Google ne zaman kuruldu ve kurucusu kimdir? İşte Google'ın tarihçesi

Dünyaca ünlü internet arama motoru olan Google, tekenoloji alanında birçok 'ilk'e imza attı. Dünyanın en değerli şirketleri listesinde 4. sırada yer alan Google, 4 Eylül 1998 yılında ABD Kaliforniya'da kuruldu. İşte, 'Google hakkında bilgiler'...

Google ne zaman kuruldu ve kurucusu kimdir? İşte Google'ın tarihçesi

'Google nedir?', 'Google ne zaman kuruldu ve kurucusu kimdir?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google, kuruluşunun 22. yıl dönümüne özel bir çalışma (doodle) yayınladı. ABD'li teknoloji devi, günümüzde fotoğraf görüntüleme, düzenleme, mesajlaşma, sürücüsüz araba gibi birçok alanda faaliyet yürütüyor. İşte, 'Google'ın tarihi'...

GOOGLE NEDİR?

İnternet tabanlı hizmetler geliştiren ve bunları bünyesinde barındıran Google; internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan ABD merkezli teknoloji şirketidir. İnternet tabanlı hizmetler ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU?

4 Eylül 1998 yılında ABD'nin Kaliforniya kentinde kurulan Google, eylül ayında 22. doğum gününü kutluyor.

Lary Page ve Sergey Brin tarafından kurulan arama motoru devi 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden 20 yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar.

Kuruluşundan bu yana misyonu 'dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek'tir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen 'kötü olma'dır.

Google'ın dünya çapında veri merkezlerinde 1 milyondan fazla sunucuda çalıştığı, 1 milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına 24 petabayt olduğu tahmin edilmektedir.

Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı.

Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevrimiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır.

GOOGLE'IN KURUCULARI KİMLER?

Google şirketi, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık 'Google Guys' olarak anılmaktadır.

104501593-gettyimages-541460159-002.jpg

GOOGLE'IN ORTAYA ÇIKMA HİKAYESİ

Google'ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesiyle başladı.

Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu, ancak Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri adına geliştirilen 'RankDex', zaten 1996'dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması için benzer bir strateji kullanmaktaydı. RankDex, patentliydi ve Li'nin Çin'de kurulmuş olduğu Baidu adını taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu.

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak 'BackRub' ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı. Ancak daha sonra, "googol" sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı, Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu, çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu.[Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi'nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.

Bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997'de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998'de Google şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki'nin Menlo Park, Kaliforniya'da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi'nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı.Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8.4'lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında; Google'nin tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.

GOOGLE'DAN 22. YIL DÖNÜMÜNE ÖZEL DOODLE

Özel günlerde kullanıcılarını şaşırtmaya devam eden Google, bu kez kendi yaş gününü kutladı. Kullanıcılar, 2005 yılından bu yana doğum gününü 27 Eylül gününde kutlayan Google'ın tarihine doodle görselini tıklayarak ulaşabiliyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN