Tüfenkci: Bakanları ben mi atıyorum? 'Ben devretmeyeyim' mi diyeceğim?

Tüfenkci: Bakanları ben mi atıyorum? 'Ben devretmeyeyim' mi diyeceğim?

Eski Ticaret Bakanı Tüfenkci, kendisinden sonra bakanlığa getirilen Pekcan hakkında 5 yıl önce yapılan ihbarın ortaya çıkmasıyla ilgili yaptığı açıklamada kendisinin bu durumdan haberi olmadığını söyledi. Pekcan'ın bu ihbara rağmen neden bakan olarak atandığına ilişkin soruya ise "Bakanı ben mi atıyorum?" diyerek yanıt verdi.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında 5 yıl önce Ticaret Bakanlığı'na bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu'nun gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine e-mail göndererek, Pekcan'a karşı "müteyakkız olmaları konusunda" uyardığının ortaya çıkması tartışma yaratmıştı.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; eski Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kendisinden sonra bakan olan Ruhsar Pekcan hakkında gönderilen, "Emine Erdoğan'ın yakınıyım” diyerek, vergisiz eşya ithal etme teşebbüsünde bulunacağı ihbarı yeni öğrendiğini aktardı. Söz konusu ihbara rağmen Pekcan'ın neden bakan olarak atandığı sorusuna cevap veren Tüfenkci, “Bakanları ben mi atıyorum? ‘Ben devretmeyeyim' mi diyeceğim?” dedi.

'BENİ ARAYAN BİRİ OLMADI'

"Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'la ilgili ihbar neden 20 ay sonra devir teslim töreni öncesi hatırlanmadı?" sorusuna "O ihbar, Emine Hanım'ın (Erdoğan) özel kaleminden geldiği için arkadaşlarımız gerekli yerlere iletmiş" diyen Tüfenkci, "Doğrusu, beni arayan birisi olmadı. Ruhsar hanım veya yanında çalışanların 'Şunun yakınıyız' diye talepleri olmadı. Rutin bir şey olduğu için senin de aklında kalmaz, 20 ay önceki şey" açıklamasında bulundu.

Tüfenkci'nin yanıtları şu şekilde:

Önünüze gelmedi mi?

Yok, gelmedi. Özel kalemime geldi.

Takibat oldu mu?

Bir girişim olacak ki, işlem yapılsın. Uyarı yaptık, “Birileri isim kullanırsa dikkate almayın” diye. Zaten oradan (Pekcan'dan) talep gelmemiş o dönem, ben de araştırdım.

Bu rutin bir durum mu?

Diyelim ki kaçakçılık teşebbüsü ve suistimal oldu. Diğer bölge müdürlüklerinde aynı şeyler olmasın diye Gümrükler Genel Müdürlüğümüz uyarır.

Devir teslimden önce haberdar olsaydınız ne yapardınız?

Bakardım, bir girişim olmuş mu, olmamış mı, ona göre davranırdım. Yüzlerce ihbar geliyor. Bakılmış o zaman, nüfus kullanma gerçekleşmediği için bir şey yapılmamış. Gerçekleşmesi olmadığı için o an çok büyütülmemiş.

Durumu özel kaleminize sordunuz mu?

Sordum. Diyor ki: “Emine Hanım'dan geldiği için ilettik.” Gümrükler Genel Müdürü diyor ki: “Bilgilendirme yaptık ama ihbarın doğruluğu ispatlanamadığı için soruşturma aşamasına geçmedik. Sadece bilgilendirme olarak bıraktık.”

İhbardan haberiniz var mıydı?

Haberim yoktu. Bu ihbarlar ilgili genel müdür ve müsteşarlara gider.

Ne zaman öğrendiniz?

Sizin yazınızdan öğrendim.

Koltuğu Pekcan'a devretmeden önce bakanlık kayıtlarına bakmadınız mı?

Ne diyeceğim, “Ben devretmeyeyim” mi diyeceğim?

Ama devlet adam alırken yedi sülalesini araştırıyor.

Kabul, araştırıyor ama araştırma merkezi olan kimdir?

Bakanlığınız değil midir?

Bakanı ben mi atıyorum? Diyelim ki seni atadılar, “İsmail Saymaz'a devretmiyorum” deme şansım var mı?

İhbar Cumhurbaşkanı'na gitmemiş anlaşılan.

Bunlar rutin şeyler. Özel bir kaçakçılık girişimi veya talep olmadığı için… O duyum ilgili yerlere iletilerek, “Dikkatli olun” denilmiş.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN