Vaka artışında korkutan uyarı: Karadenizlilerin Laz inadı tuttu, cezasını birlikte çekeceğiz

Vaka artışında korkutan uyarı: Karadenizlilerin Laz inadı tuttu, cezasını birlikte çekeceğiz

8-14 Şubat 2021 tarihlerini kapsayan koronavirüs haritasında Karadeniz'deki 5 ilde rekor artış yaşandı. Türkiye genelinde en çok vaka artışında Trabzon ve Rize’nin ardından üçüncü sırada yer alan Ordu için açıklama yapan Prof. Dr. Özgür Enginyurt, 'Karadenizlilerin Laz inadı tuttu, cezasını hep birlikte çekeceğiz' dedi.

‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’ haritasında ilk üçte yer alan Ordu'daki artışı değerlendiren Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, 'Bir sağlık çalışanı, bir akademisyen olarak dilimiz döndüğünce vatandaşlarımızı uyarmaya çalıştık. Bu hastalığı yüzde yüz tedavi edecek bir ilacımız yok. Hep ne dedik; hayat eve sığar. Maske, mesafe, hijyen. Karadenizliler bizim söylemlerimize maalesef uymadılar. Vaka sıralamasında Trabzon, Rize, Ordu, Samsun şeklinde tüm Karadeniz illeri sıralandık” dedi. Enginyurt, “Karadenizlilerin Laz inadı tuttu. Laz inadının cezasını hep birlikte çekeceğiz” diyerek bölgede çaresiz kaldıklarını vurguladı. Vaka artışları ile ilgili 16 Şubat'ta değerlendirme yapan Prof. Dr. Tevif Ünlü 'Karadenizliler sıcak kanlı insanlar ev ziyaretleri devam ettiği için artış yaşandı' demişti. 

zgur-enginyurt.jpgProf. Dr. Özgür Enginyurt

"EMEKLERİMİZ BOŞA GİTTİ"

Yapılan emeklerin boşa gittiğini belirten Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Bu nedenlerden ötürü vatandaşlarımıza şunu söylüyorum; sağlık çalışanları için sokağa çıkıp pencerelerden bağırmak, alkışlamak gibi olmuyor. Hakkınız ödenmez dediler sağ olsunlar ama maalesef yapılan emekler boşa gitmiştir” diye konuştu.

koronavirusmaske.jpg

Prof. Dr. Enginyurt sözlerine şöyle devam etti: 

“Bir sağlık çalışanı, bir akademisyen olarak dilimiz döndüğünce vatandaşlarımızı uyarmaya çalıştık. Bu korona vakaları malumunuz 1 yılın üzerinde görülmekte. Elimizde silah olarak yeni başlayan aşımız var. Bu hastalığı yüzde yüz tedavi edecek bir ilacımız yok. Hep ne dedik; hayat eve sığar. Maske, mesafe, hijyen. Elimizdeki en güçlü silahlarımız bunlar. Karadenizliler bizim söylemlerimize maalesef uymadılar. Uymadıkları için de saç ayağının birisi hep boşta kaldı. Vaka sıralamasında Trabzon, Rize, Ordu, Samsun şeklinde tüm Karadeniz illeri sıralandık”

karadeniz.jpg

"HA GAYRET BİRİNCİ OLMAK İÇİN ÇABA GÖSTERELİM"

Prof. Dr. Enginyurt, vaka artışındaki nedenin sosyal mesafe kuralına uyulmamasından kaynaklandığını belirterek, “Sosyal mesafe kuralına katiyetle uyulmamıştır. Herkes bir arada olmaya, toplantılarına, evlerde buluşmalara, düğünlere, cenazelere gitmeye devam etti ve sosyal mesafe kuralı uygulanmadığı için Karadeniz, Türkiye’de bölge olarak birinci olmuştur. Ordu da Türkiye sıralamasında üçüncü sırada yer almıştır. Ha gayret birinci olmak için çaba gösterelim. Maalesef üzülerek söylüyorum bunu; sayın cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi mart ayında kısıtlamalar kaldırılacak ama ben Ordu ve Karadeniz sahiline özel ve daha aşırı bir kısıtlama geleceğini bekliyorum. Ne yaptı Karadenizli vatandaşlar? Kendi ayaklarına sıktılar” diye konuştu.

"EMEKLERİMİZ TOPYEKUN BOŞA ÇIKARANLAR VATANDAŞLARIMIZDIR" 

Caddelerin tıklım tıklım olduğunu söyleyen Prof. Dr. Enginyurt, “Caddeler tıklım tıklım. Ne işiniz var dediğinizde; hiçbirinin bir işi yok. Alışverişe dahi çıkmıyorlar, sadece sosyalleşmek için çıkıyorlar. Hani şu insanlar bir yıl dişlerini sıksalardı, sağlık çalışanlarının emekleri boşa çıkmayacaktı. Burada topyekun emekleri boşa çıkartan maalesef vatandaşlarımızdır. Bundan sonra söylenecek çok da söz kalmıyor. Cumartesi, pazar günleri kısıtlamaları zaten var ama kısıtlamaya rağmen vatandaşlar kısıtlamaya uymuyor” ifadelerini kullandı.

karadenizvaka-sayisi.jpg

"LAZ İNADINI AĞIR CEZALARLA KIRARIZ"

Kurallara uymayan kişiler için ağır cezaların uygulanması gerektiğini ifade eden Enginyurt, kent için alınması gereken önemlerle ilgili şöyle konuştu:

“Sosyal mesafeyi bozacak her türlü hareket kısıtlanmalıdır. Her türlü toplantı, banka önlerinde kuyruklar yasaklanmalı. Caddelerin giriş çıkışının yasaklanması gerekiyor. Alışveriş yapılacak caddelerde HES kodu alınmaya devam etmelidir. Bunun dışında hafta sonları görevli olmayanların dışında sokağa çıkanlara çok ağır cezaların getirilmesi gerekiyor. Laz inadını ancak bu şekilde kırabiliriz.”

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN