CHP'nin 'ağır topu' Gürsel Tekin partisinden istifa etti

CHP'nin 'ağır topu' Gürsel Tekin partisinden istifa etti

CHP'nin 'ağır topu' olarak görülen Gürsel Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla partisine eleştiriler yönelterek istifa ettiğini duyurdu. Tekin, "Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) önemli figürlerinden ve Kadıköy ile Esenyurt belediye başkan adaylıkları için adı geçen eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partiden istifa ettiğini duyurdu. Yıllarını partinin iktidar olma mücadelesine adayan ve parti içinde il başkanlığından, genel başkan yardımcılığına kadar önemli görevlerde bulunan Tekin, istifa kararını kamuoyu ile paylaştı.

Tekin, yaptığı açıklamada, CHP'nin Atatürkçü ve sosyal demokrat kimliğinden uzaklaştığını, parti içi çekişmelerin ve ilişkilerin ön plana çıktığını belirtti. Parti içinde liyakat ve ehliyetin göz ardı edildiğini, gruplaşma ve ekipleşmenin yaygınlaştığını ifade etti. Ayrıca, partiye emek verenlerin dışlandığını ve parti hukukunun yok sayıldığını vurguladı.

Tekin, CHP'den ayrılma kararının, gençlik yıllarından bu yana inandığı ve uğruna mücadele ettiği ilkelerin kendisine bu adımı attırdığını belirtti. Partide çalışma imkanının kalmadığını ve bu nedenle büyük bir üzüntü ile istifa ettiğini açıkladı.

Gürsel Tekin, istifasının ardından da inandığı ilkeler uğruna çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Tekin'in bu kararı, Türk siyasetinde ve özellikle CHP içinde önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Parti içindeki mevcut durumun ve gelecek dönemde yapılacak seçimlerin CHP'nin stratejilerine nasıl yansıyacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Tekin'in açıklamasının tamammı şöyle:

"Aziz milletime ve yol arkadaşlarıma,

Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır. Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış,

- Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı,

- Parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı,

- Partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı,

- Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu,

- Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği,

- İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.

Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir.

Bu sebeple,

Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum.

Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim.

Kamuoyuna saygıyla duyururum."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN