Sinan Ateş suikastına bakan kritik savcılara tenzili rütbe

Sinan Ateş suikastına bakan kritik savcılara tenzili rütbe

HSK'nın yaz kararnamesinde, Sinan Ateş cinayeti dosyasına bakan savcıların dikkat çekici atamaları yer aldı. Kritik raporları dosyaya ekleyen Ankara Başsavcıvekili Durdu Özer'in rütbesi düşürüldü ve Ankara İstinaf Mahkemesi'ne gönderildi. Dosyada görev yapan savcılar Diyarbakır ve Erciş'e atanırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkındaki soruşturmaları yürüten savcı ise Başsavcıvekili oldu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanan yaz kararnamesinde, suikast sonucu öldürülen Sinan Ateş cinayeti dosyasına bakan savcıların atamaları dikkat çekti. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in cinayetiyle ilgili önemli adımlar atan Ankara Başsavcıvekili Durdu Özer, rütbesi düşürülerek Ankara İstinaf Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına atandı. Aynı dosyada görev yapan savcı Durmuş Ali Kaya ise Ankara'dan Diyarbakır Çınar Savcılığı'na gönderildi.

HSK'nın yayımladığı kararnamede, adli yargıda 4 bin 9 hakim ve savcının görev yerinin değiştirildiği belirtildi. 30 Aralık 2022'de suikasta kurban giden Sinan Ateş cinayeti dosyasındaki kritik bilirkişi raporunu dosyaya kazandıran Durdu Özer'in yanı sıra, dosyada görev alan diğer savcılar da farklı yerlere atandı.

YAVAŞ SORUŞTURMASINI YÜRÜTEN SAVCI BAŞSAVCI VEKİLİ OLDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve önceki başkan Melih Gökçek hakkındaki soruşturmaları yürüten Ankara Memur Bürosu Savcısı Namık Kemal Saltık, Ankara Başsavcıvekili olarak atandı. Diğer yandan, Ankara Başsavcıvekillerinden Adnan Gümüş Batı Başsavcıvekilliğine, Erkan Yüksel ise rütbe düşürülerek Ankara Bölge Adliye Mahkemesi savcılığına gönderildi.

CEPHANELİĞİNİ SERGİLEYEN SAVCININ RÜTBESİ DÜŞTÜ

İzmir Adliyesi'nde 'dinlenme odası'nda cephaneliğini sergileyen fotoğraflarla gündeme gelen İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur, rütbesi düşürülerek Karşıyaka Hakimliği'ne atandı.

Kırklareli'nde 5 Eylül 2023'te meydana gelen sel felaketinde, 6 kişinin hayatını kaybettiği olayın soruşturmasını yürüten savcı Muzaffer Lekesiz, Van Erciş'e savcı olarak atanırken, eşi Merve Lekesiz ise Erciş'e hakim olarak gönderildi. Kırklareli başsavcısı Hazım Arslancı ise Yargıtay Savcısı olarak atandı. Soruşturma ve yargılama süreçleri tartışmalara neden olan bu olayda, heyet üyesi Betül Burgaç Bulut, Kahramanmaraş Pazarcık'a hakim olarak atandı.

HSK'DAN AÇIKLAMA

HSK'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmalar, 13 Haziran 2024 tarihi itibarıyla tamamlanarak karara bağlanmıştır.

Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla tebligat yapılmasını beklemeksizin, taleplerini en geç 24 Haziran 2024 Pazartesi günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından “Hâkim Savcı Atanma Talep Formu” başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle göndermeleri gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın ayrıca fiziki dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır. (Görev mahallinde bulunmayanların bulundukları yerlerdeki adliyeler aracılığıyla mutlaka UYAP üzerinden göndermeleri gerekmektedir."

BAKAN TUNÇ DUYURDU

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca, yeni atamalar ve görev yerlerinin açıklandığını sosyal medya hesabından duyurdu. Tunç, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamesi çalışmalarını tamamladık. Kararname, HSK internet sitemizde (http://hsk.gov.tr) birazdan yayımlanacak. Yeni görev yerlerine atanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda başarılar diliyorum. Kararname, hakim ve savcılarımız ile aileleri, yargı camiamız ve ülkemiz için hayırlı olsun."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (15)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
15 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN