Kirada stopaj dönemi: Yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

Kirada stopaj dönemi: Yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni vergi paketinde yer alan bir maddeye göre, ev sahipleri yıllık kira vergisini artık her ay peşin ödemek zorunda kalacak. Taslağa göre, kiracılar bankaya yatıracakları kiranın yüzde 20'sini stopaj olarak ödeyecek ve kalan tutar ev sahibine aktarılacak. Bu sayede devletin kira gelirlerinden elde ettiği vergi miktarının artacağı ve 40 milyar liraya kadar bir ek gelir elde edileceği tahmin ediliyor.

Yıllık kira beyannamesi ve vergi ödemeniz tarih oluyor. Artık kira geliri otomatik olarak vergilendirilecek. Evini kiraya verenlerin yılda bir defa beyanname vererek ödedikleri kira vergisi (Gayrimenkul Sermaye İradı-GMSİ) otomatik vergiye dönüşebilir. Yeni getirilen sistemle kira geliriniz otomatik olarak vergilendirilecek. Kiracı, kiralarını banka üzerinden ödeyecek. Banka, kira tutarından yüzde 20 stopaj kesintisi yaparak vergi olarak kesip bu tutarı doğrudan devlete aktaracak.

Yeni düzenlemeyle örneğin evini 10 bin lira kiraya veren ev sahibinin aylık kira geliri 8 bin liraya düşecek. Mevcut yasaya göre bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor. Beyan sırasında her yıl yeniden değerleme oranında artan istisna tutarı toplam gelirden düşülüyor ve kalan kısım üzerinden yüzde 15’ten başlayarak vergi alınıyor.

KAYNAKTAN KESİNTİ

Sözcü'nün haberine göre, yeni getirilecek sistemde ise kira gelirleri tıpkı çalışanların her ay maaşından yapılan vergi kesintisi (stopaj) gibi kesintiye uğrayabilir. Bütün kira ödemeleri bankalar üzerinden yapılacak. Banka, faiz ve benzeri kazançlarda olduğu gibi ev sahibinin hesabına yatan kira parasından yüzde 20 oranında stopaj kesebilir. Kalan tutarın ise vergisi ödenmiş kira geliri olarak ev sahibinin hesabına düşebileceği belirtildi. Bu yöntemle, normalde yüzde 15’ten başlayan kira vergisi yüzde 20’ye yükselmiş olacak. Ev sahipleri daha sonra isterlerse giderlerini beyan edip ödedikleri vergiden iade talep edebilecek. Uygulamanın 2025’ten itibaren elde edilecek kira gelirlerinde geçerli olacağı ifade edildi.

EV SAHİPLERİ 40 MİLYAR VERGİ ÖDEYECEK

Kirada stopaj uygulamasına geçilmesiyle devletin ev sahiplerinden 40 milyar liralık kira vergisi tahsil edeceği hesaplandı. Bu da 200 milyar lira olması beklenen kira gelirinden ev sahiplerine kalacak tutarın 160 milyar lira olacağını gösteriyor. Ev sahipleri 12 aylık kira gelirinin 1 aylık tutarını devlete vergi olarak öderken yeni düzenleme ile 2 aylık kirayı devlete vermek zorunda kalabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (19)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
19 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN