23.02.2020  20:05

'Libya'da şehit' haberi yapan gazetecilere e-operasyon

"Libya'da şehit düşen albay, sessiz sedasız toprağa verildi" haberini yapan Yeniçağ gazetesi yazarları Murat Ağırel ile Batuhan Çolak'ın sosyal medya hesapları ve e-posta adresleri ele geçirildi. Açıklama yapan gazete yetkilileri, haberin doğru olduğunu ancak haberi yayımlamaktan vazgeçtiklerini aktardılar. Hesapları hack'lenen gazeteciler ise suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.

+
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'da 'birkaç tane asker'in şehit düştüğünü açıklamasının ardından, Albay Okan Altınay'ın Trablus Limanı'nda hayatını kaybettiği, naaşının memleketinde sessiz sedasız defnedildiği iddia edildi.

Yeniçağ gazetesi yetkilileri haberin doğru olduğunu belirtmesine karşın haberi kaldırdı.

HESAPLARI İLLEGAL BİR ŞEKİLDE ELE GEÇİRİLDİ

Söz konusu haberleri kamuoyuyla paylaşan Yeniçağ gazetesi yazarları Murat Ağırel ve Batuhan Çolak'ın Twitter ve hesaplarının bağlı bulunduğu e-posta hesapları, yaptıkları Libya paylaşımı sonrasında hack'lenerek bir şekilde ele geçirildi.

Gerçekleştirilen 'e-operasyonun' ardından açıklamada bulunan Ağırel, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Yeniçağ Gazetesi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Yazarlarımız Batuhan Çolak @batuhancolak3 ve Murat Ağırel'in @muratagirel Libya'daki şehitlerimizle ilgili paylaşımlarından sonra twitter hesapları ve bağlı bulundukları mail adresleri yasa dışı bir operasyonla ele geçirilmiştir. Şehitlerimizle ilgili paylaşımlar silinmiştir. Yeniçağ hesabımızın da yine aynı yöntemlerle ele geçirilme ihtimaline karşı tüm kamuoyunu bilgilendirme gerekliliği doğmuştur. Telefonlarla açılabilen hesaplara normal şartlarda girilebilmesi mümkün değildir. Ayrıca yazarlarımızın tüm özel şifreleri, dosyaları arşivlenmiştir. Bu kabul edilmesi mümkün olmayan bir hukuksuzluk sürecidir. Açık bir operasyondur. Tüm kamuoyunu bilgilendirir ve desteklerinizi bekleriz. Hesaplara hiçbir şekilde erişim sağlanamamaktadır" denildi.

"TURKCELL'E ULAŞAMADIM"

Konuyla ilgili Murat Ağırel'in açıklamaları şu şekilde:

"Dün Sayın Cumhurbaşkanımız bir iki şehit verdik dedikten sonra bu haberleri doğrulattım. Ardından Yeniçağ gazetesindeki haberin ardından sadece Twitter paylaşımı yaptık. Aslında aynı haberi isim vermeden daha önce Abdullah Ağar da yapmıştı, kahraman şehitlerimizin silah arkadaşları ve dernekler yetkilileri de yapmıştı.Bu paylaşımı yaptıktan sonra çok sayıda tehdit ve mesajlar aldım. Neticesinde de gece yarısı telefonuma bir anda Turkcell'den 3330 servisinden '4,5G'den 2G'ye geçeceğinize emin misiniz?' diye bir mesaj geldi. Bu mesaj iki defa geldi.

Murat Ağırel

Daha sonra Twitter hesabıma girmek için üç defa doğrulama kodu geldi. Bunların hiçbirini ben gerçekleştirmedim. Sosyal medya hesaplarıma girmeye çalıştım başaramadım. İnternetim yavaşlatılmıştı. Turkcell'e ulaşmaya çalıştım, masaüstü bilgisayarımdan denedim yine başaramadım. Mail adresim kullanım dışı olmuştu. 
Daha sonra Turkcell'e ulaştım. Gelen mesajların ve işlemlerin benim tarafımdan yapıldığını söylediler.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM"

Bu olayın ortaya çıkması lazım. Şehitler bizim şehitlerimiz. Öyle gizlice, sessizce defnedilmesine izin vermeyeceğiz. Biz gazetecilik görevimizi yaptık, kamuoyuna servis ettik. Kamuoyu da bu konuda merak içinde. Hukukun üstünlüğüne inanan kişiler olarak bu olayın sorumlularının ortaya çıkarılacağına inanıyorum ve suç duyurusunda bulunacağımı buradan duyuruyorum."

Batuhan Çolak yaşadıklarını şöyle anlattı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Libya'da birkaç şehit var" açıklamasından sonra elimdeki bilgileri kamuoyu ile paylaşmak istedim. Sonrasında kanıtlarıyla birlikte şu mesajları twitter hesabımdan yayınladım:"Erdoğan "Libya'da Birkaç tane şehidimiz var" diyerek günler sonra şehit haberlerini doğruladı. Gelin Libya'da neler oluyor biraz anlatalım. Bilindiği üzere Libya'nın büyük bir bölümü Hafter güçlerinin kontrolünde. Türkiye de ani bir manevra ile asker gönderme kararı aldı. Libya'ya çok kıymetli subaylarımız da gönderildi.

Bunlardan biri Albay Okan Altınay'dı. Görev yaptığı gemi de Hafter güçleri tarafından hedef alındı. Bombalı saldırıda şehit düştü. Cenazesi Türkiye'ye getirildi, sessiz sedasız, törensiz toprağa verildi. Albay Okan Altınay'ın Libya'da şehit düştüğü nedense kamuoyuna açıklanmıyordu. Devre arkadaşları ve ailesi tepkiliydi. Kara Harp Okulu 1993 devresi arkadaşlarını unutmadı. Gidebilen koştu, gidemeyen çelenk gönderdi. Törensiz defin onları derinden yaraladı. Arkadaşlarının bu şekilde toprağa verilmesini içlerine sindiremediler. Oysa bir kaç gün önce gemimizin vurulduğuna ilişkin gelen haber Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a sorulmuş 'gemimiz isabet almadı' denilerek yalanlanmıştı. Albayımız da orada şehit düşmüştü.

"Şehit Albay Okan Altınay,  "Atatürkçü" diye ordudan ayrılmak zorunda kalmış, sonrasında da 'ihtiyaç var' denilerek tekrar orduya alınmıştı. En zor görevlere gönüllü gider, en sorunlu bölgelerde görevini en iyi şekilde yerine getirirdi. Albayımız Türkiye'deyken de sınırda görev yapmıştı. İşte bu kahraman Türk subayı 'bir kaç tane şehit' denilerek kamuoyuna açıklanmıyor. Kahraman şehidimiz Albay Okan Altınay'a yapılmayan şehitlik töreni en kısa zamanda en üst düzey katılımla yapılmalıdır. En azından ruhunu rahatlatalım. Hiçbir siyaset, şehitlerimizden öte değildir."Mesajlar kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştı ve kamuoyunun bilgilenmesi sağlandı.Aynı şekilde yazarımız Murat Ağırel de şehitlerimizin fotoğraflarını paylaşarak, törensiz bir şekilde defnedilmelerine tepki gösterdi. Ağırel'in paylaşımı da kısa sürede milyon kişiye erişti ve büyük yankı buldu.

Batuhan Çolak

TELEFONLAR SUSMADI

Yapılan bu paylaşımlardan sonra, "mesajın kaldırılması için" çok sayıda tehdit mesajı, rica telefonu ve mesaj aldım. Şehit albayın istihbarat bünyesinde çalıştığı ifade ediliyor, kurumdaki teamüllere göre bazı şehitlerin törensiz ve sessiz defnedilebileceği ifade ediliyordu. Ancak olayı kamuoyuna ilk açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Kendisinin paylaşımından sonra konunun detaylarını aktarmamız bir vatandaşlık göreviydi. Çünkü, şehidimizin silah arkadaşlar 1993 yılı Kara Harp Okulu mezunları yaşananlara çok tepkiliydiler. Paylaşımlarda Libya'da şehit olan personellerimizin memleketlerinde törensiz bir şekilde defnedilmeleri eleştirmiş ve devre arkadaşlarının bu şekilde son yolculuğuna uğurlanmasından rahatsız olmuşlardı. 

'E-OPERASON' BAŞLIYOR

Gmail ve twitter hesaplarımın yanımda telefon olmadan başka bir bilgisayar ve IP'den açılması teknik olarak mümkün değil. Ama bir şekilde hesaplarımıza girilmiş ve ele geçirilmiştir.Hesaplara girildikten sonra bugüne kadar google servisleri ile ilgili yaptıkları tüm hareketler arşivlenmiş ve indirilmiştir.Twitter'da Libya şehitleri ile ilgili yapmış oldukları paylaşımlar silinmiştir. Aynı olay yazarımız Murat Ağırel'in de başına geldi. Turkcell ve Vodafone şebekelerinden gelen SMS'ler  telefonlarına gelmeden başka merkezlere nasıl gitmiştir? Bu bir kişinin yapabileceği sıradan bir hırsızlık olayı değildir. Türkiye'nin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan kurumlarımızın, gazetecilerin sosyal medya hesaplarıyla uğraşmaları kabul edilemez. Yapılan operasyon, kamuoyunun bilgi alma hakkına yapılan büyük bir saldırıdır.

KAMUOYUNUN BİLGİ ALMA HAKKI SAKLANIYOR

Şehitlerimizin devre arkadaşları ve ailelerinin bile tepki gösterdikleri törensiz definler şehitlerimizin ruhlarına saygısızlık değil midir? Bunları dile getirmek onların aziz hatıralarını yaşatmak ve ailelerini rahatlatabilmek için önemli değil midir? Hangi siyaset şehitlerimizin kanı, hatırası, varlığından üstündür? Hesaplarımıza yapılan bu akıl almaz, demokrasi dışı müdahale Balyoz, Ergenekon sürecinde FETÖ'nün yaptığı yöntemleri andırmaktadır. Yaşananları izah edebilecek kelime, izah edebilecek bir cümle kurmakta zorlanıyorum. 

DİĞER HABERLER
Ziyaretçi yasağı uzatıldı
Koronaya rağmen trafik kilitlendi
Toplu ulaşım 3 kat arttı
Katar uçağını da bağışla
Hepimiz eşit şartlarda değiliz, lütfen destekleyin
Yasalaştığında göreceğiz
Koronavirüse karşı brandalı önlem