Son dakika! Üst mahkemeden Berberoğlu kararı: İkinci başvuru da reddedildi

Son dakika! Üst mahkemeden Berberoğlu kararı: İkinci başvuru da reddedildi

Son dakika haberi... CHP'li Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekenin iptali için yapılan ikinci başvuru da reddedildi.

Son dakika haberi... CHP'li Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekenin iptali için yapılan ikinci başvuru reddedildi. 

İtirazı değerlendiren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce oy birliğiyle alınan kararda "İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin hazırlamış olduğu fezlekede iddianameye, daha önce yapılan yargılamadaki safahate ve Anayasa Mahkemesinin kararına yer verildiği, fezlekenin iddianamede anlatılan eylem üzerinden değerlendirileceği anlaşıldığından, bu itibarla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 11 Şubat 2021 tarihli ek kararında gösterilen gerekçelerin usul ve yasaya uygun olduğu" kaydedildi.

Kararda, bu nedenle Enis Berberoğlu'nun avukatlarının itirazlarının reddedildiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP'li Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlayarak 9 Şubat'ta Adalet Bakanlığı'na göndermişti.

Berberoğlu'nun avukatları 11 Şubat'ta, fezlekede üç ayrı suça yer verildiğini, Berberoğlu'nun sadece Yargıtayca onanmış olan Türk Ceza Kanunu'nun 329. maddesi uyarınca 'Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama' kapsamında yargılanabileceği gerekçesiyle yeniden fezleke düzenlenmesini talebiyle itirazda bulunmuştu.

İtirazı değerlendiren mahkeme bu talebi 12 Şubat'ta 'düzeltilecek bir husus bulunmadığı' gerekçesiyle oybirliğiyle reddetmişti. Berberoğlu'nun avukatları Yiğit Acar ve Murat Ergün, üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmek üzere itirazda bulunmuştu.

İtiraz dilekçesinde, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce düzenlenen 9 Şubat tarihli fezlekenin yeniden düzenlenmesi ile ilgili ret kararının kaldırılması ve yeniden fezleke düzenlenmesi talep edilmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN