Türkiye’de dâhi çocuklar daha mutsuz

Türkiye’de dâhi çocuklar daha mutsuz

PISA’nın son öğrenci raporuna göre, Türkiye’de yaşayan çocuklar mutsuz. Bu çocuklar arasında üstün zekalı olanlar ise daha da mutsuz. Dâhilerin mutsuzlukları, uygun okul ve müfredat olmayışından kaynaklanıyor.

Türkiye’de yaşayan üstün zekalı öğrencilerin, normal öğrencilere göre daha mutsuz oldukları ortaya çıktı. Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Başkanı Tunahan Coşkun, OECD’nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı olan PISA’nın son raporuna göre, Türkiye’deki öğrencilerin genel manada mutsuz olduğunu söyledi. Normal öğrencilerden ziyade bu konuda asıl sorunun üstün zekalılarda görüldüğünü anlatan Coşkun “Maalesef ülkemizde üstün zekalı çocuklar için özel bir müfredat ve okul yok. Acilen bu kişiler için uygun müfredat ve eğitim ortamı oluşturulmalı” dedi. Üstün zekalıların okullarda mutlu olabilmesi için üç temel unsura dikkat çeken Coşkun, şunları kaydetti: “Bunlardan ilki akran zenginliği. Yani üstün zekalı bir çocuk takvim yaşındaki değil zihin yaşındaki çocuklarla okumalı. İkincisi zihinsel doygunluk. 80-90 IQ’ye göre düzenlenmiş müfredatı, 130-140 IQ’lü bir öğrenciye verdiğiniz zaman bu çocuklar zihin açlığı yaşıyor. Üçüncüsü ise dâhilerin eğitim ortamları. ”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN