Aşı karşıtlığı nedeniyle çocuklar arasında salgın hastalık başlayacak! Uzmanlardan korkutan uyarı: Kırmızı alarm verilmeli

Türkiye'de aşı karşıtlığının ciddi bir sorun haline geldiğini belirten uzmanlar, görünmeyen ama iyi önlem alınmazsa yakında tekrarlayacak birtakım hastalıklar olacağı uyarısında bulundu. İşte detaylar...

Çocuk doktorları, sosyal medyada ehil olmayan kişilerin sağlık tavsiyesinde bulunmasına tepki göstererek aşı karşıtlığına yönelik açıklamalarda bulundu. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Çocuklarımızın beslenmesi giderek daha kötü oluyor. Çocuk beslenmesindeki yetersizliklere maalesef daha fazla rastlıyoruz. Aşı karşıtlığı çok ciddi bir sorun ülkemiz için çok korkuyoruz. Şimdilerde artık Türkiye'de görmediğimiz ama iyi önlem alınmazsa maalesef yakında tekrar karşılaşmak zorunda kalacağımız birtakım hastalıklar var. Bunlarla mücadele etmek istiyoruz.

Aşı karşıtlığı maalesef ülkemizin sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın yaşadığı çok ciddi bir sorun. Yani Avrupa'da da bu böyle, Amerika'da da böyle pek çok ülkede aşı karşıtlığı giderek arttı. Pandemide ortaya çıkan aşı karşıtlığı sadece pandemi aşılarının yapılmasını engellemedi. Bizim çocuklarımızın rutin yapıldığı aşıları da engelledi ki ülkemiz pandemiden önce yüzde 98'lere varan oranda çocukların aşılandığı, çok da iyi bir aşı takvimine sahip bir ülke idik. Ama maalesef bu oranlar düşmeye başladı.

Kızamık aşısı için yüzde 95 kritik bir sınırdır. Bu oran 95'in altına düştüğü için ülkemizde geçen sene ciddi kızamık vakalarına rastladık. Korkarım, başka bir takım aşıyla önlenebilir hastalıkların da eğer böyle giderse bir süre sonra hortladığını hep beraber göreceğiz. Türkiye şimdi çocuk felcinden arınmış ülke ve biz buna çok çabuk ulaşmadık. Bu kazandığımız avantajları yitirmek üzereyiz gibi geliyor.

Son zamanlarda ne gördük; kızamık artmaya başladı. Şimdiden önlem alınmazsa çok daha fazla artacaktır. Bazı ülkelerde böyle bir şey var; zorunlu hale gelmelidir ve aşısız çocukların okula alınmadığı ülkeler var. Onun için yasal zorunluluk haline getirilmelidir ki çocuklar doğru düzgün bir şekilde aşılansın.

İkincisi; aşı karşıtlığına karşı gerçekten bir takım önlemler almak lazım. Bunlar yasal düzenlemeyle olabilecek şeylerdir. Depremde uzuvlarını kaybetmiş çocuklarımıza o uzunlarını hiç olmazsa protez olarak yeniden kazandırmak için onların psikolojik durumlarını iyileştirmek için fizik tedavileri için hatta eğitimleri sürdürebilmek için böyle bir çalışmak içerisindeyiz.

250 civarında çocuk olduğunu en son Sağlık Bakanlığı söyledi ki biz 140'ına ulaşmışız. Çok büyük bir kısmının protezleri takıldı. Bir hematolog ya da nefrolog hoca bir yoğun bakımcı maalesef bulamayacaklar, çünkü maalesef tercih edilmiyor. Şimdi bizim sorunumuz gibi görünen şey; çok kısa sürede toplumun genelinin sorunu olacak."

turkiyede-asi-karsitligi-artiyor-3.jpg

"AŞISI OLAN BİR HASTALIKTAN BİR ÇOCUĞU KAYBETMEK ÇOK ACI"

Ailelerin doğru noktaları bilgi kaynağı olarak görmesi gerektiğini söyleyen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, şöyle konuştu:

"Maalesef sosyal medyada çok ciddi şekilde yanlış bilgiler dolaşıyor. Beslenme yetersizliğinin oranları; yüzde 11-16 gibi kilo ve boy açısından hastaneye yatan çocuklarda. Bu çocukları bizim tespit edebilmemiz lazım. Aile hekimlerinin ve çocuk hekimlerinin tespit etmesi gerekiyor. Bunun için süreye ihtiyacımız var.

Çocuk yaş grubunda ilk 5 yaş son derece önemli. İlk 5 yaşta olan beslenme bozukluğu daha sonraki hayatındaki birçok hastalık için son derece önemli bir kriter. Bu sadece büyüme, gelişmeyle ilişkili değil, nörolojik, bağışıklık sisteminin gelişimiyle, daha ileride ortaya çıkabilecek olan birtakım hastalıklarla ilişkili. Yapabilirsek birçok ülkede çocuk yaş grubundaki şeker kullanımıyla ilgili bir çalışmayı yapmak istiyoruz.

Ne yazık ki ülkemizde de çok fazla miktarda renkli şekerler, şekerli ürünlerin tüketimi çocuklarda fazla. Hekimin bir hastaya bakabilmesi için hele ki çocuk hastaya 15-20 dakikalık bir süreye ihtiyacı var. Ne yazık ki eski günlere geri dönmek üzereyiz, bu çok acı bir şey. Aşısı olan bir şeyden bir çocuğu kaybetmek gerçekten çok acı. Vitaminler herkes için kullanılması gereklidir diye bir şey yok."

turkiyede-asi-karsitligi-artiyor-1.jpg

"İÇERİĞİ YANLIŞ BESLENMENİN TESPİTİ ZOR"

Çocuklarda beslenme konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Başer, şu bilgileri paylaştı:

"Obezite veya obezite olmasa bile yanlış içerikle beslenme yani çocuğun boyu, kilosu iyi ama tükettiği sadece karbonhidrat. İşin kötü tarafı; içeriği yanlış beslenmenin tespiti zor. Düşünün; alması gerekli olan kaloriyi sadece ekmekten alan bir çocuğun boyu, kilosu görüntüsü normal gibi durabiliyor ama aslında orada da bozukluk var. Sosyal medyada önümüze düşenlerden aileleri uzaklaştırmak bence ana kural bu."

"ÇOK ACİL ALINMALI"

Çocuklarda aşı duruma ilişkin veriler paylaşan Prof. Dr. Çiğdem Aktuğlu Zeybek, şunları söyledi:

"Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları Verileri bunlar; tam aşılı çocuklar için 2008'de yüzde 80,5, 2013'te yüzde 74,1, 2018'de yüzde 66,9, 2023 daha açıklanmadı. Onda bu oran büyük olasılıkla çok daha düşecek. Buna karşı çok acil önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Bence bu aşı karşıtlığına şu anda tarama karşıtlığı da girdi. Topuk kanı karşıtları; kanlar alınmıyor, alınmadığı için tanılar gecikiyor. Bu çok ciddi sorunlara yol açacak."

turkiyede-asi-karsitligi-artiyor-2.jpg

"SOSYAL MEDYADA KONTROLSÜZ YAYILIM VAR, YÜZDE 99'U DOKTOR OLMAYAN KİŞİLER"

Sosyal medyada doktorlar dışındaki kişilerin tavsiyelerde bulunmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Kıykım, şöyle konuştu:

"Sosyal medyada kontrolsüz bir yayılım var. Yüzde 99'u doktor olmayan; başka başka kişiler. 'Bunu için, çocuğunuza iyi gelecek, şunu almanız lazım, herkes bunu alsın' böyle bir tanımlama asla yoktur. Her çocuk kendine özgüdür. Geçenlerde gördüm, 'Her çocuk magnezyum kullanmalı' diye bir açıklama var, böyle bir dünya yok.

'Beslenmeciyim' diyen de var. 'Ben kullandım çok iyi' diyen var. Kontrolsüz bunların hiçbirinin kullanılmaması lazım, gıda takviyesi adı altında geçiyor olsa da. Bizim ülkemizde çok tehlikeli bir laf; ya bu bitkisel zaten. Nasıl başa çıkılır inanın, hiç bilmiyorum. 1 milyon takipçili olan da var. Aslında iş tehlikeli boyuta geliyor. Bütün dünyada da bizim ülkemizde de böyle maalesef."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN