Davul derisiyle 20 milyon liralık 'İncil' vurgunu: Dolandırıldığını anlayan soluğu savcılıkta aldı

Davul derisiyle 20 milyon liralık 'İncil' vurgunu: Dolandırıldığını anlayan soluğu savcılıkta aldı

Dolandırıcıların her gün buldukları yöntemlere bir yenisi daha eklendi. Bu sefer 'davul derisi' dolandırıcıların elinde milyonlarca liralık dolandırıcılık aracına dönüştü. Dolandırıcılar, 200 TL'ye aldıkları eskimiş davul derilerini, üzerine işlem yaparak 'Tarihi belge', 'Ceylan derisinden İncil' şeklinde açtıkları ilanlarla 15-20 milyon TL'ye satıyorlar. Dolandırıldığını anlayan vatandaşlar ise soluğu savcılıkta alıyor.

Buldukları yeni yöntemlerle vatandaşları mağdur eden dolandırıcılar, bu kez kullanılmış ve eskimiş davul derilerinin peşine düştü. Dolandırıcıların davul derilerine yaptıkları resimlerden sonra, biçtikleri fiyat akıllara durgunluk verdi.

Tarihi yazma eserlere ilgi duyan ve bunları alıp satarak gelir elde etmeyi hedefleyenlerin bir bölümü sahte belgelerle dolandırıldıkları yönünde savcılıklara başvuruda bulunuyor. Çoğunlukla internette satılan 'Tarihi belge', 'Ceylan derisinden İncil' şeklinde verilen ilanlara aldanıp milyonlarca lira ödeme yapanlar, kısa sürede dolandırıldıklarını anlıyor.

8549421.jpg

DOLANDIRICILARIN YENİ YÖNTEMİ 'PES' DEDİRTTİ

Uluslararası Strateji Kalkındırma Araştırma Derneği (USKAD) Genel Başkanı ve Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Yetkilisi Koruma ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram, yeni dolandırıcılık yöntemine dikkati çekti. Dolandırıcıların özellikle kullanılmış ve eskimiş davul derilerinin peşinde olduğunu belirten Karabayram, keçi ya da kuzu derisinden yapılan, kullanıldıktan sonra atılmak üzere olan derilerin, dolandırıcıların elinde milyonlarca liralık dolandırıcılık aracına dönüştüğünü anlattı.

8549422.jpg
Cemil Karabayram

DAVUL DERİSİNİ, 'CEYLAN DERİSİNDEN İNCİL' DİYE SATIYORLAR

Karabayram, dolandırıcıların yöntemini ise şöyle anlattı:

“Davul derisini alıp sıcak suda bekletiyorlar. Kurutup üzerinde gölgelemeler yapıyorlar. Sonra üzerine 'Meryem Ana' tasviri yapıyorlar. Renkli boyalarla sayfa sayfa üretiyorlar. Bir tabaka deri 200 lira. Bir tabaka deriden 10 sayfa elde ediyorlar. İçerisine de hattattan yazı yazdırıyorlar. Avlarının peşine düşüyor ve 'Ceylan derisinden İncil' diye satıyorlar."

8549424.jpg

15-20 MİLYON TL'LİK VURGUN

Karabayram, 200 liraya alınan deriye toplamda bin 500 lira harcandığını, dolandırılmak istenen kişinin gözünün kısa sürede boyandığını belirterek, “15-20 milyon liraya alıcı arıyorlar. Bunun sahteliğini ölçmek isteyen 100 derecelik suya bu eserlerin bir parçasını koyunca boyaların aktığını görecektir. Yüzlerce yıllık eserlerde bu türden bir akma olmaz" diye konuştu.

8549425.jpg

'BANA GELİP 'DAVUL DERİSİ LAZIM' DİYORLAR'

Davul derisi ve malzemeleri satan Ali Ahraz, davul derisi satın almak için kendisine çok sayıda gelen olduğunu belirterek, “Bana gelip 'Davul derisi lazım' diyorlar. 'Ne yapacaksın?' diyorum. Resim yapacaklarını söylüyorlar. Resim yapılamadığını söylüyorum. Bu kişilere pek güvenmiyorum hatta vermediğimiz zamanlar da oluyor" diye konuştu.

Ahraz, vatandaşın derinin hangi hayvana ait olduğunu anlamasının çok zor olduğunu da söyledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN