Özel: Emekliye ve asgari ücrete enflasyon oranında zam bekliyoruz

Özel:  Emekliye ve asgari ücrete enflasyon oranında zam bekliyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, emekli maaşlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özel, "Emekliye asgari ücret düzeyinde en düşük maaş, asgari ücrete de enflasyon oranında güncelleme bekliyoruz. " dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel'in Ege Belediyeler Birliği'nde yaptığı konuşmada emekli maaşlarına ilişkin talepleri ve beklentileri net bir şekilde ifade etmiştir.

Özel, "Haziran ayında ciddi adımlar bekliyoruz.Emekliye asgari ücret düzeyinde en düşük maaş, asgari ücrete de enflasyon oranında güncelleme bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Ayrıca, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini vurguladı. Özel, emekli maaşlarının enflasyon oranında güncellenmesi gerektiğini açıkladı.

"OTOBÜS FİYATLARI 2 KAT ARTTI"

Konuşmasında bayramda artan otobüs fiyatlarından da bahseden Özel, “İzmir ile İstanbul arasında geçen bayramdan bu bayrama otobüs taşımacılığı bilet fiyatlarının tam 2 kat arttığını üzülerek takip ediyoruz. İnsanların artık ailelerinin yanına kavuşmasını, öğrencilerin bayram tatiline gitmesini, insanların memleketlerine ulaşmasını imkansızlaştıran bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye’nin bu sorunlarını çözmek bir yana çözemeyen ve sadece aynı kesimlere yüklenen bir iktidarla karşı karşıyayız” diye vurguladı.

"YÜZDE 12 ZAM VERMEK İSNAF DEĞİLTİR"

Açıklanan hububat fiyatlarından da bahseden Özel, şunları söyledi:
“Geçmiş dönemde kur korumalı mevduattan kim kazandıysa, hazineden aktarılan 1.2 trilyonu kimler cebine indirdiyse, kur korumalı mevduat üzerinden ya da kredi garanti fonu üzerinden alınan uygun kredileri yüzde 6-7’lik kredileri kimler gayrimenkule, lüks araçlara yatlara çevirdiyse, onlardan almak lazımken kur korumalı mevduatı ödeyenlere yüklenmek, işçiden almak ya da işçiye zam vermemek, emekliye zam vermemek, çiftçiye hak ettiği fiyatı vermemek doğru değildir. Örneğin açıklanan hububat fiyatlarında, açıklanan buğday fiyatının maliyeti olan 11 liranın altında olması. Geçen sene 8 buçuk lira verilen buğdaya bu sene 9 buçuk lira verilmesi. Enflasyon yüzde 80 iken, girdi enflasyonu yüzde 120 iken, yüzde 12 zam vermek insaf değildir, vicdan değildir, hakkaniyet değildir. Sonra bu vatandaşlar geçinemiyoruz diye bağırınca onların seslerini duymamak değildir.”

"BUGÜN EMEKLİ İKRAMİYESİ BİR KOÇUN 5'TE BİRİNİ BİLE ALAMIYOR"

Emeklilerin sesinin duyulması gerektiğine dikkat çeken Özel, “Gerek hububat fiyatları üzerinden gerek yaklaşan bu bayramda 3 bin lira emekli ikramiyesi aktarıyorlar. 3 bin lira emekli ikramiyesi ilk verildiğinde 2018’de emekli ikramiyesi 24 kilo kıyma alırken bugün 5 buçuk kilo kıyma alıyor. O gün verilen emekli ikramiyesi 2 koç alıyorken bugün emekli ikramiyesi bir koçun 5’te birini bile alamıyor. En düşük emekli maaşı 2002 yılında 2 koç alırken bugün en düşük emekli maaşı 10 bin lira, cılız bir kurbanlık bile alamıyor” ifadelerine yer verdi.

"HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA YOKSUNLAŞIYORUZ"

Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapacakları görüşmeye de değinen Özgür Özel, şöyle devam etti:
“Görüşmelerde, büyük ekonomik krizden çıkmanın yolunun krizin mağdurlarına daha fazla yüklenmek değil, geçmiş krizin kazananlarından biraz bir şeyler talep etmek olduğunu görmek gerekiyor. Türkiye demokratikleşse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uysa, bugünkü öngörülebilirlik olsa, Türkiye’ye dünyadan kalıcı yatırımlar gelecekken, bugün sıcak para geliyor faizden voleyi vuruyor. Tekrar gidiyor kurdan voleyi vuruyor. Biz her geçen gün daha çok yoksullaşıyoruz.”

"KRİZİN YÜKÜNÜ EMEKÇİLERE EMEKLİLERE ESNAFA VE ÇİFTÇİYE YÜKLEYEMEZSİNİZ"

Asgari ücrete zam yapılmasının altını çizen Özel, “Haziran ayının sonunda asgari ücrete zam yapmamayı düşünenler bunu bir kez daha düşünsünler. Buna çok sert ve çok net bir tepki vereceğiz. Bir kez daha kimse asgari ücreti güncellememeyi düşünmesin. Asgari ücreti enflasyon artışında güncellerken, asgari ücret artışından sıkıntıya düşecek küçük esnaf, bazı KOBİ’ler ve bazı ihracatçıların da desteklenmesi için özel tedbirlerin alınması da gerekiyor. Ama oluşturduğunuz krizin yükünü emekçilere ve emeklilere, esnafa ve çiftçiye yükleyemezsiniz” ifadelerinde bulundu.

"ASGARİ ÜCRETE ZAM TALEBİ"

Buğdayda 15 lira taban fiyat beklediklerini aktaran Özel, “Çay taban fiyatının 25 lira olarak güncellenmesini ve bu kararların bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. Emekliye asgari ücret düzeyinde en düşük maaş, asgari ücrete de enflasyon oranında güncelleme bekliyoruz. Bunları yapmayanlar bu milleti geçinemeyen hale getirirler. Geçinemeyenlerin sesini duyuyoruz. Duyurmaya kararlıyız, bu konuda haziran ayında ciddi adımlar bekliyoruz.”

"BELEDİYEMİZİN DERTLERİNE DERMAN OLMAK ÖNCELİKLİ GÖREVLERİMİZ ARASINDA"

Programda konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek de “6 Haziran günü Ege Belediyeler Birliği’mizin bir seçimi oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak şahsıma verdikleri oylar sayesinde birliğimizin başkanı olduk. Ege Belediyeler Bu birliğimizde bütünlüğü sağlamak ve el ele, kol kola yürümek adına bir yola çıktık. Ege Planlama Ajansı’nı hep birlikte kurmak, belediyelerimizin sorunlarına, onların dertlerine ve planlarına öncülük etmek, burada birlikteliğimizi sağlamak, yurt içinde ve yurt dışında öncelikle Avrupa Birliği’nin fonlarıyla kullan ve diğer konularla birlikte de belediyemizin dertlerine derman olmak, onlara çözüm getirerek öncelikli görevlerimizin arasında yer alacaktır” açıklamalarında bulundu. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (14)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
14 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN