Türkiye için düşündüren rapor: Her alanda ayrımcılık arttı

Türkiye için düşündüren rapor: Her alanda ayrımcılık arttı

‘Türkiye’de Ayrımcılık Araştırması Kasım 2022’ raporuna göre; etnik kökenden dini inanca, göçmenlikten siyasi görüşe kadar her alanda 'ayrımcılık' arttı. Ankete katılanların yüzde 25,8’i etnik kökene dayalı ayrımcılığa, yüzde 26,5’i dini inanca veya inançsızlığa dayalı ayrımcılığa, yüzde 36,6’sı da göçmen olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi. Ülkede siyasi görüşünden dolayı her zaman ayrımcılığa uğradığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 54,3 oldu.

İnsan hakları alanında çalışmalar yürüten Eşit Haklar için İzleme Derneği, ‘Türkiye’de Ayrımcılık Araştırması Kasım 2022’ raporunu açıkladı. Derneğin, 26 ilde 1531 kişi ile ayrımcılığa uğrayıp uğramadığına dair görüşmeler gerçekleştirerek oluşturduğu verilere göre, Türkiye’de siyasi görüşünden dolayı her zaman ayrımcılığa uğradığını düşünenlerin oranı yüzde 54,3 olarak tespit edildi.

Euronews'te yer alan habere göre; ankete katılanların yüzde 25,8’i etnik kökene dayalı ayrımcılığa her zaman maruz kaldığını belirtirken, yüzde 26,5’i dini inanca veya inançsızlığa dayalı ayrımcılığa, yüzde 36,6’sı da göçmen olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Ülkede her zaman cinsiyete dayalı ayrımcılığa uğradıklarını düşünenlerin oranı da yüzde 36,3 oldu.

2 YILDA AYRIMCILIK ARTTI

2018 yılında siyasi görüşünden ötürü ayrımcılığa maruz kalanların oranı yüzde 42 iken, bu oran 2020’de yüzde 51,1’i buluyor.

Dini inancından dolayı ayrımcılığa maruz kalanların oranı da neredeyse iki katı artıyor. 2018’de ankete katılanların yüzde 27’si dini inancından ötürü ayrımcılık yaşadığını belirtirken, iki yıl sonra bu oran yüzde 43,9 oluyor.

Raporda, etnik kökenli ayrımcılığa maruz kalanların oranı 2018’de yüzde 26 iken, 2020’de yüzde 46,2. Bununla birlikte 2018’de cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa maruz kalanların oranı yüzde 34 olurken, 2020’de bu oran yüzde 46,3.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN