İngiltere Uygur Türklerine 'soykırım' uygulayan Çin'le ticareti bitirmeye hazırlanıyor

İngiltere Uygur Türklerine 'soykırım' uygulayan Çin'le ticareti bitirmeye hazırlanıyor

İngiltere'de hükümet, İngiliz mahkemelerinin Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığına dair bir karar alması durumunda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin azaltılmasını gerektirecek bir yasal düzenleme için harekete geçti. Yasa bugün parlamentoda tekrar görüşülecek.

KARAR.COM / DIŞ HABERLER

İngiltere'de hükümet, İngiliz mahkemelerinin Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığına dair bir karar alması durumunda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin azaltılmasını gerektirecek bir yasal düzenleme için tekrar harekete geçti. İngiliz mahkemesi, öneri kabul edilirse Çin'in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığı iddiaları hakkında karar verebilecek.

DEĞİŞİKLİK TEKRAR MECLİSTE

The Guardian'da yer alan habere göre, İngiliz mahkemelerinin Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığına dair bir karar alması durumunda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin azaltılmasını gerektirecek yasal düzenleme bugün Avam Kamarasında tekrar görüşülecek. Daha önce yasaya soykırım değişikliği eklendiği için Lordlar meclisinden dönmüştü.

SİVİL TOPLUMDAN YASAYA DESTEK 

Ayrıca Muhafazakar Müslüman Forumu, Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ve başbakanın dini inançların özgürlüğü eski temsilcisi hükümetin yasa tasarısına destek verdiğini açıkladı.

Değişiklik, Çin'in Sincan eyaletindeki Uygurlara karşı Pekin'in defalarca reddettiği soykırım iddialarıyla ilgili olarak tasarlandı.

Eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın tasarıya çekimser ya da karşı oy kullanacağı ifade edilirken,Başbakanın dini inanç özgürlüğünden sorumlu eski temsilcisi Rehman Chishti,  tüm partilerin desteğini kazanan ve soykırım değişikliği yasa tasarısını destekleyeceğini söyledi.

Önergeye göre, öncelikle insan hakları savunucuları ve mağdurlara Birleşmiş Milletlerin (BM) kararını beklemeden İngiliz mahkemelerine soykırım iddialarıyla ilgili başvuru hakkı verilecek. Mahkemenin soykırım hükmüne varması durumunda ise Çin'le olan ticaret anlaşmaları yürürlüğe giremeyecek.

IBA HÜKÜMETE MEKTUP YAZDI

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, konunun uluslararası mahkemelerin meselesi olduğu ve yerel mahkemelere bir rol verilmesinin gereksiz olduğu yönünde görüş bildirerek bazı maddelere itirazı oldu.

Uluslararas Barolar Birliği  (IBA) ise, Dışişleri Bakanlığı’na yazdığı bir mektupta, “1948 Soykırım Sözleşmesi veya uluslararası hukuk ilkesine göre, herhangi bir devletin daha önce soykırımın var olduğu veya yapılmakta olduğuna dair bir uluslararası mahkeme veya Birleşmiş Milletler himayesi altında hareket eden başka bir organın tespitini istemesini gerektiren herhangi bir şart yoktur." ifadesine yer verdi.

İngiltere ve Galler Barosu İnsan Hakları Komitesi başkanı Schona Jolly tarafından imzalanan mektupta ayrıca, soykırımın işlendiğine veya işlenmekte olduğuna dair uluslararası bir mahkeme veya organ tarafından adli bir karar verilmesi beklenir. Böyle bir karara varmanın amacı soykırımın bir daha asla yapılmamasını sağlamak

İngiliz hükümeti daha  önce İngiltere'nin Çin ile serbest ticaret anlaşması yapma planları olmadığını söylemişlerdi.

Çin, İngiltere'nin dördüncü en büyük ticaret ortağı, altıncı en büyük ihracat pazarı ve üçüncü en büyük ithalat pazarı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN