Back To Top
Dakika dakika Barış Pınarı Harekatı'nda neler oluyor? Son dakika Barış Pınarı Harekatı gelişmeleri

Dakika dakika Barış Pınarı Harekatı'nda neler oluyor? Son dakika Barış Pınarı Harekatı gelişmeleri

 - Son Güncelleme: 12.10.2019 Cumartesi 13:34
Dakika dakika Barış Pınarı Harekatı\'nda neler oluyor? Son dakika Barış Pınarı Harekatı gelişmeleri
- A +

Dakika dakika Barış Pınarı Harekatı'nda neler olduğunu haberimizden öğrenebilir, son dakika Barış Pınarı Harekatı gelişmelerini görebilirsiniz. PKK'lı teröristlere yönelik başlatılan operasyon hız kesmeden devam ediyor.

Barış Pınarı Harekatı 9 Ekim 2019 çarşamba günü (dün) saat 16.00 itibariyle başladı. Fırat'ın doğusuna gerçekleştirilen harekat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır" sözlerinin ardından başladı. 

Obüsler tarafından Tel Abyad vurulurken YPG mevzileri yok edildi. Türk jetleri de bölgede bombalamalar yaptı.

60 BİN ASKER SINIR ÖTESİNE GEÇECEK

Barış Pınarı’na şimdilik 40 bin personel ve 20 bine yakın Suriyeli asker katılıyor. İhtiyaç duyulması halinde bu sayı artırılacak. Bölgeye intikal eden Türk güvenlik gücü komando, özel kuvvet, jandarma-polis özel harekât personelinden oluşuyor. Belirlenen hedeflerin imha edileceği yoğun bombardımanın ardından gece saatlerinde kara birlikleri Suriye’de operasyona başladı. JÖH ve PÖH timleri meskun mahal temizliği için sınırda bekletiliyor.

Bölgeye önceden sızan özel kuvvet mensupları yaptıkları işaretlemelerle hava ve kara bombardımanına rehberlik ediyor. Dün sabah saatlerinden itibaren sınır hattında keşif ve gözlem yapan Suriye Milli Ordusu da görev bölgelerine intikal için emir bekliyor. Terör örgütünün saldırılarına karşı Akçakale ve Ceylanpınar’da sınıra yakın mahalleler boşaltıldı.

DAKİKA DAKİKA BARIŞ PINARI HAREKATI

16:10 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır.

16:12 - Türk savaş uçakları, YPG hedeflerini vurmaya başladı.

16:15 - Rakka'nın kuzeyindeki Ayn Isa'daki Hoshan köyünde YPG eğitim kampına isabet edildi.

16:16 - Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tweetini kaynak göstererek "Suriye'ye operasyon başladı" başlığı ile duyurdu. Reuters Türk yetkililere dayandırdığı haberinde harekatın öncelikle hava saldırısı ile başladığını ve top atışları ile karadan devam edeceğini duyurdu.

16:20 - ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Yükleniyor...

16:30 -  Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Telabyad çevresindeki terör hedeflerine obüs atışları yaptı.

16:40 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Bu sürecin ABD'nin bizi bir oyalama süreci olduğunu görünce harekete geçtik..

17:15 - Milli Savunma Bakanlığı: Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır.

17:20 MHP lideri Devlet Bahçeli: Türkiye Cumhuriyeti, saat 16.00 itibarıyla başlayan Barış Pınarı Harekatı'yla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır.

17:23 - Milli Savunma Bakanlığı: ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin bilgilendirildi.

Yükleniyor...

17:25 Suriye tarafında terör örgütlerince işgal edilen bölgelerden atılan 2 havan mermisi Ceylanpınar ilçe merkezine düştü. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı.

17:28 Şanlıurfa Valiliğince sınır hattındaki belirlenen bölgelerin "Özel Güvenlik Bölgesi" ilan edildiği bildirildi.

17:29 Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde okullar pazartesi gününe kadar tatil edildi.

17:30 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Dualarımız, kahraman askerlerimizin burnu dahi kanamadan #BarışPınarıHarekatı'nın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için… Allah evlatlarımızı korusun, Allah evlatlarımızı muzaffer eylesin.

17:35 Haraketlin başladığının duyurulmasından bir süre sonra üssü Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 4 savaş uçağı İncirlik Hava Üssüne iniş yaptı. Ardından 1 nakliye uçağı da İncirlik'e indi. Uçakların inişinin ardından üs yine sessizliğe büründü.

17:35 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından Resulayn'ın bazı bölgelerinden dumanların yükseldiği gözlendi.

17:36 İngiltere ve Fransa BM Genel Kurulunu acil toplantıya çağırdı.

17:37 Süleyman Soylu: Altında kimin imzası olursa olsun, terörün kökünü kazımaya, zulmü bitirmeye kararlıyız. Bu coğrafyanın evlatlarına terörü değil huzuru miras bırakmak için yola çıktık. Cenab-ı Hak ordumuzu mansur ve muzaffer eylesin.

17:38 Nusaybin ilçesinin karışışında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristler, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından roketle saldırıda bulundu. Teröristlerin attığı roket, Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir binanın duvarına isabet etti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, sınır hattındaki askeri birlikler, Kamışlı'daki teröristlerin bulunduğu alanı top atışına tuttu.

19-10/11/baris-pinari-1570801853.jpg

17:40 Ceylanpınar Belediyesi vatandaşları uyarmak için anonslar yapıyor.

17:45 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Vatanımızın güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizde barış ve selametin temini için başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için yarın tüm camilerimizde sabah namazında Fetih Suresi okunacak, şanlı ordumuza dua edilecektir. Tüm kardeşlerimizi bekliyoruz.

17:50 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum.

18:03 İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Türk topçusu atışa başladığında herkes susar. Ve Yahya Kemal der ki; “Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın Galib et; çünkü bu son ordusudur İslâm’ın” Allah askerlerimizin ayağını taşa değdirmesin!

18:17 Anadolu Ajansı: Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı'dan YPG/PKK'lı teröristlerce atılan 6 roket, Nusaybin ilçe merkezindeki bazı noktalara isabet etti.

18:20 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Barış Pınarı Harekatı uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye rejiminin İstanbul Başkonsolosluğuna Barış Pınarı Harekatıyla ilgili notayla bildirim yapıldı.

18:25 Milli Savunma Bakanlığı: Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015), 2254 (2015) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

19-10/11/baris-pinari-8.jpg

18:28 AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker: Türkiye'nin Suriye'yle sınırına ilişkin bazı güvenlik kaygıları bulunuyor. Buna rağmen Türkiye'ye ve tüm aktörlere itidal ve halihazırda başlayan operasyonu durdurma çağrısında bulunuyorum. Eğer Türkiye'nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa, AB'de bunun masraflarını karşılamasını beklemesin. Bu konuyu Türk dostlarımızın dikkatine getirmemiz gerekiyor.

18:40 Şanlıurfa'nın Akçakale, Ceylanpınar, Suruç'taki tüm okullarda, Birecik'te ise sınıra yakın bölgelerdeki okullarda eğitime iki gün ara verildi.

18:45 ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi, Barış Pınarı harekatında önemli rol oynadı

18:50 BM Güvenlik Konseyi Avrupa üyelerinin talebiyle yarın toplanacak

18:55 Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi. Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı. Öte yandan TSK Topçu birlikleri, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad'da örgütün mevzilerini obüs atışlarıyla hedef alıyor.

19:00 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında "Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı" yapıldı

19:15 İTO Başkanı Avdagiç: İş dünyamız tüm gücüyle devletimizin ve ordumuzun yanındadır.

19:20 TSK'nın bölgeden İnsansız Hava Aracı (İHA) aracılığıyla görüntü almasını engellemeye çalışan terör örgütü mensuplarının sınıra yakın bölgelerde lastik yaktıkları, ateşler nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü.

19:30 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sağlık kadromuz cephe gerisinde, sınır hattında ve sınır ötesinde askerlerimizin yanı başında görev yapacak.

19-10/11/baris-pinari-l.jpg

19:35 Reuters: Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye'nin saldırıları dolayısıyla DEAŞ ile mücadeleyi durdurduReuters, Amerikan ve Kürt kaynaklarına dayandırdığı haberinde Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Türkiye'nin saldırıları dolayısıyla IŞİD ile mücadeleyi durdurduğunu öne sürdü.

20:00 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: "Rabbim Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. İnşallah bu operasyonu başarıyla uygulayacaklar ve hayata geçirecekler. Bölgede barış ve istikrarı tesis etmiş olacaklar."

20:26 Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Suriye Milli Ordusu ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılmasının ardından Tel Abyad'daki terör noktalarına yönelik atışlar devam ediyor.

20:48 ABD Başkanı Donald Trump: ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir. Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu.

21:57 Suriye'de Fırat Nehri'nin doğusunu işgal eden terör örgütü YPG/PKK'nın Cerablus'taki sivillere saldırısında 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

23:07 Milli Savunma Bakanlığından, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat'ın doğusuna kara harekatının başladığı bildirildi.

23:19 Trump: PKK Türkiye'nin baş düşmanıdır, yıllardır mücadele ediyorlar. Artık bu sonu gelmez savaşı bitirmenin zamanı gelmişti. Erdoğan, Suriyelilerin ülkelerine dönmesini istediğini söylüyor. Türkiye olmasaydı milyonlarca Suriyeli dünyaya dağılacaktı.

19-10/10/baris-pinari-4.jpg

(10 Ekim 2019 ) 00:16 Milli Savunma Bakanlığı, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefi ateş altına aldı" ifadelerini kullandı.

01.57 MSB, gece saatlerinde yaptığı açıklamada da "Barış Pınarı Harekatı'na katılan kahraman komandolarımız, Fırat'ın doğusunda ilerlemeye devam ediyor." bilgisini geçti.

02.58 ABD Senatosu'ndan tehdit: ABD Senatosunun, Suriye sınırındaki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırladığı bildirildi.

03.13 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay sosyal medya hesabı Twitter'dan Barış Pınarı Operasyonu'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Oktay operasyonda önceliğin sivil halkın zarar görmemesi olduğunu belirtti.

(11 Ekim) 07.00: Milli Savunma Bakanlığı: "Gece boyunca icra edilen harekatlar neticesi 49 PKK/PYD-YPG'li terörist daha etkisiz hale getirildi."

07.30 Harekat kapsamında dün akşam saatlerinden itibaren topçu atışlarıyla vurulan Tel Abyad'da bu sabah sessizlik hakim.

08.00: Barış Pınarı Harekâtı'na destek veren Suriye Milli Ordusu üyeleri, Rasulayn'da bir terör komutanını yakaladı.

08.12: Resulayn'a yoğun top atışı yapıldığı bilgisi geliyor.

08.33: Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, "Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldü. Tespit edilen hedefler Hava Kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındı. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor" denildi.

08:48: Tel Abyad'daki terör hedefleri sabahın erken saatlerinden itibaren obüs atışlarıyla vuruluyor. Teröristler SİHA'ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor.

08:59 Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı'nda, Telabyad’ın doğusundaki 2 hedef vuruldu.PKK/YPG terör örgütünün kontrolündeki Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirilen operasyonda Telabyad’ın doğusundaki 2 hedef çok namlulu roketatarlarla vuruldu. Türk topçusunun vurduğu yerlerden dumanlar yükseldi.

09:30: Fırat Kalkanı Harekâtı'yla teröristlerden kurtarılan Azez'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait üsse havanlı saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan beş asker, Kilis'e getirildi. Demirören Haber Ajansı, havanın YPG/PKK kontrolündeki Tel Rıfat'tan ateşlendiğini aktarıyor.

09:40: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İstanbul'a geldi. Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşüyor. NATO yöneticisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşmesi bekleniyor.

Yükleniyor...

10.10: Anadolu Ajansı: Obüs atışlarıyla vurulan Rasulayn'daki terör mevzilerinden yer yer duman yükseliyor. Kentteki çatışma sesleri Ceylanpınar'dan duyuluyor. Sınır hattına gönderilen tankların sevkiyatı da sürüyor.

10:15: Yerel kaynaklar, Tel Abyad'a bağlı Dimo ve Tel Tuban köylerinin YPG'li teröristlerden temizlendiğini duyurdu. Tel Abyad çevresindeki son harita...

10.40: Türkiye Ermeni Patrikliği: "Barış Pınarı Harekatı'nın barışçıl amaçlarına ulaşması için beka dualarımızı yineliyoruz. Terörü sonlandırmak ve sınırların güvenliğini sağlamak amacını güden harekatın amacına uygun bir şekilde sürmesi ve bir an önce huzur ve güvenliğin tesis edilmesi için dua ediyoruz."

11.30: Anadolu Ajansı: Harekatta Türk birliklerini destekleyen Suriye Milli Ordusu'ndan (SMO) dört savaşçı şehit oldu. Tel Abyad'a bağlı Dedat'ta gerçekleşen pusudaki saldırının, askeri muhalif kılığına giren bir teröristler tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Çok sayıda sivili alıkoyan YPG/PKK'lı teröristler, köyde bu şekilde gizlendi. SMO savaşçılarının köye girmesiyle bölge halkının bir kısmı YPG'li teröristlerin bölgeden çekildiğini aktardı. Bunun üzerine, köyde gizlenen teröristler arama-tarama çalışması yapan SMO savaşçılarını pusuya düşürdü.

Çatışmalar sonucu dört savaşçı şehit oldu, üç savaşçı yaralandı. Olayın ardından askeri muhalifler köyden çekildi. Daha sonra muhalifler yeniden gelerek, köyü teröristlerden kurtardı. Dedat köyü, Barış Pınarı Harekatı'nda terörden arındırılan 11 köy içerisinde yer alıyor.

11.55: İstanbul'da konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg:

"Türkiye bizim ittifakımızın çok güçlü bir üyesi. Türkiye, çok zor bir bölgenin sınırında bulunuyor. NATO ittifakındaki hiçbir ülke, Türkiye kadar Ortadoğu'dan kaynaklanan şiddete maruz kalmadı. Şu anda devam eden harekatla ilgili endişelirimi paylaştım, gerilimin artırılmamasını hatırlattım. Bizim ortak bir düşmanımız var burada: DEAŞ. Teröristlerin kaçmamasına müsaade edilmemeli. S-400'ler uyumsuzluk ortaya çıkarabilir. Türkiye'nin güvenliğini sağlamak görevimiz."

12.25: İhlas Haber Ajansı: Rasulayn kırsalında üç teröristin daha yakalanmasıyla ele geçirilen ve teslim olan terörist sayısı 11'e yükseldi.

12.35: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "Harekat, planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor. Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi."

12.35: Demirören Haber Ajansı: Rasulayn'a bağlı Kişto köyünde terör örgütü mensupları silahlarını bırakarak kaçtı.

12.35: Anadolu Ajansı: Kuzey Suriye'de işgal ettiği bölgelerde daha önce 'seferberlik' ilan eden terör örgütü YPG/PKK, harekatın başlamasıyla zorla silah altına alma uygulamasının kapsamını büyütüyor. Teröristler, silah alma uygulamasındaki yaş sınırını genişleterek 39'dan 44'e çıkardı.

13.35: Nusaybin'den CNN Türk canlı yayınına bağlanan DHA Temsilcisi Mücahit Yolcu, YPG'li teröristlerin gazetecilerin olduğu otele ateş ettiğini söyledi. Canlı yayınlanan görüntülerde Yolcu, "YPG gazetecileri hedef alıyor. Çok zor şartlar altında yayın yapıyoruz. Başımızı kaldırdığımız zaman buraya gerçekten mermilerin geldiğini söyleyebilirim. Burada cam parçasının kesmesiyle 2 gazeteci arkadaşımızın yaralandığını söyleyebilirim" dedi.

13.56: Anadolu Ajansı, gazetecilerin bulunduğu binaya YPG/PKK işgali altındaki bölgelerden uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda iki Anadolu Ajansı muhabirinin hafif yaralandığını duyurdu.

14.28: Terör örgütü YPG'den gazetecilere ikinci saldırı düzenlendi. Özel hareket gazetecileri tahliye ediyor.

14.30: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşüyor.

14.35: Milli Savunma Bakanlığı: "Bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristlerin, Türk Silahlı Kuvvetlerince Kamışlı ve Derik’teki sivil halkın hedef alındığına dair yalan haberleri akıl sınırlarını zorluyor. Bu bölgelerde TSK’ya ait hiçbir operasyon unsuru bulunmamaktadır."

14.40: Nusaybin'de gazetecilerin bulunduğu binaya saldıran YPG'li teröristler, güvenlik güçleri tarafından ateş altına alındı.

14.40: Pakistan Başbakanı İmran Han, telefonda görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Barış Pınarı Harekatı'na desteklerini iletti.

15.10: Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni açıklama:

"Türkiye, Suriye’de DEAŞ terör örgütüne karşı en fazla mücadele veren ve en ağır bedeli ödeyen ülkedir. DEAŞ terörüne karşı bir başka terör örgütüyle mücadele etme hatasını ısrarla sürdüren, PYD/YPG’nin DEAŞ’lı tutukluları çıkarları doğrultusunda serbest bırakmasına göz yuman ve kendi vatandaşı olan yabancı terörist savaşçıları dahi geri almaktan kaçınan ülkelerin, DEAŞ’a karşı mücadele konusunda ülkemize ders verme hakkı yoktur.

Türkiye için komşusu Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması esastır. PYD/YPG terör örgütünün ayrılıkçı gündemine zımnen veya açıkça destek veren ülke ve çevrelerin bu hususta Türkiye’ye yönelik asılsız ithamları, Suriye’nin bölünmesini hedefleyen planlarının bozulmasından kaynaklanan bir tepkinin tezahürüdür."

15.20: Rasulayn yakınlarındaki Tel Halef köyü teröristlerden temizlendi. Dakikalar sonra Asfar Neccar köyü de kurtarıldı.

Tel Halef, Rasulayn ve Tel Abyad yolu üzerinde bulunuyor. Köyün kurtarılmasıyla Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki bağlantı kesildi. Tel Halef'te ele geçirilen uçaksavar yüklü bir pikap.

15.30: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Akçakale'de kimin sivilleri hedef aldığını gördük, dünya bize cevap versin. Vuran havan toplarının başında kim vardı? Siviller konusunda kimse Türkiye'ye ders veremez. Kınama ve tehditleri artık duymazdan geliyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz, kesmeye devam ederiz. Türkiye'yi baskılamaya karşı tavırlarını sürdürüyorlar, artık hiçbirisi umurumuzda değil' dedi.

Bakan Soylu, 500'e yakın sosyal medya hesabı hakkında harekat hakkında asılsız paylaşımları nedeniyle işlem yapıldığını, 121 kişinin de gözaltına alındığını söyledi.

15.55: Demirören Haber Ajansı: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştükten sonra Dolmabahçe'den ayrıldı. Erdoğan'ın basına kapalı gerçekleşen kabulü, yaklaşık bir saat sürdü. Stoltenberg gün içinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la da bir araya geldi.

16.10: Anadolu Ajansı: YPG'li teröristler, Tel Abyad’daki kiliseyi 'üs' olarak kullanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dini ve kültürel yapılara karşı hassasiyetini bilen teröristler, Mehmetçik'e kiliseden saldırı düzenliyor. YPG/PKK'lı teröristler, TSK’nın dokunulmaz ilan ettiği bölgelere Türk askerinin atış yapmasını sağlamak üzere provokasyonda bulunuyor. Mehmetçik ise harekatın gecikmesi pahasına hassasiyetini koruyup faaliyetlerine devam ediyor.

16.20: Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine Suriye tarafından teröristlerin attığı havan mermisi iki sivilin hayatını kaybetmesine yol açtı. Şimdiye kadar yaşamını yitiren sivillerin sayısı 9 oldu.

(12 Ekim 2019 Cumartesi)

07.14: Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından etkisiz hale getirilen terörist sayısını güncelledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Fırat’ın doğusunda icra edilen Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca başarıyla sürdürüldü. Terör örgütü PKK/PYD-YPG mevzileri etkili şekilde karadan ve havadan vuruldu. Etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 415’e ulaştı" ifadelerine yer verildi.

08.00: Harekatın dördüncü gününde terör mevzileri nokta atışlarıyla vuruluyor

19-10/12/5da165f15542850270d5fa90.jpg

08.30: Canlı yayında bombardıman anları görüntülendi. Rasulayn'daki terör hedefleri yerle bir edildi.

08.32: Teröristlerin Suruç'taki sivillere yönelik havan mermili saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı üçe yükseldi.

08.43: Terör örgütü YPG/PKK üyeleri Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve doğusunda, TSK'ye ait SİHA'ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor.

Halep-Haseke yolu olarak da bilinen M4, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta.

Yol, Suriye'nin kuzeybatısından kuzeydoğusuna kadar uzanıp Suriye-Türkiye-Irak sınırı üçgenindeki Kamışlı ilçesine kadar uzanıyor.

09.25: Anadolu Ajansı: Harekata destek veren Suriye Milli Ordusu (SMO) savaşçıları, Münbiç ve Kamışlı'yı birbirine bağlayan stratejik M4 karayoluna ulaştı. M4, harekatın en stratejik hedeflerinden birisiydi.

09:50 : Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, sınır hattındaki Harekat Merkezi'ne gelerek harekattaki son durumu sahada inceledi. Bakan Akar, "Kesinlikle ABD ve koalisyon askerinin vurulması söz konusu değil. Zaten karargahlarımızla ABD’liler arasında gerekli koordinasyon yapılıyor. Barış Pınarı Harekatı'nı vatanımız ve milletimiz için bir kez daha başaracağız" dedi.

19-10/12/5da17ad35542811fb46eac03.jpg

10.05: TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Harekat, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin memleketlerine veya Suriye'de istedikleri yere güvenli ve gönüllü geri dönmelerini kolaylaştırmaya yönelik uluslararası çabayı yine uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda ve ilgili BM kuruluşlarının eş güdümünde destekleyecektir."

10.20 : Obüs atışlarıyla vurulan Ceylanpınar'ın karşısında yer alan Rasulayn'daki terör mevzilerinden yer yer duman yükseliyor. Kentteki çatışma sesleri Ceylanpınar'dan duyuluyor.

19-10/12/5da184af5542811fb46eac2b.jpg
YPG'li teröristler, dün de Kamışlı'nın karşısında yer alan Nusaybin'de gazetecilere saldırı düzenlemişti.

CNN Türk, ilçe merkezine düşen beş havan mermisinden birinin patladığını ve kimsenin yaralanmadığını bildiriyor.

10.25 : Akçakale'de gazetecilerin kaldığı otel yakınına havan mermisi düştü. Şanlıurfa'ya bağlı Akçakale, teröristlerin kontrolündeki Tel Abyad'ın hemen karşısında yer alıyor.

11.25 : Rasulayn'ın kıyısındaki Sanayi Mahallesi YPG'li teröristlerden temizlendi.

11.30 : Yerel kaynaklar, Tel Abyad çevresindeki Deba ve Dedat köylerinin kurtarıldığını aktarıyor.

19-10/12/5da1a98f5542811fb46ead28.jpg

19-10/12/5da1a98f5542811fb46ead27.jpg

12.15 : Milli Savunma Bakanlığı: Barış Pınarı Harekâtı kapsamında devam eden başarılı operasyonlar neticesinde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn meskun mahali kontrol altına alındı.

13.15: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nusaybin ilçesinde YPG'li teröristlerce havan ve roket saldırılarının yapıldığı yere geldi. Burada vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Soylu, dün ve önceki gün hayatını kaybedenler için başsağlığında bulundu. İlçe merkezindeki esnafı da ziyaret eden Bakan Soylu, daha sonra sınır hattında incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, başsağlığı ve geçmiş olsun dileğinde bulunduğu vatandaşlara "Sabırlı olacağız" dedi. Kamışlı'dan Mardin'e 300'e yakın havan mermisinin atıldığını söyleyen Bakan Soylu, "Teröre coğrafyımızın hiçbir noktasında müsamaha etmeyeceğiz" ifadelerine yer verdi.

13.25: Demirören Haber Ajansı: Rasulayn'ın teröristlerden kurtarılmasından dakikalar önce Ceylanpınar'a üç havan mermisi atıldı. Mermiler, Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesi ile jandarma karakolu yakınlarına düştü.

13.45 : Barış Pınarı Harekâtı'nda şimdiye kadar kontrol altına alınan yerler.

KORAL NEDİR?

Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyor. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getirilir. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyor. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN