İzmir'de elektrikli scooter yasaklandı! İstanbul ve Ankara'da Martı scooter yasaklanacak mı?

İzmir Valiliği'nin elektrikli scooter kullanımını yasaklaması şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı. 'Martı scooter yasaklanacak mı?' sorusunun gündemde olduğu son günlerde, İzmir'de elektrikli scooter kullanan vatandaşlara ceza kesildi. Valilikten yapılan açıklamada da, kent genelinde bu araçları kullanan kişilere bundan sonra para cezası verileceği belirtildi. Bu karar sosyal medyada tepki çekti. Zira özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar son dönemde e-scooter, bisiklet, paten gibi alternatif ulaşım araçlarını tercih ederek iş ve evlerine seyahat ediyordu. İşte detaylar...

İzmir'de elektrikli scooter yasaklandı! İstanbul ve Ankara'da Martı scooter yasaklanacak mı?

'Elektrikli scooter yasaklanıyor mu?', 'Martı scooterlar kaldırılacak mı?', 'Elektrikli scooter güvenli mi?' sorularının yanıtları sosyal medyada tartışılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun kullanımı artan elektrikli scooterlar ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını dile getirmesinin ardından İzmir Valiliği, kent genelinde elektrikli scooter kullanan kişilere para cezası verileceğini açıkladı. Motorlu taşıt trafiğine girmek istemeyen ve şarjlı mobil araçlar, bisiklet, e-scooter, paten, kaykay gibi alternatif ulaşım araçlarını tercih eden vatandaşlar, bu karara tepki gösterirken İstanbul ve Ankara'da da benzer bir kararın alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Zira İstanbul Büyükşehir Belediyesi, e-scooter firmalarını kayıt altına alarak belli standartlar getirmek için çalışma yapılacağını açıklamıştı. Detaylar haberimizde...

İZMİR'DE ELEKTRİKLİ SCOOTER KULLANMAK YASAKLANDI!

İzmir Valiliği, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonucunda elektrikli scooter kullanan kişilere cezai işlem uygulama kararı aldı.

İzmir Valiliği, tarafına ulaşan Cimer başvurunun incelediğini ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda, elektrikli scooter kullanan kişiler hakkında cezai işlem uygulayacağını bildirdi.

Trafik Denetleme Şube Müdürü imzalı olarak yayımlanan kararda, "Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından yapılan denetimlerde elektrikli scooter olarak tabir edilen cihazları kullanan şahıslara kimlik bilgileri esas alınarak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 47/1d maddesi gereğince cezai işlem uygulanarak, tekrar kullanmaması adına şahıslara tebliğ ve tebellüğ belgesi düzenlenmektedir" denildi.

İzmir'de alınan yasak kararının diğer şehirlerde de alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Zira Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektrikli scooter için düzenlemenin yolda olduğunu açıklamıştı.

İSTANBUL VE ANKARA'DA MARTI SCOOTER YASAKLANACAK MI?

'Martı' firmasıyla birlikte yeni firmaların da piyasaya girmesiyle sokaktaki elektrikli scooter kullananların sayısı arttı. Scooterların ulaşım amacıyla kullanılması nedeniyle taksiciler şikayetler gelmeye başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, scooterlarla ilgili düzenlemenin yolda olduğunu belirterek, "Mutlaka bir düzenleme gelecek. Sonuçta yolcu taşıyorlar. 'Ben vergi veriyorum' demekle olmuyor. İşin içine yolcu taşımacılığı girdiğinde, trafiğe çıkma girdiğinde düzenleme şart oluyor" dedi.

Bakan Karaismailoğlu'nun dile getirdiği söz konusu düzenlemenin bireysel elektrikli scooter sahiplerini etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor. Elektrikli scooterlar yaklaşık 3 bin-5 bin TL arasında fiyata satılıyor ve yüzde 18 KDV haricinde ek bir vergisi bulunmuyor.

İSTANBUL'DA SCOOTER FİRMALARI KAYIT ALTINA ALINACAK

İstanbul'da kullanımı her geçen gün artan e-scooter kiralama sistemine düzenleme getiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, bu alandaki kuralların belirlenmesi ve verilen hizmetin hukuki bir altyapı kazanması amacıyla bir yönerge hazırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de paylaşılan yönerge taslağı UKOME'de yapılan görüşme sonucunda alt komisyona yollanmıştı. Alt komisyon üyelerinin görüşleri doğrultusunda değişiklikler yapılarak son hali verilen 'Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemleri Yönergesi', 23 Temmuz günü yapılacak UKOME toplantısında gündeme geldi fakat yönerge kabul edilmeyerek yeniden alt komisyona gönderildi.

SCOOTER DÜZENLEMESİ NELERİ İÇERİYOR?

Yönerge, elektrikli kaykay paylaşım sektörünün hem bir istihdam alanı hem de ar-ge ve yerli üretime katkı sunabilecek olanaklar barındırması sebebiyle, desteklenmesi ve hukuki bir altyapı kazanması amacıyla hazırlandı. Yönerge, kullanıcılar, işletmeciler ve kamu yararına kapsamlı düzenlemeler getiriyor. Firmalar için çok sayıda güvenlik zorunluluğu getiren yönerge, kullanıcıların da aldığı hizmetin kalitesini artırmayı hedefliyor.

İBB, yönerge ile beraber bu alanda hizmet veren firmaları lisanslayarak kayıt altına alacak. Her elektrikli kaykayın tüm yönlerden görünen bir kimlik numarası olmasını zorunlu kılan yönerge ihlalde bulunan kaykay kullanıcılarının tespitine ve ilgili birimlere bildirilmesine altyapı hazırlıyor.

MOBİL EĞİTİM ZORUNLU HALE GELECEK

Yönerge, işletme sahiplerini, hizmet verdikleri kaykayların devrilme sensörü gibi birçok teknolojik özellikle donatmakla yükümlü kılıyor. Devrilme sensörü sayesinde kaza geçiren kullanıcılar ile hemen iletişime geçme ve acil yardım talebini alma zorunluluğu da getiriliyor. İşletmeciye yönelik bir başka düzenleme ise kullanıcılara şarj durumu, menzil gibi konularda açık bilgilendirme yapılması konusunda olacak.

Alkollü kaykay kullanımı, yayaları tehlikeye atacak davranışlar, yaya akışını engelleyici parklanmalara da yaptırım getiren yönerge ile işletmecilerin kullanıcılara sürüş disiplini konusunda mobil eğitim yapması zorunluluğunu da kapsanıyor.

Yönerge ile birlikte, sürüş kültürünün gelişmesi ve yerleşmesi adına her yıl en az bir kere kitlesel bilgilendirme kampanyasının yapılması da istenecek.

ELEKTRİKLİ SCOOTERLAR GÜVENLİ Mİ?

Dünyanın pek çok yerinde görülen bu uygulama İstanbul gibi trafiği muazzam olan bir şehirde vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Cep telefonuna yüklenen bir uygulama ile kullanıcılar civarlarındaki scooterları görebiliyor. Görülen scooter'lardan en yakın olan seçilerek QR (kare) kod okutmasıyla birlikte scooter aktif hale getiriliyor.

İSTANBUL'DA HIZ EN FAZLA 18 KİLOMETRE HIZ

Yolculuk sona erdikten sonra yine QR kod ile vasıtanın üzerindeki kilit aktif edilerek uygun bir yere bağlanıyor. İstanbul'da aktif olan Martı isimli scooterların en fazla 18 kilometre hız yaptığı belirtiliyor.

Scooter şehir ulaşımına bir alternatif oluşturur mu bilinmez ama bu cihazlar içinde trafikte birtakım kurallar getirilmesi gerekiyor.

Örneğin yurt dışındaki emsallerinde scooterlara birer plaka veriliyor. Böylece trafik kurallarını ihlal eden bir cihazın plakasını vatandaş bilebiliyor.

BİRÇOK ÜLKEDE YASAL STATÜSÜ YOK

Türkiye'de elektrikli scooterların nasıl hareket edebileceği konusunda tam olarak bir yasal mevzuat yok. Aslına bakarsanız birçok ülkede de yasal statüleri bulunmuyor veya zamanla oluşuyor. Dünyada elektrikli scooterın büyük üreticilerinden Bird Los Angeles'ta uzun süren bir mücadelenin ardından yasal statüsünü alabilmişti. Kanada'nın pek çok eyaleti elektrikli scooterları yasakladı.

Taşıtın sadece özel mülklerde kullanılabileceğine hüküm getirildi. New York Queens ve Bronx bölgelerinde elektrikli scooter'ların kullanımını yasal hale getirmeye hazırlanırken metrekareye milyonlarca insan düşen Manhattan Adası'nda elektrikli scooter'ların kullanılması yasak.

Bu yılın mayıs ayında Almanya'da elektrikli scooterların kullanılması yasalaştı. Bütün elektrikli scooterlar Almanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından kayıt altına alınıyor ve hepsine birer plaka veriliyor. Scooter'ların dar kaldırımlarda yol alması yasaklandı. Cihazın maksimum 20 kilometre hız yapabilmesine karar verilirken sürücünün en az 14 yaşında olması gerekecek.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN