Kavala'nın avukatı: Siyaset isterse serbest kalır

Kavala'nın avukatı: Siyaset isterse serbest kalır

Tutuklu bulunan İş insanı Osman Kavala'nın yarın duruşması görülecek. Dünyanın yakından takip ettiği duruşmadan önce avukat İlkan Koyuncu’ya göre, Kavala’nın tahliye edilip edilmeyeceğine mahkeme değil siyaset karar verecek.

Silivri Cezaevi'nde dört yıldır tutuklu bulunan İş insanı Osman Kavala'nın yarın duruşması görülecek. Birçok siyasi krize neden olan Kavala davası için Avrupa Konseyi’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının uygulanması için verdiği süre bu ay doluyor.

KAVALA’NIN AVUKATINDAN 'TORBA DAVA' AÇIKLAMASI

Osman Kavala'nın avukatı İlkan Koyuncu, yarın görülecek olan duruşma öncesi Gerçek Gündem'den Sami Menteş'e konuştu. Avukat Koyuncu, şu sözleri kaydetti:

''Yarınki duruşmada Kavala, casusluk suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanacak. Casusluk, 15 Temmuz, Gezi ve Çarşı davalarının birleştirilmesiyle, dava artık bir 'torbaya' döndü. Hukuken bu durum mümkün. Ergenekon, Balyoz’da da böyle oldu. Sağlıklı mı derseniz tabii ki değil.''

Koyuncu, torba davayla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

''Böyle torba davalarda, herkese isnat edilen suçlama farklı olduğu için sağlıklı bir sonuca ulaşmak, delilleri değerlendirmek çok daha zor oluyor. Çok daha kaotik bir ortam oluyor. Uzun süren bir yargılama oluyor. Yargılama uzun sürünce de birçok hak ihlali, olumsuzluk gündeme geliyor.''

Osman Kavala aldığı karar nedeniyle yarınki duruşmaya katılmayacak.

'SİYASET İSTERSE TAHLİYE EDİLECEK'

Kararın verilmesinde siyasetin etkili olacağını işaret eden Avukat Koyuncu sözlerine şöyle devam etti:

''Kendisi savunma yapmayacak, biz avukatları olarak duruşmada kendisini temsil edeceğiz, orada olacağız ama savunma yapıp yapmama konusunu değerlendireceğiz ona göre bir karar vereceğiz. Müvekkilimizin açıklamasını destekler bir şekilde hareket edeceğiz. Konu bir hukuki kararın çok ötesinde. Hukuki bir karar beklemek mümkün değil. Tamamen siyasi bir karar olacak. Siyaset, Osman Kavala’nın yarın tahliye edilmesini isterse, Kavala yarın tahliye edilecek. Siyaset tahliyesini istemezse Osman Kavala tahliye edilmeyecek. Yani bu kadar siyasileşmiş bir konuda mahkeme heyetinin karar vermesini beklemek hayalcilik olur. Verilen karar mahkeme karar değil siyasi karar olacak.”

KAVALA HAKKINDAKİ DAVA SÜRECİ

İş insanı Osman Kavala tutuklu yargılandığı Gezi davasından Şubat 2020'de beraat etmiş ve hakkında tahliye kararı verilmişti. Ancak bu karardan birkaç saat sonra hakkında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturma çerçevesinde tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Şubat 2021'de bu dava Gezi davası ile birleştirildi.

Birleştirme kararının ardından Kavala 8 Ekim'de yapılan duruşmada, iddianamede kendisine isnat edilen suçların somut delillere dayanmadığını savunarak, "Sudan bahanelerle tutukluluğumun sürdürülmesi yargısız infazdır, algı yaratma çabasıdır, AİHM’in kararının etrafından dolanma girişimidir. Umarım, davaların birleştirilmesi, Türk yargısının karşı karşıya olduğu tehditlerin daha iyi anlaşılmasına vesile olur. Umarım ülkemizde bir daha böyle bir iddianame hazırlanmaz, böyle şey bir daha yaşanmaz" diye konuşmuştu. Osman Kavala bu davada "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile "siyasal ve askeri casusluk" suçlarından yargılanıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN