10 yılda en az bin 803 tarım işçisi iş cinayetinde öldü: En büyük kayıp trafik ve servis kazalarında

10 yılda en az bin 803 tarım işçisi iş cinayetinde öldü: En büyük kayıp trafik ve servis kazalarında

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Tarım İşkolu İş Cinayetleri Raporunu yayınladı. Rapora göre, 'en az' bin 803 işçi çalışırken hayatını kaybetti. Çalışırken ölen tarım işçilerinin yüzde 33'ü trafik ve servis kazasında hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Tarım İşkolu İş Cinayetleri Raporunda yer alan verilere göre, son 10 yılda en az bin 803 tarım işçisi çalışırken vefat etti. Rapora göre 2013-2023 yıllarında çalışırken ölen tarım işçilerinin yüzde 33'ü trafik ve servis kazasında hayatını kaybetti. Bu nedeni yüzde 19’la ezilme ve göçük, yüzde 13’le zehirlenme ve boğulma, yüzde 7’yle şiddet, yüzde 6'yla da yıldırım düşmesi takip etti.

Ölümlerin mesleklere göre dağılımı ise şu şekilde: “847 mevsimlik tarım/tarla işçisi, 451 çoban/hayvan çiftliği işçisi, 416 orman işçisi ve 89 ücretli çalışan balıkçı”

Çalışırken ölen işçilerin bin 457'si erkek, 346'sı kadın, 235’i çocuk, 254’ü ise mülteci/göçmen, olarak kaydedildi.

rapor.png

ÇÖZÜM: ŞARTLARIN DAHA YAŞANILIR HALE GETİRİLMESİ

Raporun sonunda çözüm için şunlar sıralandı:

1- Köylüleri ‘mevsimlik’ ve ‘gezici’ işçiliğe zorlayan koşulların ortadan kaldırılması hedeflenmelidir. Bu noktada tarımda neo-liberal politikaların uygulanmasına son verilmelidir. Köyler yerleşime ve üretime uygun bir biçimde yeniden yapılandırılmalıdır. Ekolojiye ve gıda güvenliğine öncelik veren köklü bir tarım reformu yapılmalıdır.

2- Mevsimlik tarım işçilerinin temel haklardan (ücret, çalışma saati, sosyal güvence, sendikal örgütlenme) yararlanmalarını sağlayacak kapsamlı bir yasal düzenleme yapılmalı, dayıbaşılık kaldırılmalı ve halihazırda çıkarılmış yönetmeliklerin hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

3- Mevsimlik tarım işçilerine yönelik izole etme, aşağılama (örneğin fişleme) ve şiddet politikalarının önüne geçecek idari ve toplumsal tedbirler alınmalıdır.

4- Tarım işçilerinin çalıştıkları yerlerde başta sağlık ve eğitim olmak üzere hizmetlere ulaşımı için tedbirler alınmalıdır.
‘Çocukların eğitime ulaşmaları ve korunması en başta gelen sorundur’

5- Çocukların eğitime ulaşmaları, sağlıklarının korunması en başta gelen sorundur. Kamusal bir politika oluşturulmalıdır. Periyodik olarak genel sağlık taramaları yapılmalı ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaları ücretsiz olmalıdır.

6- Kadınların çalışma dışında üzerlerinde olan çocuk bakımı ve ev işleri için yerleşim alanlarında kreş, ortak mutfaklar ve çamaşırhaneler oluşturulmalıdır. Kadın sağlığına dönük çalışmalar yapılmalıdır.

7- Tarım işçileri için sağlıklı (temiz su, banyo ve lavabo vb.) ve sosyalleşme imkanı sağlayan barınma alanları oluşturulmalıdır.

8- Tarım işçilerinin çalıştıkları alanlara ulaşımı, uygun araçlarla ve güvenli bir şekilde yapılmalıdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN