Lübnan'da yeniden Hariri dönemi başlıyor

190 kişinin öldüğü patlama sonrasında bir türlü hükümetin kurulamadığı Lübnan'da hükümeti kurma görevi görevi 1 yıl önce bırakan Saad Hariri'ye verildi.

Lübnan'da yeniden Hariri dönemi başlıyor

Lübnan’da ekonomik kriz ve yolsuzluk karşıtı eylemler sebebiyle geçtiğimiz sene istifa eden Başbakan Saad Hariri göreve geri dönüyor.

Hariri’nin istifasından beri ülkedeki kaos ortamı bir türlü sakinleşmiş değil. Başkent Beyrut'ta 4 Ağustos'ta meydana gelen amonyum nitrat patlamasında 190 kişi yaşamını yitirmiş ve kriz daha da büyümüştü.

YENİ HÜKÜMET DAYANAMADI

Yaralar sarılmaya çalışılsa da Hariri’den koltuğu devralan fakat baskılara dayanamayan Başbakan Hasan Diyab görevi bıraktı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn yeni hükümet kurulana kadar Diyab'dan görevini sürdürmesini istese de bu talebi karşılık bulmadı.

Ardından Lübnan'ın Almanya Büyükelçisi Mustafa Edip yeni hükümeti kurması için görevlendirildi. Ağustos ayının sonunda Başbakan olan Edip, kabineyi oluşturmada engellere takılınca 29 Eylül’de istifa etti.

İBRE YENİDEN HARİRİ'YE DÖNDÜ

Bugün ise aradan geçen yaklaşık 1 yıllık sürecin ardından ibreler yeniden Hariri lehine döndü. Cumhurbaşkanı Avn, Diyab’dan boşalan koltuğa Hariri’nin geleceğini açıkladı. Hükümet kurma görevini alan Hariri’nin en kısa sürede harekete geçmesi bekleniyor.

FRANSIZ GİRİŞİMİNE DESTEK

Müstakbel Hareketi lideri eski Başbakan Saad el-Hariri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Lübnan girişimini 'canlandırmak' için bir çalışma başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Aun ve Meclis Başkanı Nebih Berri'yi ziyaret ederek çalışmalarına başlayan Hariri, ülkenin ekonomik krizden kurtulması ve Beyrut Limanı'ndaki patlamanın yol açtığı yıkımın ardından başkentin yeniden imarı için Fransız girişimini 'tek çözüm yolu' olarak göstermişti.

Yeni hükümeti kurma görevine talip olduğunu dile getiren Hariri, birkaç ay içinde reformları hayata geçirecek teknokratlar hükümetini kurmaları gerektiğini söylemişti.

Hariri, siyasi çekişmelerle kaybedecek zamanları olmadığını, ülkedeki siyasi liderlerin Fransız girişimine bağlı kaldıklarını teyit etmek üzere temaslarda bulunacağını aktarmıştı.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN