İstanbul'da okul servislerinde yeni dönem: İBB standart tarifeyi zorunlu kıldı

İstanbul'da okul servislerinde yeni dönem: İBB standart tarifeyi zorunlu kıldı

UKOME'nin Ağustos ayı toplantısında, okullarda 'ek hizmet' adıyla belirlenen tarifenin üzerinde para alan servis şirketlerine, velilerin talepleri doğrultusunda UKOME standartlarında servis hizmeti verme zorunluluğu getirildi. Toplantıda alınan diğer kararla, İstanbul'un bazı ilçelerinde e-scooter kullanımına da hız sınırı getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Ağustos ayı toplantısı Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda, öğrenci servislerinin mevcutta kilometreye göre belirlenen ancak 'ek hizmetler' adı altında farklı tarife uygulayanların UKOME standartlarında hizmet vermesi ve İstanbul'un bazı ilçelerinde e-scooter kullanımına hız sınırı getirilmesi gibi çeşitli konular görüşüldü.

Değerlendirilen 2 teklif de kabul edildi.

SERVİSLERİN STANDART HİZMET VERMESİ ZORUNLU KILINDI

Toplantıda, özellikle özel eğitim kurumlarında, çeşitli mazeretlerle, ek hizmetler gerekçe gösterilerek UKOME tarafından belirlenen okul servis taşımacılığı tarifesinin çok üzerinde ücret talep edilmesi görüşüldü. Bu kapsamda, mevcutta kilometreye göre belirlenen ancak ek konfor hizmetleri nedeniyle farklı tarife uygulayanların, velilerin talepleri doğrultusunda UKOME standartlarında ve fiyat tarifesinde servis hizmet verme zorunluluğu getirildi.

KARARI UYMAYANLARA CEZA

Karar kapsamında, Öğrenci ve Servis Taşımacılığı Yönergesine, "Taşımacılar, ek hizmet talep etmeyen ve UKOME standart ve tarifeleri ile taşımacılık talep eden öğrenci velilerinden gelen taşımacılık talebini karşılamak zorundadır" ibaresi eklendi. Bu kararı uygulamayanlara ise ceza uygulanması kabul edildi. Görüşülen diğer tekliflerin çoğunluğu da kabul edildi.

SCOOTER HIZ SINIRI DÜŞÜRÜLDÜ

Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ve Fatih ilçelerinin yaya yoğunluğu fazla olan hassas bölgelerinde saatte 20 kilometre olan elektrikli skuterlerin hız sınırının, saatte 12,5 kilometre olarak düzenlenmesine karar verildi.

Toplantıda, T5 Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı tramvay hattına ücretsiz aktarma teklifi de kabul edildi.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe UKOME Toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Gökçe, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin 153 çözüm merkezine ve sosyal medya hesaplarına son dönemlerde yoğun biçimde hem özel hem devlet okullarından servis araçlarındaki fahiş ücret ve bu ücretleri zorunlu kılma yönünde şikayetlerin geldiğini belirtti.

Sorunları ve talepleri araştırdıklarında bazı tespitler yaptıklarını belirten Gökçe, "Birincisi okullarımız tabii ülkenin ağır enflasyon koşullarından kaynaklı girdilerinin çok artmasından ve daha önce taşımacılık sözleşmelerinin yapılmasından kaynaklı ihaleleri yapanlar ve yüklenenler açısından diğer tüm işlerimizde olduğu gibi bir darboğaz yaşıyorlar. Birçok özel okulda artık okulların birçoğunda bu iş merkezi olarak okul yönetimi tarafından bir ihale sonucunda bir servis firmasına verilir hale gelmiş. Dolayısıyla bu işi yapan ve yaptıranlar arasında bir taahhüt de oluşuyor ve bu taahhüdün gereği olarak firmalar girdilerini karşılamakta zorluk çektiklerini ifade ederek okullardan ilave taleplerde bulunuyorlar. Dolayısıyla bunların içerisinde de firmalar zaman zaman okulların talebi doğrultusunda belli ilave şartlar velilerden hem onlara sağlayacağını ifade ediyor. Hem de bunun karşılığında ücret talep ediyor.

Nasıl oluyor? Şimdi bizim bu UKOME standardı ve fiyatlandırmasının içerisinde olmayan bazı hususlar velilerden talep ediliyor ve onlara deniliyor ki işte o cep telefonu uygulamasıyla çocuğunuzun anlık konumunu ve o servis içindeki pozisyonunu takip edebileceksiniz. Gerekirse yolculuk uzarsa çocuğunuza kumanya vereceğiz. Araç içerisinde hostes bulunduracağız. Servis aracı okulun bahçesinde bulunacak gibi ilave şartlar getirildiğinde firmalar da bu şartları sağlamak için biz bu şartları ancak başka ücretleri de alarak sağlayabiliriz biçiminde fiyatlandırmalar yapıyorlar. Bu fiyatlandırmalarda velilere birebir yansıtılıyor. Hatta bazı durumlar var ki böyle duyumlar ve şikayetler alıyoruz. Okul kendi ihtiyaçlarını da bu harcamaların içerisine yedirip velilerden tahsil etmek yoluna gidiyor" ifadelerini kullandı.

'FAHİŞ ÜCRETLERİN ÖNÜNE BÖYLE GEÇEBİLİRİZ'

Buğra Gökçe alınan kararın veliler için önemli olduğunu belirterek, "Biz bugün UKOME'ye vatandaşlarımız ilave hizmet verilmesi anlamında bir talepte bulunuyor ve sunulan bu yöndeki hizmeti almak istiyorsa tabii ki alsın. Bu veliyle okul arasında ve servis taşımacılığı yapan firma arasındaki ilişkidir. Ama veli bunu istemiyor ise bundan başka hizmet sunmuyoruz. Biz bu kalitede, bu fiyatlarda bir hizmet sunuyoruz. Bundan daha başkasını sunmaz deme lüksü olmasın" şeklinde konuştu.

Alınan kararka okulların, taşımacıların UKOME'nin belirlediği standartlar dışında başka standart istemediğini belirten Gökçe açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:

"Bana bu fiyat ve standartta hizmet sunmalısınız demesi halinde artık bu şartları taşımacılar ve okullar sağlamak zorunda kalacak. Bu kararın bu anlamda alınması çok önemliydi. Ben kararın alınmasında UKOME'nin tüm üyelerinin çoğunluğunun gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyorum. Çünkü bizim velileri korumak hassasiyetimiz var. Tabii ki esnaf bu işi yaparken mağdur olup zarar etmesin ama velilerimiz de bütçelerinde öğrencilerinden kaynaklı çok ağır bir yara alıp okul öncesinde bir de bundan kaynaklı evlerini geçindirme sıkıntısı içerisinde olmasın istiyoruz. Onun için bu kararın uygulanmasını hemen hızlıca emniyete, vilayete ve ilgili tüm kamu kurum kuruluşlarına ve Milli Eğitim Bakanlığına dağıtacağız. Ve denetlenmesini izleyeceğiz. Bizim vazifemiz de bu dolayısıyla ancak öyle koruyabiliriz. 2 kat, 3 kat, 5 kat belirlenmiş ücretlerin dışında ücret alınmasının böyle önüne geçebiliriz diye düşünüyoruz"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN