Rusya 'İstanbul Boğazı tehlikede' demişti... Türkiye'deki denizcilere 'mayın' uyarısı

Rusya 'İstanbul Boğazı tehlikede' demişti... Türkiye'deki denizcilere 'mayın' uyarısı

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin 'İstanbul Boğazı tehlikede' açıklamasının ardından, Türkiye'deki denizcilere kritik bir uyarı geldi. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, Türk gemilerini, Ukrayna limanlarından ayrılıp sürüklenerek İstanbul Boğazı ve Akdeniz'e kadar ulaşabileceği iddia edilen mayınlara karşı keskin gözcülük tesis etmelerini önerdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin ardından Rus güçleri, Azak Denizi dahil olmak üzere Ukrayna’nın birçok Karadeniz’e kıyısı olan noktada kontrolü ele geçirmişti. Rusların saldırılarına karşı Ukrayna ordusu ise ülkenin Karadeniz kenti olan Odessa açıklarına mayınlar döşemişti. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yapılan açıklamada, Odessa kenti açıklarına döşenen mayınlar için önemli bir risk ihtimaline değinilerek, Ukraynalılar tarafından Odessa açıklarına döşenen mayınlarda kopmalar başladığı kaydedilmiş, açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Rusya tarafından özel bir askeri operasyonun başlatılmasının ardından Ukrayna Donanması, Odessa, Özi, Çornomorsk ve Yuzhne limanlarına ve açıklarına yaklaşık 420 eski tip mayın tarlası oluşturdu. Bu mayınlar 20. Yüzyılın ilk yarılarında üretildi. Fırtınalı koşulların başlamasıyla birlikte denizin dip ankrajlarına bağlanan kablolarda kopmalar meydana geldi. Karadeniz’in batı kesiminde mayınlar rüzgar ve akıntıların etkisiyle serbestçe hareket etmeye başladı."

'İSTANBUL BOĞAZI TEHLİKEDE'

İstanbul Boğazı tehlikede Ukrayna’nın döşediği mayınlarla ilgili yapılan açıklamada, İstanbul Boğazı’nın risk altında olduğunu da belirten FSB’nin Halkla İlişkiler Birimi, "Ukrayna’nın listelenen liman bölgelerinde güneye doğru yüzey akıntılarının baskın olduğu göz önüne alındığında, mayınların İstanbul Boğaz’ına ve Akdeniz havzası sularına sürüklenme ihtimali göz ardı edilmez" ifadelerini kaydetmişti.

TÜRKİYE'DEN DENİZCİLERE MAYIN UYARISI

Gündem olan uyarının ardından Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı da Ukrayna limanlarından ayrılıp tehlike yaratabilecek mayınlara karşı denizcileri uyardı.

ssss.png

Yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Odessa, Ochakov, Chernomorsk ve Yuzhnyy limanları açıklarına mayın döküldüğü rapor edilmiştir. Bahse konu mayınların donanımlarından koparak sürüklenen mayın haline gelebileceği ve seyir tehlikesi yaratabileceği değerlendirilmektedir.

Bu sebeple, bölgede bulunan ve seyir yapan tüm gemilerin sürüklenen mayınlara karşı keskin gözcülük tesis etmeleri önemlidir.

Sürüklenen mayınlara/mayın benzeri cisimlere ilişkin tespitlerin ivedilikle Türk Radyo'ya, ana arama kurtarma koordinasyon merkezine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirilmesi rica olunur."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN