Seçimi iptal ettiren kurullar yine görevde

YSK, 31 Mart’ta ‘seçimi sakatladıkları’ gerekçesiyle haklarında suç duyurusunda bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlarının 23 Haziran’da görev yapabileceğini bildirdi. Dikkat çeken kararla, 21 gün sonraki sandıkta hem soruşturma geçiren aynı başkanlar hem de aynı sandık kurulları görev yapacak.

Seçimi iptal ettiren kurullar yine görevde

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları gerekçesiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi. Karar AK Parti ve CHP’den tepki geldi. 

19-06/04/es.png

YSK, 5 Mayıs’ta İstanbul seçimlerinin iptal kararında bu seçim kurulu üyeleri hakkında usulsüz sandık kurulu oluşturdukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.  

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı da yine AK Parti’nin başvurusu üzerine bu üyeler hakkında soruşturma yürütüyordu.  

Şişli 1’inci İlçe Seçim Kurulu, sandık kurullarının yasaya aykırı oluşturulması gerekçesiyle soruşturma geçiren ilçe seçim müdürlerinin 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde görev alıp almaması hususunda YSK’dan görüş istedi. Şişli Seçim Müdürü Hatice Çelebi tarafından YSK’ya gönderilen yazıda, bazı sandık kurullarının yasaya aykırı şekilde oluşturulduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edildiği hatırlatılarak “Sandık kurullarını yasaya aykırı oluşturan ilçe seçim kurulu müdürlerinin şüpheli olarak ifadeleri alınmıştır” şeklinde haberlerin basına yansıdığı belirtildi. Dilekçede, söz konusu haberlerin kamuoyunda haksız bir algı oluşturduğu, bu algının telafisi imkansız ithamlara sebebiyet verdiği ve bu durumun ilçe seçim müdürlerinin morallerinin bozulmasına neden olduğu ifade edildi. Dilekçeyi inceleyen YSK, soruşturma geçiren ilçe seçim müdürleri ile yeniden seçime gidilmesinin doğru olup olmadığı hususunda istenilen görüşe, kurulun 25 Ocak 2018 tarihli ve 2018/62 sayılı kararı ile kabul edilen Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgeyi hatırlatarak şöyle yanıt verdi: “İlçe seçim kurulu başkanlarının ve seçim müdürlerinin görev, yetki ve sorumlulukları 298 sayılı Kanunun 15 ve devamı maddeleri ile Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgede belirlenmiş olup, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına, karar verildi.” 

YSK’nın 6 Mayıs’ta verdiği ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının geri alındığı seçimin iptaline ilişkin açıkladığı gerekçeli kararda ilçe seçim kurullarının makul ve hukuki gerekçe göstermeksizin kamu görevliliği koşulunu uygulamadığı, bu durumun seçimin güvenilirliğini ortadan kaldırdığı vurgulanmıştı. Kararda ayrıca 754 sandıkta sandık kurulu başkanlarına yasal zorunluluğa uyulmaksızın kamu görevlisi olmayan kişiler arasından belirlenmesi seçim iptalinin en önemli gerekçesi olarak gösterilmişti. 

Baskı altında nasıl objektif kalacaklar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İlçe Seçim Kurulu Başkan ve müdürlerinin kusuru varsa aynı Başkan ve müdürlerle seçimi yenilemek neden?” diye yazdı. CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de, il seçim kurulları başkanları ve seçim müdürleri üzerinde soruşturma vasıtası ile baskı oluşturulduğunu belirterek şunları söyledi “Bu insanlara karşı yargıyı silah olarak kullanıyorlar. Siz bizim istediğimiz şekilde görev yapacaksınız, soruşturmanın gideceği yer, akıbeti ona göre şekillenir… Tam bir baskı olarak kullanılan soruşturma. Bu insanlar esasında bir suç işlemedi, doğru şekilde görevlerini yaptılar. Ama seçimin iptali için bir bahane yaratılması gerekiyordu. Tamamen dayanaksız, haksız bir soruşturma ama bu soruşturmayı şimdi de baskı aracı olarak kullanıyorlar. Soruşturma var, şüphelisiniz ama siz yine de görev yapın diyorlar. Demek ki bu tam bir bahaneydi. Şimdi baskı altında görev yapacak insanlar. Nasıl görev yapacak, objektif karar verecekler?”

Yerlerine daha kıdemli hakimler gelmeli

Karara AK Parti’den de itiraz geldi. Kararı doğru bulmadıklarını belirten AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, kararın gözden geçirilmesi için başvuru yapacaklarını söyledi. Özel başvuruda, “Haklarında soruşturma olan seçim müdürleri hakkında bir işlem yapmanız, değiştirmeniz, oraya başka müdürleri göndermeniz gerekir” diyeceklerini, soruşturma geçiren İlçe Seçim Kurulları başkanları için de “Hakim Savcılar Kurulu’na bildirin. Yerlerine daha kıdemli hakim gönderin” müracaatında bulunacaklarını söyledi.

Yine ‘Bize burada hata yaptık’ diyecekler

İyi Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen de kararı eleştirdi. Seymen, suçlanan kişilerin tekrar görevlendirilmesi için “Tekrar seçimde Sayın İmamoğlu kazanırsa “Vah biz yine burada hata yaptık, bu seçim tekrarlanmalı ya da iptal olmalı” demelerinin önünde engel yok” dedi.

Aynı seçmen oy kullanaca aynı kurul görev yapacak 

10 Mayıs’ta 23 Haziran seçimleri ile ilgili genelge yayımlayan YSK yine çok tartışılan kararlarını açıklamıştı. Kurul, genelgesinde seçimip iptaline gerekçe olarak gösterilen ‘memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyeleri’ne yine onay vermiş, gerekli hallerde memur olmayan üyelerin de görevlendirilmesinin önünü açmıştı. YSK ayrıca, daha önce hiç açıklamadı Sandık Kurulu Bşakanı ve memur üyelerinin isimlerini de partilere vermişti.  YSK’nın genelgesinde ayrıca seçmen listelerinin 31 Mart’taki ile aynı olacağı da vurgulanmıştı. 

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN