Mustafa Karaalioğlu yazdı: Kadir Abi...

Mustafa Karaalioğlu yazdı: Kadir Abi...

Bir başka konu da ülkeye hizmet etmiş isimlerin siyaset dışında kalırken gördükleri tavır ve muameledir.

Kadir Topbaş’ın istifasına bir tür zemin hazırlanması ve son olayların ardından da istifaya mani olunmaması 2019 seçimleri perdesinin resmen açılmasını ifade ediyor. Yeni sistemde, yani başkanlık modelinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı en önemli ikinci makam olmaya namzettir. Arada başbakanlık olmayacağına göre ve Cumhurbaşkanı yardımcıları da seçimle gelmeyeceğine göre değer taşıyan ikinci önemli koltuk İstanbul belediye başkanlığı olacaktır. Dolayısıyla, Topbaş’ın istifasıyla oluşan boşluk yeni sistemin mimarisi için önemli bir fırsat sunuyor. Bir başka açıdan da Kadir Topbaş gibi önemli bir isimden bile, dönemi bitmeden vazgeçilmesi AK Parti’deki diğer bütün pozisyon sahiplerine doğal olarak güçlü bir mesaj olarak yansıyacaktır. Bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tasarlayacağı mimari için geniş bir zaman ve zengin bir politik sermaye sunmaktadır.

Şimdiden sonrası şüphesiz heyecanlı ve merak uyandırıcı olacaktır. Yeni belediye başkanının kim olacağı ve asıl önemlisi de 2019 Mart’ında kimin AK Parti adayı olarak seçimlere gireceği gibi iki önemli sorunun cevabı, tabiatı gereği bütün ülkeyi ilgilendiriyor. Bu karar ve genel olarak yerel yönetim seçimleri aynı zamanda 2019 Kasım ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin de en önemli kampanya ayağı olacaktır. Hasılı, ince eleyip sık dokumak bu kadar önemli olmamıştı…

Bir başka önemli olan konu da yıllar içinde ülkeye hizmet etmiş isimlerin siyaset dışında kalırken gördükleri tavır ve muameledir. Kadir Topbaş gibi…

***

Yine de bütün çalkantılı zamanların ardından, veda konuşmasındaki halet-i ruhiyesi rahatladığını gösteriyordu. Üzerindeki baskının bitecek olması nedeniyle hafiflediğini anlatıyordu. Bu da tesellisi olsun. Yolu açık olsun.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN