Back To Top
Hotstop ücreti ne kadar olacak?

Hotstop ücreti ne kadar olacak?

Hotstop ücreti ne kadar olacak?
- A +

Turkcell'in hotstop açıklamasından sonra vatandaşlar Mobil internet paylaşımı artık ücretli mi olacak diye merak etmeye başladı. Peki Hotstop nedir? Turkcell Hotstop ücreti ne kadar olacak? 2019 yılının ilk günlerinden itibaren ücretlendirilecek olan Hotstop - Mobil internet paylaşımı hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

Hotstop nedir? sorusu Turkcell'in Mobil internet paylaşı ile ilgili yaptıığı açıklamadan sonra araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar 'Hotstop ücreti ne kadar olacak?'  'Hotstop ücret uygulaması ne zaman başlayacak?' diye arama motorlarında araştırma yapıyor. İşte Mobil internet paylaşımı ücretli oluyor haberlerinin detayları ve Hotstop hakkındaki ayrıntılar...

HOTSPOT NEDİR?

Mobil interneti olan bir telefondaki bu internetin başka cihazların (Tablet, bir diğer telefon, bilgisayar ve benzeri) kullanımı için paylaştırılmasına hotspot adı veriliyor. Uzun yıllardır birçok cihazın standart özelliği olan hotspot işlemi bugüne kadar ücretsiz olarak yapılıyordu.

18-12/24/turkcell-hotstop-ucreti-ne-kadar-olacak.jpg

HOTSPOT ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Yurt dışındaki bazı operatörlerin internet paylaşımından ücret alma yöntemi Türkiye'ye de geliyor. İlk olarak Turkcell tarafından uygulanacağı açıklanan sistemde kullanıcılar belli bir dataya kadar internet paylaşımı için ücret ödemezken bu rakamı aşanlar ayda 9 TL ödemek zorunda kalacak. Mobil internet paylaşımı önümüzdeki yılın ilk günlerinde ücretli hale gelecek. Turkcell’in başlattığı uygulamayla belirli bir datayı aşan kullanıcılar aylık 9TL ödeyecek.

Turkcell tarafından abonelere gönderilen bir mesajla ortaya çıkan durumla ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olsa da aldığımız bilgilere göre bu yönde bir çalışma olacak. Şimdilik Vodafone ya da Türk Telekom gibi operatörlerden konuyla ilgili olarak bir yorum gelmediğini de belirtelim.

HOTSPOT ÜCRETİ NE ZAMAN UYGULAMAYA KONACAK? 

“15 Ocak 2019 itibariyle, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9 TL‘ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içindeki diğer cihazlarıyla veya sevdiklerinin cihazlarıyla paylaşabilirler.”

18-12/24/hotstop-nedir-turkcell-hotstop-ucreti-ne-kadar-olacak-1545647017.jpg

TURKCELL ABONELERİNE GÖNDERDİĞİ MESAJDA NE DİYOR? 

Gönderilen mesajda aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

“15 Ocak 2019 itibariyle, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9 TL‘ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içindeki diğer cihazlarıyla veya sevdiklerinin cihazlarıyla paylaşabilirler.”

Alınan bilgilere göre Turkcell belli bir dataya kadar Hotspot yani mobil internet paketini paylaşmadan ücret almayacak. Bu rakam kesin olmamakla beraber 2 GB civarında olacak. Bu rakam geçildiğinde ise ücretlendirme yapılacak.

Haberin duyulmasıyla beraber sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler sonucu Turkcell'in aldığı bu karar değişir mi bilemiyoruz. Ancak şimdilik ilk olarak Turkcell'in duyurduğu bu yeni 'hizmetin' diğer operatörler tarafından örnek alınıp alınmayacağı bilinmiyor.

TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ: YATIRIM YAPARKEN CEZA ÖDEMEK İSTEMİYORUZ 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yatırım yapmak için devlete vergi verdiklerini belirterek "Cezalandırma modeline geçmiş durumdayız. Teşvik istemiyoruz. Biz sadece yatırım yaparken üzerine ceza ödemeyelim istiyoruz" dedi.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye'deki tüm fiber şirketlerin bir başka şirket altında birleşmesini önerdi. Turkcell, Vodafone ve TÜRKSAT'ın son 9 aydır birbirlerinin altyapısını paylaştığını belirten Terzioğlu "Ancak halen Türk Telekom'u bekliyoruz" dedi. 

'AK Parti propaganda için Turkcell'in uygulamasıyla anlaştı, sanal odalar kuracaklar'
Türk Telekom'un çoğunluk hissesi bankaların elinde bulunuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ağustos ayında Türk Telekom'un Ojer Telekomünikasyon'da (OTAŞ) bulunan yüzde 55'lik hissesinin, alacaklı Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'nca oluşturulan ortak girişim şirketine (SPV) devredilmesine onay vermişti. 

Turkcell'in 2018 Değerlendirme Toplantısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapıldı. Ekonomi basını ile Girne'de Turkcell'in 2018 performansının değerlendirildiği ve 2019 beklentilerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan Terzioğlu, Turkcell'in 2018'i rekor gelir artışıyla kapatmaya hazırlandığını, şirketin 25. yılını kutlayacakları 2019'da da dijitalleşme adımlarına hız vereceklerini söyledi.

Terzioğlu Lefkoşa'da düzenlediği toplantıda telekom sektöründe devletin yatırımları teşvik etmek yerine cezalandırdığına dikkat çekti. Terzioğlu, Türkiye'nin dijitalleşmesinde en önemli gündem maddesinin altyapı eksikliği olduğunu vurgulayarak şu tespitlerde bulundu:

— Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane var ve şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye daha ulaşmalıyız.

— Büyük çabalar sonucu ancak "Altyapıyı Paylaşalım" noktasına gelebildik. Şu anda Vodafone, Turkcell ve Türksat'la buna başladık. Halen Türk Telekom'u bekliyoruz.

— Telekom sektöründeki şirketlerimizin toplam değeri 8 milyar doların altına indi. Oysa Almanya'da sadece Deutsche Telekom'un değeri 80 milyar dolar. Bir şeyi yanlış yaptık. Sektörün özelleştirme sürecinde istediğimiz sonucu alamadık.

— Önceki "Altyapıyı Paylaşalım" söylemimizi artık "Altyapıyı Bütünleştirelim" haline getirdik. Bu altyapıları teker teker yapsak yaklaşık 15 milyar dolar lazım. Halbuki mevcudu paylaşsak ve bundan sonrakileri beraber yapsak bu hikâye 2 milyar dolara bitecek gibi bir şey. 

'YATIRIMA CEZA VAR'

— Türkiye'de fiber altyapı yatırımı yaparken harcadığınız 2 liranın 1 lirası ‘geçiş hakkı' oluyor. Yani yatırım yapıyorsunuz, yatırım yapmak için de devlet sizden bir o kadar vergi alıyor. Halbuki yatırım Türkiye'de teşvik edilen bir şey. Bu sektörde tam tersi ceza var.

— Mayıs sonunda Binali Yıldırım'ın önderliğinde mevcudun paylaşılması için prensip anlaşması yaptık. Ama nasıl paylaşacağımız ortada kaldı. O anlaşmayı imzaladıktan sonra kazı yapmamıza da hiç izin verilmedi. 2013'ten bu yana Türk Telekom'a 2 bin 250'den fazla başvuru yaptık ama hayata geçen paylaşım 4 adet.

'ÜLKE DÜŞÜNÜLSÜN'

- Altyapıyı rekabet unsuru olmaktan çıkarmamız lazım. Üstyapıda servis zenginliğiyle, kaliteyle rekabet edelim. Altyapının herkese eşit şekilde açılması lazım. 

— Bu konuda temel tıkanıklık noktası şu: Biz diyoruz ki hepsini paylaşalım. Karşımızdaki teklif ise: Bana para ver, ben altyapıyı yapayım, benden al. Biz diyoruz ki "Biz de yapalım, sen de yap. Ben A'yı yapayım, sen B'yi yap." Ama halen bu noktalara gelemedik.

— Burada menfaati, o şirketin mi bu şirketin mi durumundan çıkarmamız lazım. Türkiye'nin menfaati ne diye bakılmalı. Bunu kamu çözecek. Özelleştirmeler kanunla yapıldığı için kanunla değişmesi gerekecek.

— Bugün bunu yaparsak yaparız, yoksa bir daha hiç yapılamaz. Bu durumun bu kadar uzaması bütün Türkiye'nin problemi haline geldi.

— Türk Telekom'un mevcut durumu ortada. Yani bu şirketin yatırım yapmasını bekleyecek bir durum da yok. Artık bıçak kemiğe dayanmış diye düşünüyorum.

'İHALE YAPAYIM, PARA ALAYIM'LA OLMAZ'

— 5G'de doğru bir stratejiyle ilerlenmeli. Erişimle rekabet olmaz. Servislerle, hizmet kalitesiyle olur. O yüzden Türkiye'nin muhakkak suretle "ihale yapayım, spektrum parası alayım" anlayışından uzaklaşması lazım. Sektörde bu değerlerle tekrar 5G ihalesi çıkarmak, spektruma milyarlar vermek, ondan sonra bir de milyarlar ödemek, üç ayrı şirketin bu yatırımları yapması akıl kârı işler değil. Baştan Hazine'ye gelir yaratayım kafasıyla gidersek bunu yapamayız. İhale için 2019 ve 2020 konuşuluyor.

— Daha 4G'yi yapalı üç sene olmuş. Şimdi 5G'yi konuşuyoruz. Yani önden vergi alıyoruz sonra tüm şirketlerden ayrı ayrı yatırım bekliyoruz. Nedense telekom sektörü teşvik konseptinin dışında. Cezalandırma modeline geçmiş durumdayız. Teşvik istemiyoruz. Biz sadece yatırım yaparken üzerine ceza ödemeyelim istiyoruz.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN