İstanbul'da Cemal Kaşıkçı cinayetinde ikinci iddianame

İstanbul'da Cemal Kaşıkçı cinayetinde ikinci iddianame

Son dakika haberi... İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistanlı 6 şüpheli hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistanlı 6 şüpheli hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

Kaşıkçı cinayetine ilişkin ikinci iddianamede, şüphelilerden 2'sinin ağırlaştırılmış müebbet, 4'ünün 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

6 ŞÜPHELİ DE FİRARİ

İkisi başkonsolosluk çalışanı toplam 6 firari şüpheli hakkında hazırlanan 41 sayfalık iddianame, başsavcılıkça onaylanarak 20 sanıklı ana davanın görüldüğü İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne birleştirilmesi talebiyle gönderildi.

İddianamede, konsolosluk çalışanı şüpheliler muavin konsolos Sultan Yahya A. ve ateşe Yasir Halit M. hakkında 'tasarlayarak canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme' suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, diğer Suudi Arabistan vatandaşı olan şüpheliler Ahmet Abdulaziz M., Khalid Yahya M., Mohammed İbrahim A. ve Obaid Ghazi A. hakkında 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçundan ayrı ayrı 6 aydan beşer yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

"4 ŞÜPHELİ DELİLLERİ KARARTTI"

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet istenen konsolosluk çalışanı 2 şüphelinin, cinayeti gerçekleştiren ekibin içinde yer aldığı, olaydan sonra ülkeyi terk ettikleri kaydedilen iddianamede, diğer 4 şüphelinin ise cinayetten hemen sonra olay yerine giderek delilleri kararttıkları ve akabinde Türkiye'den ayrıldıkları belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan bir daha haber alınamamıştı.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıkmış ancak cesedinin nerede olduğu konusu bir türlü netlik kazanamamıştı.

Kaşıkçı'nın da yazarı olduğu Washington Post gazetesi, CIA'nın, Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaştığını yazmıştı.

BM tarafından hazırlanan raporda da, Kaşıkçı'nın öldürülmesinden Suudi Arabistan'ın sorumlu olduğu, üst düzey bazı Suudi yetkililer hakkında soruşturma açılması gerektiği vurgulanmıştı. Bu yetkililer arasında Veliaht Prens Muhammed bin Selman da yer almıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 20 sanık hakkında düzenlenen iddianame sonucu kamu davası açılmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN