Türkiye yabancı öğrenci sayısıyla dünyada ilk 10'da

Türkiye yabancı öğrenci sayısıyla dünyada ilk 10'da

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yabancı öğrenci sayılarının Türkiye’deki artışı hakkında açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) 2018 verilerine 125 bin 138 yabancı öğrencinin bulunduğu Türkiye dünyada en çok uluslararası öğrenci bulunduran 10 ülkeden biri oldu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) bir süre önce yayımlanan 2018 yılı verilerine göre, 125 bin 138 öğrenci sayısı ile yükseköğretimde dünyada en çok uluslararası öğrenciye sahip 10'uncu ülke oldu.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç sosyal medya hesabından uluslararası öğrenci sayılarının Türkiye’deki artışı üzerine açıklamalarda bulundu.  

UNESCO’nun paylaştığı verilerden faydalanan Prof. Dr. Saraç, ”Yeni YÖK” olarak yükseköğretimde “hedef odaklı uluslararasılaşma” politikamız kapsamında yaptığımız çalışmalar, aldığımız kararlar ve koyduğumuz hedefler doğrultusunda ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı son beş yılda çok büyük bir artış gösterdi. UNESCO’nun 2018 yılı verilerine göre, göreve geldiğimiz 2014 yılında 48 bin 183 olan ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı 2018’de yaklaşık iki buçuk katı artarak 125 bin 138’e yükseldi ve Türkiye dünyada en çok uluslararası öğrenci çeken ilk 10 ülke arasında yer aldı” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Türkiye’nin en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alması hedefine değinen Saraç, ”Böylelikle dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı kendisine hedef olarak belirleyen Türkiye, bu hedefine ilk olarak yükseköğretim alanında ulaştı. Dünyadaki toplam uluslararası öğrenci havuzundan Türkiye’nin payı, Yeni YÖK’ün ilk dört yılında, yüzde 110 arttı. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda yükselişini sürdürerek ilk 10 ülke içinde daha da üst basamaklara çıkacağını inanıyoruz. Çünkü 2019’da 154 bin 505 olan ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı bugün itibariyle 200 bini aştı. Bu sayının 2021 yılında 220 bini geçmesini hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

YÖK Başkanı Saraç açıklamasını sözlerine şöyle devam etti; ” Kamuoyu önünde beyan ettiğimiz diğer hedeflerimize nasıl ulaştıysak, inşallah bu hedefimize de ulaşacağımıza inanıyoruz. Böylece Türkiye daha üst sıralara çıkarak, dünya genelindeki uluslararası öğrencilerden aldığı payı daha da artırmış olacak” 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN