Barınamayan öğrenciler parkta yattı

Barınamayan öğrenciler parkta yattı

Yüksek kira ve yurt ücretlerine tepki gösteren üniversite öğrencileri tepki olarak parklarda yatmaya başladı. Öğrenciler sorunları çözülene kadar parklarda sabahlayacaklarını belirtti. Öğrencilere CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da destek vererek geceyi parkta geçirdi.

Üniversite öğrencileri yüksek kira ve yurt ücretleri nedeniyle barınacak yer bulma sorunu yaşıyor. Bir grup üniversite öğrencisi bu duruma tepki göstermek ve sorunlarının çözülmesi için 'Barınamıyoruz Hareketi’ni kurdu.

Dün akşam ilk kez parkta yatan öğrenciler Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda bir araya geldi. Grup adına konuşan Yunus Emre Karaca, sorunları ve çözüm için önerilerini şu şekilde anlattı:

"Biz iki yılın ardından kampüslerimize geri dönen üniversite öğrencileriyiz. KYK yurtlarının kapasite yetersizliği, özel yurtların fahiş ücretleri ikilemi arasında yurtsuz, yüz yüze eğitim kararının açıklanmasının ardından, Türkiye genelinde yüzde 70 ile yüzde 290 arasında değişen kira artışları nedeniyle evsiz kaldık. Bize, ‘Toplanın 5 bin TL’ye ev tutun’ şeklinde, 650 TL’lik KYK kredi bursu ile en az 8 kişi ev tutmamızı öngören dahiyane tavsiyeler, kiralamak üzerine gayrimenkul üretecek şirketlere ve vergi muafiyeti gibi yine biz öğrencilere değil patronlara yönelen maddi destekler dışında tek bir çözüm önerisi sunulmuyor. Oysa patronlara teşvik, şirketlere vergi affı yerine burs miktarlarının ve yurt kapasitelerinin artırılması, kira fiyatlarının denetlenmesi ve öğrenci evlerine maddi destek sağlanması ile bu sorunun büyük oranda çözüleceğini biliyoruz."

'HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ'

Karaca, "Abartılı bir tepki vermiyoruz, komşunuz olmak yerine keyfimizden sokaklarda yatmıyoruz. Milyonlarca öğrencinin ortak hikayesini anlatıyoruz. Sen de dinle, destek ol, bize katıl. Barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız" ifadelerini kullandı.

'BÜYÜMÜŞ OLAN ÜLKENİN ÖĞRENCİLERİ BANKLARDA UYUMAZ'

Öğrencilerin eylemine destek veren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'da öğrencilerle birlikte bankta yattı. Tanal, 'Öğrenciler için para bulamıyorlar mı' diye sorarak şu şekilde konuştu:

"Öğrenciler şunu istiyor; ‘Biz barınma hakkımızı istiyoruz’. Yani yurt çıkmayan, yurtsuz kalan, ev tutamayan fakir fukaranın çocukları şu anda sokaklarda, banklarda; ben de onlara destek için buradayım. Yetkililerden istirhamımız şu; israfa, şatafat yaşama para buluyorlar, öğrencilerin barınma hakkı için para bulamıyorlar mı? Biz neden devletin çatısı altındayız? Şemsiyeyi tutuyoruz yağmur bizi ıslatmasın diye. Bu şemsiye devlettir. Yoksul çocukların hepsi bu şemsiyenin altındadır. Devlet bunu koruyup kollamak zorundadır. Barınma hakkı yerine getirilmezse eylemlerimize devam edeceğiz. Bu demokratik bir hak eylemidir. Barınma hakkı ihlal ediliyor, barınma hakkı bir insan hakkı ihlalidir. Bir an önce bir çözüm üretmeleri gerekmektedir.

Büyümüş olan ülkenin vatandaşları, öğrencileri banklarda yatıyor. Bu büyümüşlük müdür? Büyümüş olan ülkenin öğrencileri banklarda uyumaz. Bunu ne ahlak ne din ne anayasa ne uluslararası sözleşmeler kabul eder. Uluslararası sözleşmelerin hepsi barınma hakkının ihlal edildiğini gösteriyor."

Yunus Karaca öğrencilerin ekonominin gidişatından en fazla etkilenen kesim olduğunu belirterek, ""İnceleyecek olursak hiçbir tarikatın şimdiye kadar yurt yapmak için bina bulamadığı haberine rastlamamışsınızdır. Ben, 100’ü aşkın gencin kendine ait olmayan evlerde, okuluna saatlerce uzakta yurtlarda kaldığını görüyorum. Yurt yapılabilecek yüzbinlerce boş bina var. Çıkarların kesişmediği bir noktada biz mülksüz, hiçbir şeyi olmayan gençler olarak krizden en fazla etkiyi alan kesimi oluşturuyoruz. Bu noktada herkesi çağırıyoruz. Biz İstanbul’dayız şu anda. Başka illerde de arkadaşlarımız parklarda oturmaya, yatmaya başlayacaklar. Herkesi bu eylemin sesini yükseltmeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

'SARAYDA UYUYANLAR ŞU ANDA GÖKYÜZÜNÜ GÖREBİLİYORLAR MI?'

Tanal, açıklamaların ardından öğrencilerle birlikte parktaki banklarda uyudu. Tanal, uyumadan önce yaptığı açıklamada ise "Sarayda uyuyanlar şu anda böyle gökyüzünü görebiliyorlar mı? Vicdanen rahatız. Bunu gören yetkililerin, devlet yönetiminde olanların bundan utanmaları lazım. ‘Türkiye ekonomik anlamda kalkınmış bir ülke’ deniyor, keşke kalkınmış olsaydı da biz de banklarda uyumasaydık" diye konuştu.

e-rvhrnwqas-e24.jpg

EYLEME POLİS ENGELİ

Öğrencilerin yaptığı basın açıklamasından kısa bir süre sonra bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Eyleme engel olmak isteyen polis ekipleri ile CHP’li Tanal ve protestocular arasında gerginlik yaşandı. Tartışmanın ardından ekipler bölgeden ayrıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN