Putin kendisini ömür boyu senatör yapacak yasayı onayladı

Putin kendisini ömür boyu senatör yapacak yasayı onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görevi dolan ya da görevden ayrılan devlet başkanlarına ömür boyu senatörlük yetkisi veren yasayı kabul etti. Böylece Putin görevi bırakırsa ömür boyu senatör olabilecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski devlet başkanlarına ömür boyu senatörlük hakkı veren yasayı onayladı.

Putin tarafından imzalanan yasaya göre, Federasyon Konseyi, ülkenin federal bölgelerinden her birinden ikişer temsilci ile ‘görev süresi dolan ya da planlanandan önce görevini bırakan devlet başkanından’ oluşacak.

30'A KADAR ÜYE ATAYABİLECEK

Yasaya göre, Devlet Başkanı, federal bölgelerden temsilcilere ek olarak Federasyon Konseyi’ne 30’a kadar üye atayabilecek ve bunların en fazla 7’si ömür boyu, diğer üyeler ise 6 yıl görev yapabilecek.

Yasada zorunluluk değil, bir hak olarak belirlenen senatör atamalarını devlet başkanı kendi takdirine bağlı olarak istediği zaman yapabilecek. Yasaya göre, ömür boyu senatörlük görevi için ‘ülkeye devlet ve kamu faaliyetleri alanında üstün hizmetleri olan vatandaşlar’ başvurabilecek.

YASANIN KABULÜNDEN ÖNCEKİ LİDERLER İÇİN DE GEÇERLİ

Eski devlet başkanları için senatörlük görevini üslenme prosedürünün ayrı olarak ele alındığı yasa metnine göre, görev süresi dolan ya da planlanandan önce görevini bırakan devlet başkanlarına Federasyon Konseyi'nde ‘ömür boyu senatörlük’ statüsü, ilgili belgelerle birlikte başvuru yaptığı andan itibaren verilecek. Başvuru, bir sefere mahsus olmak üzere, herhangi bir zamanda yapılabilecek. Aynı durum, yasanın kabul edilmesinden önce yetkileri sona eren devlet başkanları için de geçerli olacak.

Federasyon Konseyi üyesi olacak Senatör adayları için: 30 yaşından büyük Rusya Federasyonu vatandaşı olmak, kusursuz bir itibara sahip olmak, Rusya'da kalıcı olarak ikamet etmek, yabancı bir devlet vatandaşlığına veya başka bir ülkede oturma iznine sahip olmamak şartları bulunuyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN