Türkiye'de 590 bin ailenin doğal gazı, 123 bin ailenin de elektriği kesik

CHP’li Erkan Aydın’ın soru önergesi, Türkiye’de borç nedeniyle 590 bin ailenin doğal gazının, 123 bin ailenin ise elektriğinin kesik olduğunu ortaya çıkardı.

Türkiye'de  590 bin ailenin doğal gazı, 123 bin ailenin de elektriği kesik

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği soru önergesiyle elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılması, Türkiye genelinde kaç abonenin elektriğinin borcundan dolayı kesik olduğu gibi bilgilerin açıklanmasını istedi. 

590 BİN AİLENİN DOĞAL GAZI KESİK 

Cumhuriyet’in haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önergeye verdiği yanıtı değerlendiren Erkan Aydın, “Türkiye genelinde 123 bin ailenin elektrik borcunu ödeyemediği, Bursa da ise 23 bin 500 ailenin elektrik borcundan dolayı elektriği kesilmişti. Dün ise doğal gaz ile ilgili sorduğumuz sorunun cevabı geldi. Türkiye genelinde 590 bin aile, Bursa’da ise 34.000 ailenin doğal gazı kesik" dedi. 

“PANDEMİ ŞARTLARI ZATEN AĞIR, AİLELER ÜŞÜYOR” 

Gelen yanıtlar üzerinden hükümete seslenen Erkan Aydın şöyle konuştu: 

"Önümüz kış. Haydi yaz aylarında çok sorun değildi. Gündemde evin elektriği, doğal gazı var. Ancak hükümetin gündemindeyse Suriye gündemde. CHP zihniyeti ya da birtakım insanları gerçek gündemden saptıracak suni gündem yaratma çabaları var.

Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Pandemi şartları zaten ağır. Bunun üzerine elektik borcu, doğal gaz borcu eklendiğinde insanlar gerçekten geçinemiyor. Aileler üşüyor. Evin ışıkları kesiliyor. Hükümetinde bir an önce halkın gündeminde dönüp bunlara çözüm üretmesini talep ediyor ve konunun takipçisi olacağımızı söylüyoruz.” 

BAKANLIĞIN CEVABI 

Enerji Bakanı Dönmez, “Bugünün şartlarında Türkiye'de kaç hanenin elektrik ve doğal gaz saati, borçlarından dolayı kapalı?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Türkiye genelinde Eylül ayı sonu itibariyle, Üretilen 269.203.049 elektrik faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0.95'inde, üretilen 128.809.427 doğal gaz faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğal gaz abone gruplarının yüzde 0.46'sında geçici olarak kesinti uygulanmış olup, mevzuatı kapsamında yükümlülüklerini yerine getiren bütün abonelere tekrar elektrik ve doğal gaz arzı sağlanmıştır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN