22.02.2020  06:40
KAYNAK: 
ELAZIĞ/AA

Elazığ'da hasarlı 602 binanın yıkımı tamamlandı

Elazığ'da toplam 602 hasarlı binanın yıkımı tamamlandı, ağır hasarlı 3 cami ve bir minarenin de yıkımı gerçekleştirildi. Yıkılan binaların yüzde 10'u az hasarlı, yüzde 25'i orta hasarlı ve yüzde 65'i ağır hasarlı.

+
-

Merkezi Sivrice ilçesi olan 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Elazığ'da hasar gören binaların yıkımı sürüyor.

Hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı kentte elektrik, su ve doğalgaz hattı kesilen binaya tebligat yapıştırılıyor.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerince çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınan binanın yıkımı Bakanlık Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda iş makineleri ile yapılıyor.

602 HASARLI BİNA YIKILDI

Elazığ'da Bakanlıkça toplam 602 hasarlı binanın yıkımı tamamlandı. Ağır hasarlı 3 cami ve bir minarenin de yıkımı gerçekleştirildi.

Yıkılan binaların yüzde 10'u az hasarlı, yüzde 25'i orta hasarlı ve yüzde 65'i ağır hasarlı.

Abdullah Paşa, Mustafa Paşa ve Karşıyaka mahalleri ise en çok yıkımın yapıldığı mahalleler arasında yer alıyor. Elazığ merkez ilçeleri ve köylerde de yıkım çalışmaları sürüyor.

ACİL YIKILACAK 568 BİNA VAR

Hasar tespit sonucuna göre, ağır hasarlı 7 bin 734, orta hasarlı bin 465 ve acil yıkılacak 568 hasarlı binanın da etap etap yıkılacağı belirtildi.

Ekiplerce yıkılan 264 binanın enkaz kaldırma çalışmaları da devam ediyor.

Hasarlı binalarda itiraz süreci sonrasında verilecek karar ile güvenli olmayan binalar İl Özel İdaresi ve Belediye ekiplerince yıkılacak. 

Bakanlık Elazığ'da kentsel dönüşüm alanları içerisinde yer alan ağır hasarlı binalarda ve deprem performansı göstermeyen binalarda da yıkıma devam ediyor. Bu kapsamda ilde 318 binanın da yıkımı yapıldı.

DİĞER HABERLER
Servis ve minibüsler kısıtlamadan muaf
Konya'da feci trafik kazası
Vaka sayısı 1 milyona ulaşabilir!
Koronavirüs Emniyet'e de sıçradı!
Uçakla seyahate de kısıtlama devrede
Ateşi çıkan, şehre giremeyecek
Taksi ve benzeri araçlar şehirlerarası kullanılamayacak