Murat Gezenler kimdir?

Cübbeli Ahmet'in "Selefi dernekler silahlanıyor" açıklamasının ardından konuşan Selefi isimlerden Murat Gezenler, tuhaf açıklamalarda bulundu. MİT raporunda IŞİD'in Konya lideri sayılan 'Murat Gezenler hakkında bilgiler'...

Murat Gezenler kimdir?

Çocukların okula gitmesinin 'şirk' olduğunu savunan Selefiliğin ülkemizdeki liderlerinden Murat Gezenler, daha önce Suriye'de 'selefi eğilimi' gerekçesiyle gözaltına alınmıştı, Türkiye'de de El Kaide ve IŞİD'den dolayı 4 yıl hapis yatmıştı.

MURAT GEZENLER BİYOGRAFİSİ

1974 yılında dünyaya gelmiştir. Konya ikamet etmektedir. Türkçe-Arapça çevirmenlik yapmaktadır.

Konya İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuştur. Lise yıllarında selefilik görüşünü benimsemiştir. Murat Gezenler üniversitede jeoloji, maden, harita mühendislikleri ile uzay bilimleri bölümlerini kazanmış fakat hepsinden de atılmıştır.

İnsanların hükmü, Allah'tan başkasına vermesini şirk olarak gören Murat Gezenler, bu açıdan oy vermeyi şirk olarak değerlendirmektedir.

Murat Gezenler'e göre, Türkiye'de askere gitmek küfürdür.

Aleviler ve Şiiler'in Müslüman olmadığını, Türkler'in de hiçbir zaman Müslüman olmadığını savunmaktadır.

Murat Gezenler, Allah kelimesinin yüceltilmesi için mücadele eden askerleri şehit saydığını ve bu açıdan bakıldığında Türk askerinin mücadelesi esnasında ölmesini şehit olarak görmediğini ifade etmektedir.

El Kaide ve IŞİD'e üye olmaktan 4 yıl cezaevinde kalmıştır. 31 Ağustos 2008 tarihinde ailesiyle birlikte gittiği Suriye'de birkaç kez 'selefi eğilimi' gerekçesiyle kısa süreli gözaltlarına alınmıştı.

Emniyetin, 'Murat Gezenler Grubu' diye isimlendirdiği hücreye adını veren Murat Gezenler, aynı zamanda Ankara Hacıbayram'da ortaya çıkan IŞİD yapılanmasına da Selefi tefsiri dersleri veren kişidir.

1974 doğumlu olan Murat Gezenler, 2020 yılı itibariyle 46 yaşındadır.

MURAT GEZENLER KİTAPLARI

* Ey Vahyin Çocukları Direnin

* Zikir Ehline Sorun!

* Hakimiyet Mefhumu Tahkimu-l Kavaniyn Şerhi

* Demokrasi Dini

* İslam Hukuku Açısından Cehalet Özrü
Cehalet Özrüne Dair Temel Asıllar

* İrca Saldırılarına Karşı Şüphelerin Giderilmesi

CÜBBELİ AHMET: SELEFİLER SİLAHLANIYOR

Ahmet Mahmut Ünlü'nün "Selefi dernekler silahlanıyor" açıklamasının ardından konuşan Selefi isimlerden Murat Gezenler, 'Türkiye'de kimsenin Müslüman olmadığını' söyledi ve "Türkiye'de İslami idare olsa yapacağı ilk iş bu tip tekke ve türbeleri yok etmek olur" ifadelerini kullandı.

Kamuoyunca Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün "Selefi dernekler silahlanıyor" açıklamasının ardından verdiği Selefi isimlerden Murat Gezenler açıklamalarda bulundu. IŞİD'i ilk sahiplenenlerden olduğunu, Suriye'de mücadele eden bir yapı olarak hak gördüğünü, Konya'da herkesin IŞİD'e katıldığını anlatan Gezenler, "Türkler IŞİD için Müslümandır. Ama bizim için değildir. Oy atmak şirktir. Çocuğu okula göndermek şirktir. Askere gitmek küfürdür. Türkler hiç Müslüman olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Emniyete konu hakkında ifade veren Cübbeli Ahmet'in hedef aldığı Selefi isimlerden Murat Gezenler, Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz'a açıklamalarda bulundu.

2001'den beri El Kaide ve IŞİD'den dört yıl cezaevinde kalan, tüm davalardan beraat ettiğini söyleyen Gezenler, "Türkiye'de İslami idare olsa yapacağı ilk iş bu tip tekke ve türbeleri yok etmek olur" dedi.

"TÜRKLER HİÇ MÜSLÜMAN OLMAMIŞTIR"

MİT raporunda IŞİD'in Konya lideri sayılan Gezenler, şöyle konuştu:

"IŞİD, Sünni toplumları Müslüman kabul ederken, biz müşrik kabul ediyoruz. Türkler IŞİD için Müslümandır. Ama bizim için değildir. İnsanların hükmü Allah'tan gayrısına vermesi şirktir. Oy atmak şirktir. Çocuğu okula göndermek şirktir. Askere gitmek küfürdür. Türkler hiç Müslüman olmamıştır."

MİT raporunda yazdığı gibi 10-20 bin değil sayılarının çok yüksek olduğunu, her ilde 20 cemaatin olduğunu söyleyen Gezenler, "Biri beş kişi, biri 10 kişi… Tekfir etme düşüncesinden ötürü sürekli ayrışıyoruz. Ancak 2 bin dernek yoktur" dedi.

"SELEFİLER KURBAN EDİLECEK"

Gezenler, Cübbeli Ahmet'in açıklamalarına ilişkin olarak, "Sisteme entegre olmadığımız için Selefiler kurban edilecek. Zemin hazırlanıyor. Bir ay sonra operasyonlar başlayacak, hepimiz içeriye gireceğiz. İkincisi, tarikatlar kan kaybediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Gezenler son olarak Saymaz'ın, "Silahlı Selefi grubu yok mu?" sorusuna, "Böyle bir düşüncesi olmadı Selefi yapının. Ben 2001'den beri beş operasyon yedim. Bir kibrit çıkmadı. Belki bir iki kişi silahlanmış olabilir" diye yanıt verdi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN