Taşerona kadro sınavı ‘vazife yetkinliği’nden

Taşerona kadro sınavı ‘vazife yetkinliği’nden

Merakla beklenen taşeron işçilere kadro başvuruları bugün başlıyor. 11 Ocak’ta bitecek müracaatta, açılan davalardan feragat edilmesi ve alacak talebinde bulunulmaması istenecek. Sınav soruları, çalışanların iştigal ettiği konular ve eğitim düzeyinden seçilecek.

Türkiye’de 1 milyon 20 bin taşeronu ilgilendiren kadro başvuruları bugün başlıyor. Şartları karşılayan taşeron işçilerin kadro başvuruları 11 Ocak’ta zorunlu olarak sona erecek. Başvuru sonrasında süreç, "tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı", "ilana itirazlar", "itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı", "sınavın gerçekleştirilmesi", "sınav kuruluna itiraz", "itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı" şeklinde devam edecek. Hak sahipleri 2 Nisan geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında taşeron işçilerin “Sürekli İşçi Kadrolarına” veya belediye şirketlerinde “İşçi Statüsüne “Geçirilmesi” konusundaki 375 sayılı KHK’nın geçici 23 ve 24’üncü maddelerinin uygulama usul ve esasları yayımlandı. Buna göre, açıklanan idarelerin söz konusu bütçelerinden karşılanan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalışanlar hak sahibi olabiliyor. Devlet Memurları Kanununda devlet memuru olmak şartlarını karşılaması istenen ilgili çalışanların, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması, çalıştırılmalarına ilişkin olarak idarelere karşı açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair idareye yazılı beyanda bulunması, idarelerden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini idareye yazılı olarak beyan etmesi gerekecek. Şartları karşılayanlar için başvurular, bugün başlayıp 11 Ocak'ta zorunlu olarak sona erecek. Bu 10 günlük sürede taşeron işçiler başvurularını, çalıştıkları iş yerinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime ilgili formu eksiksiz doldurup, dilekçe de ekleyerek yapacak. Başvuruların ardından, Tespit Komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın gerçekleştirilmesinin 3-22 Mart,  sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarih aralıklarında yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

50 PUAN ALAN SINAVI GEÇECEK

Tespit Komisyonu’nun, en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak. Komisyon, üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Üyeler kendilerinin, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve kayın hısımlarının veya evlatlıklarının bu kapsamdaki başvurularında görev alamayacak. Komisyonun çalışmaları için aralarında idarelerin yetkili Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) kullanıcılarının da bulunduğu yeterli sayıda personel görevlendirilecek. Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip,  tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar "başarılı" ya da "başarısız" olarak tutanağa geçirilecek. Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın sürekli işçi kadrosuna geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az 50 puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması şart olacak. Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından kurumun resmi internet adresinde ilan edilecek. İlan tebligat yerine geçecek, ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanacak. Geçiş işleminin yapıldığı tarihten önce yapılan iş artışı ve iş eksilişleri sonucunda ortaya çıkan bedel, sözleşme bedeli olarak dikkate alınacak.

FİYAT FARKI ÖDEMESİ YOK

Tüm aşamaları geçtikten sonra sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerin istihdam süresi hiçbir şekilde emeklilik, yaşlılık ve malullük aylığını kazanma tarihini geçemeyecek. Sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerden şartları taşımadığı tespit edilenlerin herhangi bir tazminat ödenmeksizin istihdamına son verilecek. Yanıltıcı bilgi ve belge sunmak suretiyle bu madde hükümlerinden yararlandığı tespit edilenlere istihdam süresince yapılan ödemeler genel hükümlere göre tahsil edilecek. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı niteliği taşıyan sözleşmelerin feshedilmesinde, yapılan iş tutarının sözleşme bedelinin yüzde 80'ini aşan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında herhangi bir tazminat ödenmeyecek. Fiyat farkları sözleşme bedelinin hesabında dikkate alınmayacak. .

KAMUDA MEMUR DAHİL 3.3 MİLYON ÇALIŞAN

* Memur sayısı 2 milyon 449 bin 538

Hakim ve savcılar 17 bin 400 bin

* Öğretim elemanları 128 bin 277

Sözleşmeli (657/4B) toplam 163 bin 800

* Bakanlıklar, ilgili kuruluşlar sürekli işçi 81 bin 471

KİT’ler ve kamu sermayeli kuruluşlarda 44 bin 169

* Mahalli idareler 86 bin 704 , TSK’da 17 bin 617 sürekli işçi

Bakanlıklar ve ilgili kuruluşlarda geçici işçi 10 bin 309

* KİT’ler ve kamu kuruluşlarında 9 bin 582 geçici işçi

Mahalle idarelerde 4 bin 984 geçici işçi çalışıyor

* KİT’ler, kamu kuruluşlarında kapsam dışı işçi 3 bin 572

Kamu bankalarındaki işçiler KİT’lerde 62 bin 183

* Bakanlıklar ve ilgili kuruluşlarda geçici personel 20 bin 363

Böylelikle memurlar dahil toplam çalışan 3 milyon  341 bin 358 kişi

Kaynak: (DPT, Eylül 2017)

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN