Zenz, Uygurların zorla çalıştırılmalarıyla mücadelede yasal araçların kullanılmasının önemini anlattı. Zenz'e göre, en az 2 milyon Uygur köle işçilik için transfer edildi. Zenz, Avrupa parlamentosuna, ABD tarafından çıkarılan Uygurların Zorla Çalıştırılmasının Önleme Yasası'na (UFLPA) benzer önlemler almalarını tavsiye etti. Oturuma, İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanı milletvekili Maria Arena başkanlık etti.

Oturum sırasında modern kölelik ve zorla çalıştırma hakkında da yorum yapan Renew Europe Group'un İnsan Hakları Alt Komitesi Koordinatörü milletvekili Soraya Rodríguez Ramos, Mayıs 2021'de milletvekillerine Çin tarafından yaptırım uygulandığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu, muhalefetin Çin hükümeti tarafından nasıl kabul edilemez olduğunun açık ve bariz bir göstergesidir. Bu adaletsiz eyleminin saldırganlığı ve anlamsızlığı, bize Çin'deki insan hakları ihlallerinden sorumlu olanları hedef alan yaptırımların ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor."

'ÇİN'E KARŞI SOMUT ADIMLAR ATILMALI'

Uygur Hareketi İcra Direktörü Rushan Abbas ve Uygur Araştırmaları Merkezi İcra Direktörü Abdulhakim İdris de AB Parlamentosu'ndaki oturuma katıldı. Rushan Abbas, şöyle konuştu:

''Çin'in Uygurlara uyguladığı insan hakları ihlalleri ve soykırım, Avrupa'nın demokratik, etik ve ahlaki değerlerine aykırıdır. Uygurların zorla çalıştırılmasıyla üretilen ürünler AB tarafından ithal edilmemelidir. Avrupa, modern kölelik suçlarından dolayı Çin'e karşı somut adımlar atmalı ve her Avrupa ülkesinin parlamentosunda 'Uygur Destek Grupları' oluşturulmalıdır.

Tüm ülkeler, Çin rejiminin uyguladığı soykırım ve Doğu Türkistan'daki Uygurların köle gibi çalıştırılmasına karşı harekete geçerken, birbirleriyle daha uyumlu bir yaklaşım benimsemelidir. Doğu Türkistan'da işçilerin köle gibi çalıştırılması sonucu üretilen malların Avrupa'ya gelişini durdurmak için halihazırda yürürlükte olan yasalar sıkı bir şekilde uygulanmalıdır. Köle işçiliğiyle mücadelede, gerekli her türlü politikanın uygulanması için taahhütnameler imzalanmalıdır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN