Fitch, Merkez'in faiz indirimini değerlendirdi: Enflasyon kontrolden çıkabilir

Fitch, Merkez'in faiz indirimini değerlendirdi: Enflasyon kontrolden çıkabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TCMB'nin faiz indirimine yönelik dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Fitch, Merkez'in 100 baz puanlık faiz indirimi kararının ve sözlü yönlendirmede yaptığı değişikliğin enflasyonu kontrolden çıkarabileceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini geçtiğimiz hafta 100 baz puan indirerek yüzde 19'dan 18'e çekti. Faiz indirimin ardından dolar 8,90 TL'ye kadar çıktı.

Bloomberg HT ile görüşlerini paylaşan Fitch Kıdemli Direktörü Erich Arispe, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının uluslararası rezerv pozisyonlarındaki kısmı iyileşmeyi riske attığını belirtmişti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez'in faiz indirimi kararının ılımlı dışsal iyileşmeye zarar verebileceğini söyledi.

'ENFLASYON KONTROLDEN ÇIKABİLİR'

Fitch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 100 baz puanlık faiz indirimi kararı ve sözlü yönlendirmede yaptığı değişikliğin enflasyonu kontrol altında tutma konusundaki zorluğu artıracağını belirtirken, zayıf para politikası kredibilitesini yansıttığını kaydetti.

Yıl sonu TÜFE’yi yüzde 17,2 bekleyen Fitch sağlam yurtiçi talep, yüksek uluslararası enerji fiyatları, lirada ek zayıflık ve enflasyon beklentilerinde yükselişle birlikte TÜFE tahmininin yukarı yönlü revize edilebileceğini kaydetti.

'KIRILGANLIKLAR, YURT İÇİ GÜVENİN ZAYIFLAMASI VE DOLARİZASYONLA ARTABİLİR'

Rezervlerde ve turizmde toparlanma, cari açıkta daralma ve dış finansmana erişimde sorun olmamasının kısa vadeli finansal baskıları yumuşattığına değinilen raporda buna karşın düşük rezerv, Döviz swaplarına olan bağımlılık, yüksek dolarizasyon ve daha zorlu dış koşullarla dışsal kırılganlıkların yüksek kalmayı sürdürdüğü ifade edildi. Fitch, “Bu kırılganlıklar, yurt içi güvenin zayıflaması ve dolarizasyonla artabilir” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha fazla Rus askeri ekipmanının alınabileceğini belirtmesinin ABD ile gerginliği artırabileceğini düşündüklerini söyleyen Fitch, fazladan alımların ABD yaptırımlarıyla sonuçlanma ihtimalinin daha önce dile getirildiğini belirtti.

Fitch geçtiğimiz ay Türkiye’nin notunu BB-, görünümünü ‘durağan’ olarak sabit bırakmış, notun yüksek enflasyon ve zayıf para politikası kredibilitesini yansıttığını belirtmişti.

FAİZ İNDİRİM KARARI ULUSLARARASI REZERV POZİSYONLARINDAKİ KISMI İYİLEŞMEYİ DE RİSKE ATIYOR

TCMB’nin faiz indirim kararı sonrasında Bloomberg HT ile görüşlerini paylaşan Fitch Kıdemli Direktörü Erich Arispe, 100 baz puanlık indirimle beraber politika belirsizliğinin arttığını ve beklenenden erken gelen faiz indiriminin enflasyonu kontrol altına alma hedeflerini zora soktuğunu belirtmişti.

Artan enflasyon ve kötüleşen enflasyon beklentilerine rağmen siyasi faktörlerin TCMB’nin faiz artırımını sınırladığını belirten Arispe, aynı faktörlerden dolayı daha fazla faiz indiriminin gelebileceğini söyledi.

“Makroekonomik baskılara karşı geç alınan önlemler politika kredibilitesinin zayıflığını gösterdi ve enflasyon büyük oranda bir süre daha yüzde 5’lik hedefin üzerinde kalacak” diyen Arispe, faiz indirim kararının Türkiye’nin uluslararası rezerv pozisyonlarındaki kısmi iyileşmeyi de azaltma riskinin bulunduğunu vurguladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN