Back To Top
Beka’nın ötesi...

Beka’nın ötesi...

 - Son Güncelleme: 01.02.2019 Cuma 08:26
- A +

Ben “100 yılın muhasebesi”ni yapıyorum.
Bazı arkadaşlar “1000 yılın muhasebesi”ni yapma eğilimindeler.

Yapılır mı, yapılır tabii ki, yapılmalı.

Niye yaparız bu muhasebeleri?

100 yıl önce bir yıkım - bir ayağa kalkış yaşadık, 1000 yıl önce bu toprakları vatan edindik, şimdi “Beka sorunu” diye bir mesele var gündemimizde.

100 yılda nereden nereye geldik, yıkılıştan sonraki yaralar tedavi edildi mi, 1000 yıl sonra içine girdiğimiz “Beka kaygısı” nasıl bir şey?

Bir dönemi anlatırken Mehmet Akif, “Donanma ordu yürürken muzafferen ileri – Üzengi öpmeye hasretti garbın elçileri” diyordu.

Sonra Ziya Paşa “Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşâneler gördüm – Dolaştım mülkü İslâm’ı bütün viraneler gördüm” diyecekti.

Bu topraklar bir “Hesaplaşma alanı” mı?

Bu topraklardan öte, İslâm coğrafyası bir “Hesaplaşma alanı” mı?

Evet öyle.

Aslında bütün dünya bütün ülkeler için bir hesaplaşma alanına dönüşme potansiyeli taşır. Amerika, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya sürekli derin bir hesaplaşma içinde değil mi? Bir bütüünlük arzetmemesine rağmen İslâm Dünyası, en azından potansiyel varlığı sebebiyle bir hesaplaşmanın zaman zaman öznesi veya nesnesi değil mi?

Bütün bu hesaplaşma zemininde 100 veya 1000 yılın muhasebesini yapmak, ayakta kalma, varsa ideallerimizi gerçekleştirme gücümüzü görebilmek içindir.

Bu da konjonktürel bir durum tespiti meselesi değildir. Çünkü bir ülkenin ayakta kalma gücü, yıllar içinde oluşan bir birikimle ilgilidir. Ne Milli Mücadele anlık bir silkinişi ifade eder ne 15 Temmuz.

Diyelim 100 yılın muhasebesini yaptık ve bir büyük devleti kaybetmenin getirdiği açığı kapatma noktasında nerede olduğumuzu görmeye yöneldik.

Ya da diyelim 1000 yılın muhasebesini yaptık ve İslam Dünyası olarak ne halde bulunduğumuzu görmeye yöneldik.

Eğer hala halkımızın önüne çıkıp “Biz bir kabile devleti değiliz” gibi, “Bir beka sorunumuz var” gibi cümleler kuruyorsak, özgüven adına ciddi sorunlar içindeyiz ve bunu halka taşımakta sorun görmüyoruz demektir.

Aslında devletler,  zaafların – güçlü yanların muhasebesi anlamında bunu diyelim Milli Güvenlik Kurulu ya da devlet yönetiminin en steril mutfaklarında yaparlar, zaaf alanlarının giderilmesi, güçlü alanların daha da takviye edilmesi için de projeler geliştirirler.

Türkiye’nin bir süredir savunma sanayii alanında yaptığı şeyler tam da benim anlatmak istediğim şeye tekabül ediyorlar. İHA’nızı, SİHA’nızı geliştirirseniz, beka sorunundan bahsetmez, gider teröristin beyninde patlarsınız.

Osmanlı’yı tarihe tevdi ettiğimiz zamandan beri tedavi edemediğimiz bir eğitim meselemiz var. Ne diyordu Nurettin Topçu: Maarif Davamız. Osmanlı’dan devraldığımız bir sorunlu alan bu. Sorunun özü “İnsan sermayemiz”i değerlendiremiyor olmak. Birim insandaki özgül ağırlığı azami seviyeye yükseltmek. Ak Parti’nin tek başına iktidarının 16’ıncı yılında eğitim sorununa şöyle – böyle çare buluyor olma ümidiyle heyecanlanıyorsak, bu, yüz yıllardır çözemediğimiz bir sorunun acısını yaşadığımız içindir. Osmanlı bu işi erken çözseydi, beka sorunu yaşamazdı, İslâm dünyası bu işi çözebilmiş olsa özgül ağırlığı böylesine alt kümelerde olmazdı, ve Türkiye, eğitim sorununu çözebilseydi, bugün dünyanın sayılı insan sermayesine sahip ülkelerinden biri olurdu.

Toplam kalitemiz. Türkiye olarak, ve bizimle  bir iribatı bulunduğunu düşünüyorsak -ben düşünüyorum- İslâm dünyası olarak.

Mehmet Akif, tüm bu konularda yüreği yangın bir insandı. Şöyle seslenmişti:

‘’Ey dipdiri meyyit ‘iki el bir baş içindir’

Davransana... eller de senin baş da senindir.

***

Bekayı hak tanıyan,say’i bir vazife bilir

Çalış, çalış ki beka sa’y olursa hak edilir

Sessiz sedasız, birim insanın içindeki potansiyeli keşfetmek ve onu kinetik enerjiye dönüştürmek.... 101’inci ya da 10001’inci yılda beka sorunu ile boğuşmak değil, insanlığa kazandıracağı değerlerle konuşulmak... Yeniden küresel bir iddiamız olacaksa bunun ispatı böyle olacak.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Şubat 2019 09:33
Allah sizden razı olsun Ahmet Bey.. Biraz geç kalınmış bir farkındalık ama zararın neresinden dönülse kâr.. Siz gazetecileri de (GAZteci değil) anlıyorum, malum; sussam gönlüm razı değil, yazsam istikbalim belli değil..
Neslihan Akyol 02 Şubat 2019 10:07
Ahmet bey hocam, keşke anılarınızı kırpmadan-sansürsüz yazsanız.Eminim siz çok şey biliyorsunuz. Sırlar sizlerle birlikte gitmesin. Davaya zarar verir kaygısından uzak, cesur bir anı kitabı bekliyorum sizden. Kimin ne olduğunu öğrensin şu millet.selamlar.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 23:29
Beka sorunu yok ayagina kaşla goz arasinda pyd devletini kuracaklar
MUHAMMET APAYDIN 01 Şubat 2019 21:34
"Beka ... beka... " derken "Baki kalan bu kubbede hoş bir seda..." olacaklar galiba!
KARAR OKURU 04 Şubat 2019 09:33
0
Hepimiz öyleyiz; işte geldik işte gidiyoruz.. Herkes farkında olarak davransa keşke..
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 20:48
Alintar terazinin farkli kefelerinden hep tasgetiren tarzini yansitiyor. Daima mesajini ortulu verecegim kaygisiyla bazen zit fikirler bile yan yana dizilip kavramsal bir anlamsizlik kaousuna donusuyor. Hele su cumleyi biri bana bir aciklasin bin minnet edecegim; Ak Parti’nin tek başına iktidarının 16’ıncı yılında eğitim sorununa şöyle – böyle çare buluyor olma ümidiyle heyecanlanıyorsak, bu, yüz yıllardır çözemediğimiz bir sorunun acısını yaşadığımız içindir.... ?
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 18:46
Beka, var olma-olmama sorunun dan çok, ayağa kalkma yada "sürünme" olarak algılanmali sanki Ahmet bey. Sizce bu kapsamda beka sorunumuz var mı yok mu. ( Hep merak ederim, bu yorum lari yazarlar okuma nezaketi gösterirler mı diye)
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 17:51
Değerli hocam. Yürüyen,ayaklanan,elbisesine bürünen söz ve kavramlariniz giderek yalnizlasiyor..... Yureginizdeki sesin kaleminizin mürekkebi olması duasıyla....
Ali 01 Şubat 2019 17:08
Ülkede beka meselesi tartışması konusunda taraf değilim çünkü Benimde herkes gibi kafam karışık. İki yorumum var. 1) Ülkede beka sorunu yoktur, vardır diyenlerin sorunu sistemlerinin, rejimlerin, şahısların bekasıdır. 2) ülkede beka sorunu vardır. Gerçekten böyle bir sorunumuz varsa demek ki yıllardır hiç yol almamışız ve yarınlarda da alacağımız meçhul.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 15:27
Kaleminize ve aklınıza sağlık. ..
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 15:01
Bizim dindarların anladığı islamda; dünyevi ilerlemenin önemi yoktur. En önemli şey iman ve 5 farzdır. Çünkü bu dünya fanidir, fakir de yaşasa, emeği sömürülse de, dışa muhtaç yaşasa da, zülüm de görse, hepsinden ecir kazanır. Nasılsa ahirette cenneti görecektir. Öyleyse ilime, bilime, kalkınmaya ne hacet!
Zamir Kekik 01 Şubat 2019 14:01
Elinize Sağlık, harika bir yazı
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 13:45
Bu 'beka meselesi' bir zamanlar ulusalcı Kemalistlerin en çok kullandığı ifade değil miydi? AKP'nin iktidara gelmesini, başörtülü bir bayanın eşinin cumhurbaşkanı olmasını, 12 eylül anayasasının değiştirilmesini, Kürt ve Alevi açılımını, Kıbrıs'ta çözümü, AB sürecini, yani AKP'nin yaptığı her iyi şeyi 'beka meselesi' haline getirmemişler miydi? Hatırlıyor musunuz AKP'li kardeşler...Ne oldu size?
Çare tam Demokrasi 01 Şubat 2019 12:33
Sayın Taşgetiren merhum Akif'den fazla bahsetmişsiniz. Saltanatçılar, kralcılar ve kendini akıllı sananlar gönül koyacak size...
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 12:05
Müslüman dedigimiz, İslamcı denilen yada öyle bir izlenim oluşturan güruhların makam mevki sahibi olunca her şeyden önce makamın bekası için calistigini, ülkenin yada milletin bekası için suya sabuna dokunmadan günlerin geçirildiğini görmek Müslüman görünümlü insanlara ders olurmu bilinmez. Zira bu beka sorunu, bir halt bildiğini zanneden milletin bizzat kendisinden kaynaklandığını da ifade etmek gerek. Çünkü millet kendi kendini idare etmek için tercihte bulundu. Paradoksal döngü. Millet seçti. Milletin seçtiği millet için karar verdi. Üzülecek bir
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 11:57
Türkiye düşmanları için Türkiyenin yok olması bir sorun değildir.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 11:52
Evet büyük hesapları hedefleri olan bu naçiz millete kimsenin gücü yetmez bu devlet ne öyle kabile devleti aşiretler ile yönetilir ne de yok olmak gibi beka sorunu vardır bu necip millet kendi içindeki aslanları elleriyle çıkartır
BEKA SORUNU 01 Şubat 2019 11:01
ibni haldun El mukaddime de:Uluslar ,Devletler canlı varlillar gibidirler.Dogarlar büyürler yaşlanır ve ölürler. Canlı varlıklarda ölüm öncesinde hastalık ve mikroplar bünyeyi vatan edinip ölüme kadar bünyeden çıkmadıkları gibi; Ölüme yakın BEKA sorunu yaşayan kavimlerde ölümün keşif kolları da ulusların KILIÇ a askeri ve emniyet hizmetlerinde görülen müşküle r ve çözümleme yen problemlerdir
tuncay 01 Şubat 2019 10:38
Yani beka sorunumuz var mı yok mu ? :)
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 17:05
7
Dunya tarihinin en guclu devleti burnunun dibinde pkkpyd ye teror devleti kurmak istiyor ve dokunursaniz ekonominizi mahvederiz haaa diyorsa ,beka sorunu vardir. İcerde de 2 benzemez bu pyd yi terorist olarak gormuyoruz deyip ittifaga girdiyse !
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 18:23
2
KO 17:05; Dünya tarihinin en üçlü devleti... Yanlış. Neyini sıyırdın? ..... devleti kurmak istiyor... Jetonun yeni mi düştü? Fitili ateşleyen kimdi? ... dokunursanız ekonominizi... Ekonomi mi bıraktınız? Salyangoz hızıyla ilerliyor işte. Geldik, ... beka sorunu... Vardır, vardııııır. Sayenizde!.. .... iki benzemez..... ittifaga girdiyse.... Hendek potansiyeli kazandıranlara selam mı veriyorsun? Kaçıncı sınıf trol (d)iplo-man var? Geliştir biraz...
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 23:15
3
18:23 cahil sen yanlis dedin diye yanlis mi olacak.dunyanin tarihin em guclu devleti evet. Devleti kurmak istiyor a cevap diye sacmaladigin jeton olayi seninkinin kose sayisi hakkinda fikir verdi.ekonomiye saldiriyorlar diyorum ekonomimi biraktiniz yaziyorsun bu kadar cevap vermis olmak icin sacmalamak iste. Hendek potansiyeli kazandiran derkem hdp ye belediyeler yolu acan 90 lardaki inonucugune seslendin heralde. Trol bukucu diplomam var. Sacmalayanlarin sacmaliklarini bukerim.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 10:30
"İHA’nızı, SİHA’nızı geliştirirseniz, beka sorunundan bahsetmez, gider teröristin beyninde patlarsınız." Bu yorum sizin İslamcı değil Devletçi olduğunuzun ispatıdır.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 17:02
4
:))))..çok komiksin. :)))..10:30...Devletsiz İSLAM olurmu... .:)..
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 09:33
Erdogan'in actigi son tazminat davasinda mahkeme Kilicdaroglu'na ispat hakki tanimadi. Daha onceki davada Erdogan'a 1 milyon rekor tazminat odemek icin evini satip ustune borc para alan Kilicdaroglu 5 bin daha odeyecek.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 10:56
19
Haber ajan(s)ı mısın be mübarek? Eeeeee, ne, yani?
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 14:47
3
bildiğim kadarıyla dosyaların hangi mahkemelere düştüğü belli olunca, hemen o gece mahkemelerin hakimleri değiştirildi.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 17:04
9
Asilsiz belge sallamasin.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 21:26
0
Mac oynanirken hakem degistirmek gibi birsey. Ondan sonra da sen bu tazminati nasil odedin bakayim diye soruluyor. Bize muhalefet edenin gomlegini bile aliriz mesaji veriliyor.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 21:49
1
Mahkemelerin tarafsız olduğunu düşünenler aklını peynir ekmekle yemiştir. Terörist fettullah ile iş tutmayın diye konuşan kamer genç e yapılanları unutmadık. İktidar yalakalığı ile bşr yere varılmıyor. Ne din kaldı ne islam kaldı...her şey paraya tahvil edildi..., lanetli sistemi değiştirmek için biraraya gelelim.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 08:51
Fetih ruhu denen masal ile maskelenen emperyalizm işbirlikçiliğinden kurtulmadıkça ne içeride ne dışarıda gün yüzü görürüz. Bunuda islamcı bir kafa göremez, yapamaz.
Takipci 01 Şubat 2019 07:39
Sorun geri kalmisliktir. Osmanli uzun sure Bati'da olanlari kavrayamamistir, kavrayabildiği zamanda da is isten geçmiştir. Osmanlida Insan Sermayesi son derece sinirlidir. Medresenin insan sermayesine katkisi olmamistir, dini konularda bile ciddiye alinacak eser verememiştir. Insan Sermayesi, Bati eğitim almis gayrimüslimler disinda, Batiyi görmüş veya eğitim için Batiya gönderilmişlerden ibarettir. Abdülhamit Han döneminin ikinci yarisinda Insan Sermayesini daha cok askeri okullardan yetişenler oluşturmuştur.
evin 01 Şubat 2019 07:20
insanlar işsiz. insanlar kötü besleniyor ve kalitesiz yaşıyor. emeklilikte yaşa takılanlar feveran ediyor aylardır... bu milyonlarca vatandaşın bekası ne olacak? vatandaş açken devletin bekası olur mu?
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 10:51
13
Emeklilikte yaşa takılanları emekli edersen daha da kötü yaşamayı istiyorsun demektir.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 20:41
0
Eyt mağdurları 25 yıl çalışıp emeklilik hakkını kazanmış emekçi insanlardır. Bu insanlara sen 10 yıl bekle , 10 yolun sonundada maaşın iyice düşecek deniyor. 42 yaşında emekli olmuş Erdoğanın bu insanları çift dikiş falan diyerek aşağılamaya hakkı yok.
D 01 Şubat 2019 07:16
Beka para güç ve otoritedir.Gerisi ise imf dır.23 ödedik 200 istiyoruz.Beka bu olması lazim
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 17:03
3
Beka abd nin pyd ye.dokunursaniz mahvederiz cumlesiyle ispatlidir.
Yeni yalan İMF 01 Şubat 2019 17:12
4
Hazine ve Maliye Bakanlığı: "IMF konusunun gündeme getirilmesinin hiçbir tutarlılığının olmadığı, amacı belli bir algı operasyonu olduğu çok açıktır." algicilara duyurulur
Melek 01 Şubat 2019 07:15
Merhaba
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 11:09
1
Merhabaaaa!.. 'Melek', eeeee, şincik nöööreceğiz? Nolcek, yani? (Nassın, eyisin, İnşallah iyisindir. Yüzde beş enflasyon diye diye, senelerce, defalarca üç harflı ekonomi programları sonucunda beş ( rakamla 5) katı enflasyonu yiyen halkımız-milletimiz de iyidir İnşallah. Eğitimi hiç sorma, değirmende öğütülen nimet gibi, insan kaynaklarımızı öğütüp duruyoruz da ''nimetini'' göremiyoruz; görüyoruz, değil mi?).
Zor tercih! 01 Şubat 2019 04:22
Güzel bir yazı,Uçmak iddiasında bir kuşun bazen uçamayıp yere inmek zorunda olunca kediye yem olmak gibi riski var.Orta gelişmiş bir ülkeyiz.Riskler taşıyoruz.Beka sorunu elbette her zaman var.Bunun eleştirel yönü yok!Hele içinizde kuşatılmış ise,Bunu biz 15 temmuzda fark ettik!Adım atarken hep buna dikkat etmek zorundayız.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 11:04
0
Eğitim sistemi biat kültürüne dayalı bireyler yetiştiriyor. Halbukı Allah Kuran’da hep insanin aklına havale ediyor. Aklınızı kullanın özgür birey olun buna şuna kule olmayın diyor.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 18:29
0
İsmet Yılmaz gibi eğitim bakanlarından ne olur?
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 03:09
15 Temmuz darbesi mecliste araştırılsın. (O zaman görürüz Milli Mücadele ile 15 Temmuz'u bir arada aynı şiddetle vermek neymiş) 251 Şehit var. 2500 gazi. Ya milli mücadele? Ne biçim işler bunlar anlamadım gitti.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 09:47
2
Meclis komisyon kurup 15 temmuz darbesini araştırdı ya. Hani eski fetöcünün başkanlık yaptığı komisyon.
Lutfen 01 Şubat 2019 03:00
Üstadım. Böyle muğlak,bütünselliği olmayan,nereye bağlanacak diye yazının sonuna kadar okuyup ta yine biryerlere bağlanmadığını gördüğümüz yazılar yerine... Daha ele avuca gelir,fikir ve dusuncelerinizi daha alenen beyan ettiğiniz,bizlerin de müstefid olduğu yazılar yazsanız olmaz mi?
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 02:32
Yunan işgali ve kurtuluş savaşı esnasında Maarif Kurultayı toplayan vizyon ile 17 yılda ülke Eğitiminin iyice bozan kafa vizyonu karşılaştır,yönetici ve lider kalite farkını görürüsğn. Eğitim,yargı, demokratik siyaset,akademi,fikir,düşünce, sanat ve en önemlisi sosyal güven ve barış durumumu 17 yıl önceye göre daha iyi mi!Aselsan mühendisleri,iktisatçı,sanayici,iş adamı yurt dışına kaçıyor Ahmet abi ,sosyal medyayı takip et,kendi medyası yazmasa da!2003 te ki toplumsal sevgi,nefret,güven endeksi hep dibe doğru gitti.Nefret ediyorlar diyen sizsini
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 14:12
1
'' sosyal medya" da trol şebekeleri iyi çalışıyor. Onlara bakarsan biz biteli çooook olmuş.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 01:25
Beka sorunu vardır ama sizin sandığınız ya da iktidardakilerin kendi çıkarları uğruna işaret ettiği alanda değil. Beka sorunu eğitimde vardır, bu ülkenin parlak beyinleri ciddi oranlarda ülkeyi terkediyor, ve de asıl mesele para değil, yani hali hazırdaki anlayış egemen olduğu müddetçe de geri dönmezler. Benzer şekilde KHKlarla bir çok akademisyenin/doktorun vb.nin harcanması gibi. Bundan daha büyük kaynak israfı olabilir mi.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 16:02
3
1.25, Parlak beyin çok bulunmaz. Genel de bilindik olurlar. Ülkeyi terk etti dediğin bir kaç parlak beyin ismi söyler misin?
KARARLI 01 Şubat 2019 01:13
Beka meselesi bir ülke meselesi değil bir koltuk meselesi olduğu için seçim öncesi alınan stratejik bir karar Ahmet Bey.Dediğiniz gibi olsaydı o ancak yine sizin bahsettiğiniz mahfillerde konuşulur öyle ulu orta yerlerde değil.Dünyaya zaafiyetin varsa bile duyurmakla değil.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 16:58
3
Beka meselesi koltugu bela ya kaptirmama anlaminda koltuk meselesidir.beka yi yok saymak bir proje.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 01:11
Hayret! Hala bu ikidar zihniyetinden eğitim sorununa çözüm beklemek, zor iş... Ayinesi iştir, ötesine bakılmaz.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 01:00
kadim medeniyetlerde bilek kuvvetin sembolüydü, sonra nüfus kalabalığı gücün simgesiydi,akabinde akıl/bilgi kantarın topuzu oldu.Huzur,refah,güven,barış,uyum,ilerleme ilmin bilginin dört başı mamur egemen oluşuyla mümkün.Her fert faydalı ilimle iştigal edip zihni üretimde bulunmalı.Okuma yazma bilmek cehaleti almıyor.Her sakallı dede değil.Nice Diplomalı Cahillerin oluşu yürek burkuyor.İlim kendini bilmek,fayda üretmektir.Basiret somutlaşmalı.Hak,saydamlık peydahlanmalı.Hava atmak,makama tırmanmak değil hikmetle,irfanla yoğrulan ilimle hemhal olalım.
musto 01 Şubat 2019 00:38
Cumhuriyeti kuranların eğitim konusunda yaptıkları bir devrim Hitler zulmünden kaçan bilim adamlarının en iyilerini getirmek o alt yapıdan Demirel.Erbakan,özal.Eevit daha nicelerinin yetişmesi binlerce öğrenciyi yurt dışında okutması yetişen insanlarla şeker,kağıt ,demir çelik sümerbank vb kurması sonrası facia iktidar kavgası bizden olsun çamurdan olsun zihniyeti ile bekanız da olur ulu orta tehditlerde olur sesinizi çıkaramaz olur döner içeride önünüze gelene bağırır çağırırsınız.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 16:00
2
Desene Tayyip'ten önceki siyasiler ülkeyi uçurmuşlardı ama millet kıymetlerini bilemedi...
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 17:01
1
Arabistana surulen akademisyenler nolacak
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 00:35
Başta İstanbul olmak üzere şu anki vatan topraklarımızın tamamı işgal edilmişti. Biz sadece Yunan ordularını yendik. Lozan'a gittik. Bir antlaşma imzaladık. Düşman İstanbul dahil her yerden çekildi. Neden? Bu sorunun cevabı bulunmadan yaşadıklarımız bir tiyatrodur.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 14:56
0
çünkü diğer büyük devletler savaş yorgunuydu, hiç biri yeni bir savaşa girmek istemedi. yeni savaşı halklarına anlatmazlardı.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 21:04
0
00.35 Sen Fesliden derslisin sanırım. Buralarda sürünme bi üniye prof olarak atanman Fesliden bi icazet mektubu almana bakar..
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 21:31
1
Asıl savaş yorgunu bizdik, eline silah alanların isyanlarını bile zar zor bastırabildik, Musul ve kerkük için bile takatimiz yokken Fransızca, İngilize karşı koca ülkeyi nasıl savunacaktık. Maalesef sorulan sorunun cevabını kimse aramıyor yada herkes cevabı biliyor fakat susuyor.
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 00:34
Bu beka lafı seçim kazanmak için milleti bir algıyla kendi partilerine yönlendirme projesinden başka bir şey değildir.sen milletin yarısın ötkileştir ,ondan sora beka diyeceksin .bu ülkede, her olan parti ülkeyi idare etmeye adaydır tabii ki millet onaylarsa. Ama insanları ötekileştir ondan sora beka de gülüyorum..sn.Taşgetiren gerçekten manzara bu değilmi...
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 16:59
3
Beka lafını kucumsemek beka sorununu yok saymak bence bir proje.
Krr 01 Şubat 2019 00:30
Safahattan: "İksir-i beka içsen, emin ol, yaşamazsın." Menfaat ve çıkarları için beka diyen işbirlikçilere kapak olsun...
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 00:25
İyi ki varsın çok aydınlatıyon bizi
KARAR OKURU 01 Şubat 2019 00:25
Dunya tarihinin en guclu devleti burnunun dibinde pkkpyd ye teror devleti kurmak istiyor ve dokunursaniz ekonominizi mahvederiz haaa diyorsa ,beka sorunu vardir. İcerde de 2 benzemez bu pyd yi terorist olarak gormuyoruz deyip ittifaga girdiyse !
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN