Back To Top
ABD - Aptallık mı başka oyun mu?

ABD - Aptallık mı başka oyun mu?

 - Son Güncelleme: 18.06.2019 Salı 08:40
- A +

Önce şöyle bir cümle kurayım:
-Amerikalıların akıldan hiç nasibi kalmasa Erdoğan vasfında bir siyasi liderin dayatma niteliği apaçık bir tavırla karar değiştirmeyeceğini bilir.

S-400 konusunda Amerikalılarla yaşanan gerilimin geldiği noktada “Kim neyi oynuyor?” üzerine yazmak istiyorum.

İkinci cümle şu olsun:

-Peki Amerikan yönetiminde akıldan nasipli kimse kalmadı mı? Yoksa başka bir şeyi mi oynuyorlar?

S-400 Rusya’dan alınacak. Amerika, tam da S-400’ler Rusya’dan alınacağı için kıyameti koparıyor. Ama Amerikalıların kıyameti koparırken sergilediği “bilek bükme operasyonu” Türkler’in ve onun içinden çıkan Erdoğan liderliğinin damarına basma niteliğinde. 

Amerika iki şeyi hesap etmiş olabilir:

Bir: Biz bu bilek bükme ile Türkiye’ye (Tayyip Erdoğan’a) boyun eğdiririz.

İki: Ya boyun eğerler ya da istiyorlarsa Rusya’nın yanına gitsinler.

“Türkiye’ye S-400 olayında boyun eğdirme”nin, bundan sonra her işte boyun eğdirebilme imkanını vereceği, tam da bu sebeple Türkiye’nin böyle bir şeye asla razı olmayacağı açıktır.

O zaman?

O zaman ikinci ihtimale mi oynuyor Amerika?

Yani Türkiye’yi “müttefik” olarak gözden çıkardı, “İsterse başka ittifaklar içine girsin” noktasına mı geldi?

Amerika’nın kurgular gözüktüğü her iki ihtimal de Türkiye üzerine bir gelecek öngörüsü (projeksiyon) ile ilgili.

Türkiye boyun eğmez, bu kesin.

Boyun eğmez ve bunun da kendine göre matematiği vardır. Bunu Genelkurmay İstihbarat dairesi eski Başkanı em. Korg. İsmail Hakkı Pekin’in Milliyet’ten Tunca Bengin’e yaptığı değerlendirmeden okuyabiliriz:

“Müttefik olarak beraber yürüttüğümüz, Afganistan başta olmak üzere bir sürü operasyon var. Oralarda ve Türkiye’deki üsleri kullanma konusunda ABD’ye birtakım kısıtlamalar getirebilir. NATO’daki pozisyonuyla birtakım kararları veto edebilir. Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Fırat’ın doğusu, Menbiç konusunda daha agresif davranabilir. Buna kimse, ABD gelip mani olamaz. İran’a olası müdahalede kapışma alanı olmaktan korkan Irak’la Türkiye birlikte hareket edebilir. İran’ın ablukaya alınması ya da İran’ın tehdit edilmesi konusunda tamamen karşı politikalar uygular, uygulamaya çalışıyor da zaten. Gerekirse F-35 anlaşması konusunda tahkime gidip orada ben şimdiye kadar ortak olarak şu kadar para verdim, benim uçaklarımı teslim etmiyor, deyip parasını geri isteyebilir. ‘Malatya Kürecik ‘teki radarı kaldırın buradan’ diyebilir, oradaki işlevini durdurtabilir.

Türkiye-Çin yakınlaşması var….ABD, Rusya’yı, Çin’i, Ortadoğu’da İran’ı tehdit ederken Türkiye gibi bir ülkeyi kaybetmek istemez. Yaptığı planda Türkiye’ye ihtiyacı var, Türkiye’yi karşısına alarak bu işi yapamaz.

“En az bizim kadar zarar görür emin olun….Evet biraz zorluk çekeriz ama iyi planlamayla hem ekonomik hem de askeri ve diğer anlamlarda Türkiye yalnız kalmaz.. Türkiye’nin elinde ABD’yi zarara uğratacak, dolayısıyla da bir daha düşündürecek imkânlar var.”

Sayın Pekin’in dediği gibi “Amerika bir kere daha düşünecek” mi, yoksa kendi stratejik hesaplarını da göz ardı ederek bilek bükme tavrına devam mı edecek?

Herkes dünyada, özellikle bölgemizde derin bir karmaşa olduğundan emin. Türkiye’nin en zirveden konuştuğu “Beka sorunu”, olan bitenin bizimle de ilgili olduğunu (hatta kimilerine bakılırsa sadece bizimle ilgili olduğunu) düşündüğümüzü gösteriyor.

D. Mehmet Doğan, dün Karar’daki “S-400” değerlendirmesinde  şöyle bir cümle kurdu:

“Türkiye için mesele kilit bir önem kazanıyor. Bir asır önce müttefikler Osmanlı devletini Almanya’ya ittiler. Sonra anlaşıldı ki, Osmanlı devletini parçalama planı üzerinde ittifak etmişler.”

Diyor ki Doğan, “O zaman İngilizler bedeli ödenmiş savaş gemilerini vermediler…. Şimdi Amerikalıların bedeli ödenmiş uçakları rehin tuttuğu gibi…”

Sonra Birinci Dünya Savaşı… Sonra sonra…

Ne diyeyim… Amerika aptallık ediyor, alçaklık ediyor, her şeyi yapıyor. AB  çok daha iyi oynamıyor. (7’lerin Doğu Akdeniz kararı) Kimi İslam ülkelerinin beynini çaldılar.  İdlip’te de kendisi ile en yakın oynadığımız yerde Rusya ile rahat değiliz.

Oyunun sonunu görerek oynamak, devlet yönetimindeki basiretin kalitesini gösterir.

Dileyelim Amerika aptallığı ile kalsın, sonunda pişmanlıkları oynasın, biz Türkiye’nin zaferini konuşalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 15:28
Keşke benim de böyle bir gözlüğüm olsa. Baktıkça içim rahatlardı. Sözle gerçekleri değiştirebilseydik ne güzel olurdu her şey. Ama maalesef.
Süheyl CALISKANOGLU 19 Haziran 2019 14:36
Biz sadece kendi "cöplügümüzde öteriz'(!) ABD'ye protesto mektubu yazmak 12 gün aldi, caresiz kaldik,cikis yolu araniyor,bulunamiyor..
karar Okuru 19 Haziran 2019 13:10
esmese de gurlesin
nadim hatipoğulları 19 Haziran 2019 10:21
SAYIN TAŞGETİREN BU İMAMOĞLU ile şu son olaylarından bir şeylerde yazsanızda ne düşündüğünüzü öğrensek BİZLER AK PARTİNİN VE İDARECİLERİNİN BİNALİ BEYİN İDDA ETMİYORUZ AK SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK OLMADIĞINI İNSANLAR VE BEŞERLER VE BEĞENSENİZDE BEĞENMESENİZDE 17 SENEDİR BU ÜLKEYE ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLARI VAR BUNLARIN YAPTIĞI YATIRIMLARIN MİLİYONDA BİRİNİ karşısındaki siyasiler yapsa VALLAHİ HEYKELLERİNİ DİKERLER geçenlerde bir yorum yaptım yayınlamadınız kimseye hakaret ve küfür içeriği yoktu çok doğru ve demokrat olduğunu söyleyen gazetenizin sitesi yayınlamadı
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 22:40
"Turkiye boyun egmez bu kesin"...Sayin yazar olaylari oldugu gibi degil de olmasini istediginiz gibi gorme aliskanliginiz var. Gercekler cogu zaman istedigimiz gibi degildir bu hayatta. Ama gerceklerle yuzlesmek gereklidir. Bugun yuzlesmezseniz, yarin mutlaka yuzlesmek zorunda kalirsiniz. Size rahip Brunson olayini hatirlatmak istiyorum. Bu olayda biz ABDye boyun egmedik mi? Gecen ay fetocudur diye 13 yila mahkum ettigimiz ABD vatandasini serbest birakirken siz baska bir seyyarede mi yasiyordunuz?
Şahin 18 Haziran 2019 16:51
Sayın yazar yanlış sormuş "ABD aptallık mı" diye sormuş, asıl soru "Türkiye aptallık mı" diye soracaktı! Birde "Erdoğan gibi bir lider var" demiş. Erdoğanı Can Yücel be Rahip Bronson da gördük.
Muhtefi. .. 18 Haziran 2019 16:31
Pisiriklik, Korkaklık, Kabiliyetsizlik ile Kişi,Aile,Toplumlar Huzur ve Refaha kavuşamaz sadece Köle,Güdümlü kişi, aile ,toplumlar olurlar. Bilimseldir bu durum..duygular, zanlar ile konusulmaz .Sevgili Peygamberimizin Antlasmalarina bakıp örnek alalım. Karşılıklı ÇIKAR ESASTIR.Ab/d yapmadığını bırakmadı Suriye'de, Irakta, şimdi İran sırada ya sonra SIRA KİMDE. ??..Akıl, Strateji, Cesaret ile Dış politika olur.Tamam Abi sen ne dersen öyle olsun Dış Diplomasi degildir. ŞİMŞEKLER ÇAKARSA heryerden Görünür. !...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 21:49
0
ne alakası var? hukuk, demokrasi ve refah istemek Pisiriklik, Korkaklık, Kabiliyetsizlik mi? bunlardan ne için vaz geçeceğiz?
Muhtefi. . 19 Haziran 2019 00:27
0
Konu uluslararasi Diplomasi .Fakat Sanata biseyler ciziktirelim Meraklı isen..ilkonce Kendini Ozgurlestirerek (Sol jargondan degil) Araştırma, soruşturma yaparak her habere, bilgiye, görsele, Mitlere, Teorilere, Tezlere vb Adam Cook Meşhurmuş Dünyada Milyonlarca Kitabi satilmiş falanmis,filanmis demiyerek + Etli Tencere vb gozetlemeyerek.!.:)) ve Kendi Hapishanendende Hz Yunus Tabiri ile Ayak idik Baş olduk.!..Demokrasiyi o zaman Bulursun. Baska turlusu Bedava PEYNİR (demokrasi) fare KAPANINDA bulunur. !..
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 16:29
Farzet Amerika Çin ve Rusya ile kapışırsa Türkiye amerikanın müttefiki Türkiye amerikanın safında duracağını saniyordun.Sende biliyorsun bende biliyorum Türkiye kendini ateşe atmaz. Durum böyle iken Amerika bunu bilmezmiş. Yazında Türkiyenin müttefikliğini kaya gibi lanseliyorsun. Eyvallah... Ben yanarım koltuk oğruna eğilip bökülenlere gerçeği dile getirmeyenlere, senelerce dilimizde tüyhbitti zamanında bölgenin birliğinin oluşumu için, şimdi adamların senin muttefikliğine ihtiyacımı var kendilerine üsyapacakları yermi yok. Yüz yıl önce plan oluşturmuş lar, yüz yıl sonra uygulamak için, önem
Renk Körü 18 Haziran 2019 15:39
Hükümetimiz yıllardan beri oy uğruna dış politikayı içerideki seçimlere kurban etti. Partisinin ve özellikle kişisel çıkarlarını devletin çıkarları üstünde tuttular. Devletin bir şirket gibi yönetilmesi gerektiğini söylediler ve gerçekten ülkemiz 16 yıldır şirket gibi yönetiliyor. Biliyorsunuz ülkeyi şirket gibi gören bir zihniyetin hak,hukuk,sosyal adalet gibi kaygıları olmaz. Önceliği kar olur. Dış politikaya gelince herkesi kendileri gibi görüp satın alabileceklerini sandılar. ABD ne yaptığını çok iyi biliyor. Biz kendimize bakalım. Bir isa bir musa diyoruz.ikisinede yaranamıyoruz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:27
Sayın Yazar ve atıf yaptığı dünkü Sayın Yazar ısrarla bir noktaya değinmiyor. Ne demiş dünkü Yazar,: “Parası ödenen gemiyi İngiltere teslim etmedi.” Hala hep dışarıdan sipariş. Ana teknolojiyi üretme basiretsizliği. Şimdi bir şey yazacağım gelme, hain, yerini bulmuşsun vb diyen olacak artı o kadar eminim. Sadece benim çevremden belki 40 arkadaşım büyük çoğunluğu doktoralı ülkeyi terk etti. 3 boyutlu yazıcı tozlarında vallahi adı bilinen biriyim neden ülkemde olmayayım? Huzur yok Türkiye’de. Sosyal haklar yok. Festival yok, eğlence yok, mutluluk yok. Tek bir sebep yok artık dönmek için
Hersoy 18 Haziran 2019 14:24
Sizin ve alıntı yaptığınız kişilerin tespitlerinin yanına, bir asır önceki Balkan Savaşı yenilgisinin sebebini de koymamız gerek; zira o zaman da Ordu siyasetin içindeydi ve yarısını terhis ettirmişti Osmanlı’yı yönetenler; günümüzde de yeni askerlik sistemiyle aynısı yaypılmıyor mu?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:46
sevgili ahmet taşgetiren beyefendi! şu cümleniz için naçizane fikrim: bu durum artık geçersiz, imkansız...( ''Amerikalıların akıldan hiç nasibi kalmasa Erdoğan vasfında bir siyasi liderin dayatma niteliği apaçık bir tavırla karar değiştirmeyeceğini bilir.'' ) erdoğanın böyle bir duruşu kalmadı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:34
Elde koca bir sıfır kaldı. Şimdi de eksiye doğru hızla ilerliyoruz. Dış politikada dağıldık, iç politikada dağıldık, ekonomide çöktük, ahlak seviyesinde yerlerdeyiz, hukuk adalet derseniz neredeyse kabile devletleri ile aynı sıradayız daha ne olsun ki ülkeme geleceğe minik yavrulara üzülüyor insan... Mesele sadece bir kişinin veya bir grubun iktidar ya da güç koruma meselesi olmaktan çoktan çıktı ve maalesef tuz koktu. Editör bazen yorumlarımı yayımlamıyorsun kızıyorum...!
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:13
Papaz olayinda Karar degistirilmedi geri adim atilmadi yani!!!
Karar Okuru 18 Haziran 2019 13:43
1
Aynen...Mavi Marmarada, baskı olunca, "bana mı sordunuz den medi mi? Ergeneokon-Balyoz'da "davanın savcısı benim" deyip sonra başka olmadı mı?. Papaz'da geri adım olmadı mı?. Kaç defa, "kandırıldık" bahanesiyle dönmediler mi?. "Kardeşim Esat" tan "zalim Esed"e gelmedik mi? Şimdi "dostum Putin" deniyor, yarın "zalim Putin" demeyeceğimizin garantisi var mı? Uluslararası ilişkilerde "dostum-kardeşim-anam-bacım-dindaşım" olmaz, bunu anlamak için illa kötüyü yaşamak gerekmez.
karar okuru 18 Haziran 2019 13:08
Globalleşen dünyada yalnız kalan ülke varlığını sürdüremez. batı ve Avrasya alternatfiler. Bazıları hayal görse bile dünyada sözü geçecek bir İslam dünyası yok. Biz AB'ye girmeye uğraşırken egemenliğimizin bir kısmını AB'ye devretmedik mi? AİHM bizim yargının üstünde değil mi? NATO ile ilgili anlaşmalarımız yok mu? NATO'dan çıkmak kolay değil. Çin, Rusya NATO'dan daha mı iyi olacak bilemiyorum. "Hamasi değil de ülke menfaatlerini iyi düşünüp tercih yapmak gerekir" diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:46
0
Çin ve Rusya nasıl AB/D'ye daha iyi bir alternatif olabilir? Bunların pençesinden kurtulan kendini NATO'ya zor atıyor. Biz kendi ayağımızla onlara yanaşıyoruz. Burada görünürde bir akıl yok. Bu kararları alanların referansı belli ki vatandaşın iyiliği değil. Başka bir şey.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:40
S 400'leri neden mi almak zorunda kaldık.Çünkü müttefik bildiğimiz batı,başta ABD talep ettiğiiz halde bu sisitemi bize vermedi.nokta
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:36
1
İyi de Rusya'ya, İran'a, Suriye'ye karşı kullanamadığın sistemi ne yapacaksın? NATO'ya veya İsrail'e karşı kullanma niyetin varsa ne kadar caydırıcı?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:35
Ahmet Bey.Turkiye ABD siz Avrupa siz yapamaz.Natodan ayrilan Turkiye yok olur.Fazla Duygusalliga gerek yok.Ticaretin yuzde 90 ni Batiyla.Batidan kopan Turkiye Somali Afghanistan Pakistan olur.Amerika ve Bati Dunyanin enbuyuk gucu. Rusya Cin bos hayeller.
engin açıksöz 18 Haziran 2019 11:26
14
Yazıklar olsun. Bir Türk bu kadar ezik olamaz. Bu çaresiz (!) tavrınızla ancak Batılılara kölelik edersiniz. Bizim dilimizde de buna "ayakçılık" denir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:57
0
Dış politika akıl ve menfaate dayalıdır.Duygusal çıkışlarla geldiğimiz nokta ve halimiz.Efelenmek bu işlere zarar verdi ve zarar vermeye devam edecek.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:09
0
engin buradaki eziklik nerede? yapılan yorumda yanlış olan nokta hangisi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 18:28
0
Engin bey.Sen hic Rusya ya Cine gidip yerlesen bir Turkiyeli gordunmu.Rusya Cin Vatandaslari Amerikaya Kanadaya Avustralya ya ve AVRUPA BIRLIGI ulkelerine yerlesmek icin ugrasiyorlar.Acaba neden.Huzur Istikrar Hukuk Adalet Batida.Amerika 1 milyon Turk alacagim desin bak kac Milyonlarca insan basvuruyor...NOKTA.
ayni 31 18 Haziran 2019 10:26
Yunanistan S-300 alacağı zaman biz Türkiye natoya itiraz etmişiz ve s-300 leri yunanistan Rodosa paketiyle koymuş ve kurmamış.Biz de alacağız ama herhalde bizde bir depoya kilitleyeceğiz ekinomik yaptirimlara bu millet dayanamaz Gitti bizim dolarlar. Rusya bu işten karlı çıktı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:57
1
ABD onu da kabul etmiyor artık. almayacaksınız diyor. tepeleri attı. burun sürtmeye kararlılar.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:15
0
bir de abdde demokratlar ya he de geç işimize bakalım tarzına yakın iken neoconlar sen kimsin tarzına daha yakınlar.
Karar Okuru 18 Haziran 2019 10:00
Yorumlara bakınca okuyucunun boş hamasete ve direnme gibi boş iddialara prim vermediği anlaşılıyor, ABD yeterince bastırınca her şeyi istediği rotaya sokuyor. Türkiye’ye baskı sökmez ise ABD ye hiç sökmez. Unutulmamalı ki soğuk savaşın büyük gücü Sovyetler tek kurşun atamadan yıkıldı!
Köroğlu 18 Haziran 2019 09:57
Türkiye'de devlet, modern öncesi bir devlet. Halka hizmet için değil kendi iktidarı için var olan bir yapı. Özal ve 1. AKP dönemi bu durumu değiştirmeye çalıştı ama başaramadı. Bu devlet 1990'larda Batı'dan kopmaya karar verdi. Çünkü Batı hukuk,demokrasi ve şeffaflık alanlarında baskı yapmaya başladı. 'Devlet' iktidarının sonu demekti bu. Artık kopma stratejisi hayata geçiriliyor. Maalesef devlet medyayı da kontrol ettiği için absürd bir batı düşmanlığı da oluştu kamuoyunda. Yapacak bir şey yok.
Köroğlu 18 Haziran 2019 11:56
1
Bu arada: Vatan Partisinin eski genel başkan yardımcısı Pekin'in analizine katılmıyorum. Türkiye'nin ABD karşısındaki tek kozu Ortadoğu'ya erişim idi. Kürt fobisi olan 'Türk' Devleti bu erişimi zaten vermiyor 1. Irak Savaşından beri. Rusya'ya karşı savunma hattı özelliği de Romanya ve Bulgaristan'ın AB ve NATO üyesi olmaları ile zayıfladı. İran'a karşı alternatif de çok. Bir kozu kalmadı TR'nin ABD karşısında. Yaşayarak göreceğiz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 07:17
ic politikada buyuk haksizliklar, adaletsizlikler, hukuksuzluklar dis politikada buyuk hatalar yapiliyor. Biz neden S-400 fuzelerini aliyoruz? Nato ulkesi degil miyiz? Nato ulkesi olmamizin sebebi Rusya'ya karsi ulkemizi korumak degil mi? Kime karsi kullanacagiz S-400leri? Bu bir savunma sistemidir. Bize atilacak fuzeleri dusurmek icin kullanabiliriz ama kim bizimle topyekun savasa girip fuzelerle saldiracak ki? Suriye mi? Yunanistan mi? Kurtler mi? Israille zaten savasmayiz cunku o ulkeyle savasmak demek ABD ile savasmak demektir. Peki kime karsi kullanacagiz bunlari? Bile varsa yazsin.
Karar okuru 18 Haziran 2019 06:52
Boyle bir dis politika nasil olusturuldu anlamak hakikaten mumkun degil… Hariciyenin yuzyillarca oturmus geleneklerini hallac pamugu gibi dagitirsaniz , Monserler diyerek hayat tarzini begenmediginiz yetismislerin ayagini kaydirirsaniz ve yerine bir cemaati yerlestirip sonra onunlada kavga edip tekrar sil bastan yapip telasla adam devsirmeye kalkip onlarla bu isi ypmaya calisirsaniz olacagi bu…
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 23:52
1
15 Temmuzda TBMM yi kim bombalattı ise onlara karşı kullanacağız. Doğu akdenizde Türkiyeye meydan okuyan ,sondaj gemimize meydan okuyan yunan ve fıransıza karşı kullanacağız. S 400 den kim rahatsızsa onlara karşı kullanacağız vesselam...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 03:18
Oncelikle Turkiye, Tayyip Erdogan'dan ibaret bir devlet olabilir ama Tayyip Erdogan'dan ibaret bir ulke degildir. Tayyip Erdogan Turkiye'de halkin yarisinin oyuyla Cumhurbaskani olmus ve tek adam sistemi kurmustur. Ama halkin oteki yarisi bu sistemi istememekte ve Tayyip Erdogan'in ic ve dis politikada verdigi kararlarin yanlis olduguna inanmaktadir..."Turkiye boyun egmez, bu kesin" demissiniz. "Ver papazi al papazi" olayinda ne oldu peki? Trump tehdit edince casus diye 30 yilla yargiladigimiz papazi serbest birakmadik mi? Rus ucagini dusurdukten, ozur dilemeyiz dedikten 6 ay sonra ne oldu?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 02:22
Amerika’nın Türkiye’ye eskisi gibi ihtiyacı yok. Elinizi fazla abartmayın. İncirlik bile o kadar önemli değil. S-400 konusunda Türkiye hatalı. Rusya’nın oyununa geldi. Kabul etmek istemiyor. Reis, Patriot istedik satmadılar diyor. Doğru değil. Türkiye saçma sapan teknoloji transferi istiyor. Hiçbir devlet en güzide silahının teknolojisini vermez. Enayi mi? Rusya’da vermez. S-400 fiyatının ucuz olması, Rusya’nın bakım masraflarını ayrı çıkartmasından. Sistem tamir, bakım isteyince görürsünüz faturayı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:18
0
Bu sistem, Nato silahlariyla donatilmis savunma sistemimize entegre de edilemez.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:17
0
Bizimkiler kendini kurnaz el alemi salak sanıyor. Adamlar yüzlerce yıllık bir birikimin sonucu teknoloji geliştirmişler, biz de diyoruz ki siz bize hazır lokma o teknolojiyi verin, sonra biz o teknoloji ile kendi silahlarımızı yapalım. A tabi neden olmasın, müttefikiz nasıl olsa demesini bekliyoruz sonra da ; ) ABD kendi teknolojisini İngiltere'ye bile vermez. Nolur nolmaz. Rus teknolojisi zaten ABD teknolojisi yanında beş para etmez. Verse nolur?
Ali baba 18 Haziran 2019 01:37
Turkiyenin hangi zaferini konusacaksiniz ? Konuśun hocam hangi zafer, ?
Dusunen 18 Haziran 2019 14:43
1
Sayin Akyol konuyu en sonda hamaset yaparak baska yone cekiyor !! Zaferi konusalim .... Komsu Suriyeyi bolmek, ic savas cikarmak icin, Batili buyuk muteffikimizle basta beraber uyguladigimiz politikalar en son zafer olabilir mi ?
Karar Okuru 18 Haziran 2019 01:25
Rahip Bronson vardı hani vermeyecektik! Nerede o ? Hiç bir şeye direnmiyoruz aslında arka kapıdan hep teslim. Bu gün bu ülkenin ekonomisi büyük ölçüde yabancılarda. S-400 de arka kapıdan çıkış arıyoruz. Gerilimler İnönü ve Ecevit zamanında da oldu ve o zamanlarda boş diklenmeler olmadı. Neyse sonunu görürüz. Bu gün İran ambargosunu niye uyguluyoruz o zaman? Ama Almanların bizi kıskandığı gibi ABD de bizden çekinir değil mi? Hadi canım oradan. Ülke güvenliği ve iradesi akıl ile sağlanır hamaset ile değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN