Çin'in hamlesiyle kripto para piyasaları çakıldı

Çin'in hamlesiyle kripto para piyasaları çakıldı

En büyük Bitcoin üreticisi olarak bilinen Çin, madenlerini kapatmaya başladı. Bu hamleyle ise kripto para piyasaları düşüşe geçti. Bitcoin'in toplam piyasa hacminde 641 milyar dolarlık gerileme yaşandı.

En büyük Bitcoin üreticisi Çin'de madenlerin kapatılmaya başlaması sonrası kripto para piyasalarında düşüş devam ediyor. Toplam piyasa değeri 1.5 trilyon doların altına indi.

Yüksek miktarda enerji üretimine neden olduğu için eleştirilen en büyük kripto para birimi Bitcoin, Çin'deki gelişmeler nedeniyle düşüşte. Nisan ayı itibarıyla üretimin yaklaşık 65'inin gerçekleştiği Çin, bir süre önce aldığı madenleri kapatma kararını uygulamaya başladı ve geçen hafta güneybatıdaki Siçuan bölgesinde bulunan 26 madeni kapattı.

Son 24 saat içinde 33,432.08 ve 36,059.48 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 4.09 düşüşle 34,193.27 dolara geriledi. Bitcoin'in toplam piyasa hacmi de yaklaşık 641 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da, 2,049.96 ve 2,275.38 dolar arasında dalgalandığı son 24 saatte yüzde 4.50 düşüşle 2,102.40 dolara düştü.

Üçüncü büyük birim Tether ise, 1.00 dolar dolayında dalgalandığı son 24 saatte, yüzde 0.03 artışla 1.00 dolara yükseldi. Birimin haftalık kazancı yüzde 0.12 ve piyasa hacmi de değişmeyerek 62 milyar dolar düzeyindeydi.

Bu gelişmelerle tüm piyasalarda toplam hacim 1.0 trilyon 412 milyar dolar ile 1.5 trilyon doların altına geriledi.

İLK KEZ BİR BANKA BİTCOİN İŞLEMLERİNİ YASAKLADI

Öte yandan Çin'de Bitcoin tablosunu etkileyebilecek başka gelişmeler de var. Ülkenin en büyük üçüncü bankası olan Agricultural Bank of China kripto para işlemleri için kendi hizmetlerinin kullanılmasını yasakladı. Bu da ülkede ilk kez bir bankanın Bitcoin işlemlerine yasak getirmesi anlamına geliyor.

DİJİTAL YUAN PROJESİ HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

Ayrıca dijital yuan projesi fazlaca konuşulan Çin, müşterilerin paralarını saklayabileceği ve kendi parmak izleriyle kullanabilecekleri akıllı kartları test etmeye başladı. Kartlar soğuk cüzdan görevi de görecek.

SICAK - SOĞUK CÜZDAN NE İFADE EDİYOR?

Kripto varlıklar fiziksel olmadıkları için sadece elektronik ortamlarda saklanabiliyor, 'soğuk' ve 'sıcak cüzdan' olmak üzere iki farklı ortam kullanılabiliyor. İnternete bağlı olan ve saklanmaları için kullanıcının herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadığı cüzdanlara 'sıcak cüzdan' deniliyor. 'Soğuk cüzdan' ise sadece kripto varlık alışverişi esnasında internete bağlı olan cüzdanlar.

ABD BİTCOİN MERKEZİ OLMAK İÇİN TEŞVİK EDİYOR

Bu arada ABD'de Bitcoin çekim merkezi olmak isteyen bölgelerin teşvikleri sürüyor. Maaşları Bitcoin ile ödemek için girişimleri başlatan Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, yabancı madencilik şirketlerini veri merkezleri kurmaları için şehre davet etti. CNBC kanalına konuşan Suarez, şehirdeki nükleer enerji kaynaklarının, çevreye zarar vermeyecek şekilde Bitcoin madenciliği yapma arayışında olanları cezbedeceğini söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN