Back To Top
‘Davutoğlu Risalesi’

‘Davutoğlu Risalesi’

 - Son Güncelleme: 29.04.2019 Pazartesi 16:05
- A +

Başlıktaki ifadeyi Osmanlı tarihine ‘Koçibey Risalesi’ diye geçen, devletin zirveyi döndüğü sırada Padişah’a sunulan “problem ve çare layihası”ndan aldım. Yazarı Göriceli Koçi Mustafa Bey’dir. Layiha Dördüncü Murad’a 1631’de sunulmuştur. (1)

Ahmet Davutoğlu, böyle bir layihayı kaleme alacak nitelikte bir devlet adamıdır. Ekonomi, tarih, sosyoloji, uluslararası ilişkiler alanında kendini yetiştirmiş, Ak Parti hükümetleri döneminde Cumhurbaşkanı danışmanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yapmış, Ak parti Genel Başkanlığını deruhde etmiştir. Bu görevleri sırasında bölgesel ve küresel anlamda pek çok devlet adamı ile görüşmüş, müzakereler yapmıştır.

Başbakanlıktan ayrılışı kendisi adına olmasa bile Türkiye siyaseti ve bizatihi Ak Parti açısından dramatiktir.

Adı bir süredir yeni bir parti oluşumu çerçevesinde gündeme gelmektedir. Özellikle Ak Parti içinde gibi gözüken bazı çevreler, bütün geçmiş hukuku ayaklar altına alarak ona yönelik bir yıpratma kampanyası yürütmektedir.

Buna rağmen Davutoğlu, 15 sayfayı bulan son “Layihası”nda “Partimiz” ifadesine defalarca yer vererek, “İçerden” bir değerlendirme yapmaktadır. Böyle bir değerlendirmenin partinin en merkezinde bulunan Tayyip Erdoğan’a dokunan yönlerinin de bulunması tabiidir. Aslında geçmişte gün görmüş zevattan bu tarz rapor isteyen tepe yöneticiler kendilerinde görülenlerin de kaydedilmesini özellikle istemişlerdir. Etraftan “Bunlar nasıl sözlerdir bre gafil, densiz!” gibi müdahaleleri de bizzat susturmuşlardır. Her şeye rağmen, zirveleri analiz etmek kolay değildir. Yer yer cesaret meselesi haline gelebilir. Birçok insan “Şunu birisi söylese…” der içinden de, birisi söylediği zaman da kimin yanında nasıl yer alacağını şaşırır.

Şimdi Ahmet Davutoğlu işte o “Birisi söylese…” denilen şeyleri söylemiş bulunuyor. Bence, en yakıcı olanlar dahil, bu metin, en ‘zirve’de altı çizilerek okunmalı, Ahmet Davutoğlu’na ne denirse densin, Türkiye’nin selameti için yapılması gerekenler yapılmalıdır.

***

Ahmet Davutoğlu neler diyor? Önceki günkü KARAR’da geniş bir özet yayımlandı. Ben de o özetin paragraf başlıklarını burada sıralamak istiyorum:

- Milletin tercihi değişiyor.

- Toplumsal destek azalıyor.

- Sosyal medya operasyonları partiye zarar verdi.

- Değerlerimizden uzaklaştık.

- Karadeniz ve İç Anadolu’ya sıkışıyoruz.

- Ak Parti içinde kendilerini partinin kurulları üzerinde gören bir paralel yapı oluştu.

- Halktan oy alarak seçilenlerin zorla istifa ettirilmeleri partiye darbe vurdu.

- Ak parti dar ve çıkarcı bir gruba terk edilemez. 

- İttifak siyaseti kaybettirdi.

- Yeni sistem kutuplaşmayı artırdı.

-  Beka endişesi demokrasiyi askıya almaz.

- Sistem beklentileri karşılamadı.

- Partili Cumhurbaşkanı yeniden ele alınmalı.

- Farklı görüşlere saygı gösterilmeli.

- KHK’lıların seçme seçilme hakkının elinden alınması doğru değildir.

- Basın propaganda aracına döndü.

- Bürokraside akraba hiyerarşisi olmaz.

- Devlet kurumlarındaki görevlendirmelerde ehliyet ve liyakat ölçütleri yerine başka özelliklerin tercih edilmesi kurumsallaşmaya büyük zarar vermiştir.

- Ekonomik krizin nedeni güven bunalımıdır. 

***

Davutoğlu layihasının bir yerinde de FETÖ ile mücadelede çifte standarda işaret ediyor. Şunu söylüyor:

“FETÖ ile tavizsiz verilmesi gereken mücadelede farklı kişilere farklı kriterler uygulanması, yürütülen mücadeleye zarar vermektedir. Bu konuda hukukun en temel ilkesi olan ‘suçların şahsiliği’ ilkesi özenle korunmalıdır. Bazı durumlarda, örgüt okullarında okumuş, kardeş ya da akrabaları örgütün ve darbe sürecinin önemli elemanları arasında olan kişilerin en üst düzey devlet görevlerine atanmasında sakınca görülmezken alt düzey bir memurun yakınlarından birinin yine alt düzey bir ilişkisi sebebiyle işten çıkarılması kamu vicdanında FETÖ ile mücadele konusunda soru işaretleri oluşturmaktadır”

İşte böyle. Davutoğlu bu çalışma ile Ak Parti’ye bir hizmet sundu. Hizmetin nasıl karşılık bulacağını da yaşayıp göreceğiz.

Not: Bir umre ziyaretimiz olacak. 10 gün sonra yeniden buluşmak dileğiyle.

(1) Altın Öğütler isimli kitabımda bu Risale’nin geniş bir özetini sundum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:40
Allah muvaffak eylesin sayın Davutoğlu'nu
KARAR OKURU 02 Mayıs 2019 20:19
Lafı uzatmayayım Ak Parti'nin en büyük düşmanı sabahtan akşama kadar sosyal medyada reis güzellemeleri yapan ve önune gelene küfreden troll ordusudur. İnanmak istemiyorum ama bu insanlar bir yerden maaş mı alıyor.. artık tiksinti uyandıran bu gruba bizzat Erdoğan dur demeli..
Fahrettin Özdemir 30 Nisan 2019 21:15
Sayın Cumhurbaşkanımızın,onlarca danışmanı var,acaba Cumhurbaşkanımız,herhangi bir konuyu onlara danışıyor mu; danışıyorsa ,onlar fikirlerini çekinmeden açıkça söyleyebiliyorlar mı?Yoksa sıkıntı buradan mı kaynaklanıyor?
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 23:31
5
Sayın Cumhurbaşkanımızın yanlış hatırlamıyorsam 43 baş danışmanı olacak. Her bir başdanışmanın altında da 10 alt danışman varsa 473 yapar. Bu kadar danışmanı olan reis boş konuşur mu? Fikirlerini söylemeyeceklerse orada ne işleri var.
Bozoklu 30 Nisan 2019 17:37
Ahmet kardeş simaen bizi birbirimize çok benzetirler..Ama istikamet olarak biraz ayrışmaya başladık gibi görünüyor.Yazınızı okuyabilmek için kendimi epey zorladım ama olmadı.RTE hata üstüne hata yapıyor (!) ama bu arkadaşlar bu davayı sekteye uğramamak için cansiperane bir şekilde mücadele ediyorlar(mı acaba..?)...Hiç bir şahsi hesapları , yedek ajandaları yok..!Gerçekten inanabiliyor musunuz..?Madem öyle,devletin istihbaratı daha yerli yerine oturmamışken MİT Müsteşarını milletvekili adayı yapmanın izahı nedir.?
Fahrettin Özdemir 01 Mayıs 2019 13:53
7
Sayın Okur kardeşim,siz 473 Danışman yazınca beni bir gülme tuttu.Siz iron mi yapıyorsunuz; yoksa,doğruyu mu yazıyorsunuz? Böyleyse bana bir sözü hatırlattınız kırk asker bir yumurta taşıyacakmış onu da kırmışlar.Bu danışmanların hangisine sıra gelecek,ama bişleri olsun!
KARAR OKURU 28 Nisan 2019 20:19
Allah kabul etsin.
KARAR OKURU 28 Nisan 2019 15:05
Reis takıntısı nedir çözemiyorum.İlkeler prensipler ve hak hukuk adalet mi önemli,şahıslar mı? Aile Bekası mı?Memleket Bekası mı?
SEDAT KALFA 28 Nisan 2019 14:48
bütün amaç meral Akşener in MHP den oy araklaması gibi bunların da AK partiden oy araklaması yüzde 2-3 fark etmez ne kadar tırtıklarlarsa o kadar muteber olacak efendilerinin gözünde
Yunus 28 Nisan 2019 13:40
Dervişlik olaydı taç ile hırka Biz dahi alırdık otuza kırka
Davut 27 Nisan 2019 23:03
Ahmet bey, biz şunu anlayamadık; Tr.de sol siyaset bir çöpse sağ ve özellikle siyasal islam bir leştir.Bunu yaşayarak gördük.Toplum bunu yasayarak safha safha anlayacak, kurbağa gibi haslanacak ama çok geç olacak.Dogululukta bu zaten; güce tapinma, ahlaksiz dindarlik,çifte standart,keyfilik, neme lazimcilik, bana dokunmayan yılan. .vs.
Kararlı okur 27 Nisan 2019 16:42
Yahu bu Davutoğlu Başbakan iken HSYK seçimleri için yargı mensuplarını tehdit etmedi mi? O başbakanken hukuksuzca tutuklanan iki hakim için ellerinde deliller olduğunu söylemedi mi? Hala o delilleri açıklayacak. Milletten % 50 oy al, sonra da bir pelikan darbesiyle sesini kes, git. Şimdi önce yaptıklarının hesabını versin, sonra bildiri yayınlasın.
Ugur 27 Nisan 2019 11:18
Hocam selamunaleykum Davutoğlu bey in görüşleri muhakkak değerlidir. Tersinden düşünürsek Sayın Davutoğlu nu eleştirenlerin değeri yokmu dur ?
M. Ç 01 Mayıs 2019 22:13
1
Davutoğlu şu konuda şurada hata yapıyor demek eleştiridir ve en az eleştirdiği kişinin sözü kadar değerlidir. Lakin, "Konuşturmayın, tiz kellesi vurula, isteöezük" gibi soyut söylemler değersizdir.
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 02:10
Benim yorumumu niye burada göremiyorum.reisi eleştirmedim diyemi.işinize gelmedi değilmi.Siz ve sizin gibiler istese istemese..bu millet var oldukça.mazlumların dualari var oldukca.ne Davut oğlu.ne dilipak.ne taşgetiren.nede diğerleri.sözde eleştirilerinizle.REISE HIÇBIRŞEY YAPAMICAKSINIZ...DAVUT OĞLU GÜZEL YAZMIŞSA.ALIN ÜMREYE GIDERKEN ORDA OKURSUNUZ..28ŞUBATI NE ÇABUK UNUTTUNUZ SAYIN TAŞGETIREN...MES ELE NE TAŞGETIREN.MES ELE SARI ÖKÜZÜ YEMEKTIR.YEDIRMICEZ...AMMALARINIZLA BASBAŞA KALİN...
süleyman d. 28 Nisan 2019 00:24
10
02:10 bağırıyorsun ama üzerinden yeteri kadar mağduriyet devşirilen 28 Şubatı yapanların ne kadarının Fetöcülerden oluştuğunu, amacın beraber yürüdükleri kankalarına yarayacak suni mağduriyet üretmek olabileceğini hiç düşündün mü? Ya da: Daha Fetö fetö olmadan önce; dindar kesime şöyle veya böyle zararı dokunan 28 şubatın fethullah cemaatine yaradığının yazılıp bir türlü anlaşılamayışını???
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 01:57
Sadece ahmet bey sözüm size.yüzde 53 Alan bir ittifak nasıl kaybediyormuş.Reis bu adamı nerden nerelere getirdi..izmirde eskişehirde Aydinda.mersinde.trakyada.kimse partinin başındaki genel başkanina kızip oy vermemezlik yapiyormu..siz köşe yazısinda haklidir diceğinize.kendiniz çıkıp reise söylesenize.Nezaman sizler birlik oldunuz işte ozaman sorunlar biter.ben sizi Abdurrahman dilipak beyi çook severdim.amma şimdi sevmiyorum.bu bir davadir.bu siyaset üstü bir davadir. Sadece şunu diyim size ahmet beeey...REISI KIMLER SEVIYOR KIMLER SEVMIYOR...KIMLER REIS GITSIN DIYOR
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 01:21
Davutoğlu bana göre eleştiri oklarını üstüne alma pahasına olsada ülkesi için kimsenin söylemek isteyipte söyleyemediği doğruları söylemiştir.partinin geleceğini şahsi emellerinize alet etmeyin ittafak yaparız derken daha da ülkeyi zor duruma sokmayin.devlet bahcelinin soylemleri artik hem partiye hem ulkeye zarar veriyor.bu ülke hepimizin elimize bir fırsat geçti 4.5 yıllık bir süre onu da değerlendiremez isek bir daha asla bu fırsatı ele geçiremeyiz oteklilestirmekten vazgeçip ilk zaman daki gibi istişare açık eleştiride hatalarımızı düzeltip trenden i
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 22:38
Atalarımız, doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar demişler... Maalesef, doğru söyleyen ve doğru iş yapanların başına ne geldiğini en iyi ben bilirim. Yazık yszzzıkkk Bu ülkeye, bu ülkenin güzel insanlarına yazzııkkk
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 22:03
Diyarbakir belediyesinde 3 yillik kayyum doneminde 1 ton 600 kilo kadayif siparis edilmis. Fincan masrafi 92 bin lira. Kayyumun ofisine 2 milyon liralik mobilya alinmis.
KARAR OKURU 28 Nisan 2019 11:34
5
HDP zamanında da belediye gelirinin yarısı - ki devletten geliyor - PKK'ya aktarılmıştır
Ertan Yağlu 26 Nisan 2019 21:08
Davutoğlu hava puslu olunca AKP biraz güç kaybedince güzellemeler yapmış.Gerçek lider olsa idi Başbakanlıktan alındığında ( 1 Kasım kendi eseri ise ) O zaman parti kurup çıkaydı ortaya.Başkanlık seçiminde açık açık meydanlarda yanlış olduğunu anlataydı.Önemli olan Türkiyenin istikbali mi.Yoksa gizli gizli konuşarak ben demiştim havasında,AKP güç kaybedence mi ( Hala % 53 oyu var ittifak ın) ortaya çıkıp ben 15 maddelik yazı yazdım.Kardeşim Millete yazacaksın.Millet meydanlarda konuşacaktın. Herkesin lider olma şansı var.Ama Davutoğlu ve arkadaş
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 22:38
5
konu bu olamaz. konu ülke menfaatleri. davutoğlu görünen o ki kendi çıkarlarından daha önde tutmuş.
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 01:18
25
Başbakan ken tayyip beyin yeni hükümet sisteminede karşı çıktığı için genel merkez baskısı ile alınmak zorunda kaldı.Bence hiç bir zaman doğruyu söylemekten kaçınmadı ve milletvekili swcimine de katılmadı15 sayfalaik manifestosunu okursanız ne anlatmaya çalıştığını anlarsınız. O gün refarandum akp teskilat kurucusu olarak evet oyu kullandim. Tekrar refarandum olsa hayir derim.tek adamlık bu ülke için dogrubbir karar değilmiş bunu gördük bu şekilde ötekileştirici tutum devam ederse tayyip bey erbakan hocadan daha zor duruma düşebilir. Davutoğlu oyu
ali 27 Nisan 2019 13:32
2
Başbakan ken tayyip beyin yeni hükümet sisteminede karşı çıktığı için genel merkez baskısı ile alınmak zorunda kaldı. işte sorunda tam burada bunu anlamıyorsunuz.bahçeli reis anlaştı hoca buna karşı çıktıysa ve bahçelide hocayı alın görevden dediyse reise. hocanın yapması gereken bunu bir basın açıklamasıyla ey milletim bahçelinin bastırmasıyla başbakalıktan alınma talimatım verildi.bende istifa ediyorum partiden ayrılıyorum deseydi yenibir lider doğabilirdi ama öyle demek yerinde reise güzellemeler yaparak ayrıldı işte orda kaybetti. güld
Denizci Alperen 26 Nisan 2019 20:34
Davutoğlu son derece saygıdeğer bir devlet adamı ve bilim insanı amma erdoğanın bir lafıyla başbakanlığı bıraktı demek ki cesareti eksikmiş bu da bir siyasetçinin olmazsa olmazı Bakın Meral Akşener başkan onca engellemelere rağmen geldi Türk siyasetine yeni bir soluk getirdi ve sağ siyasette bir alan açtı bu alanı şimdi doldurmaya çalışıyorlar amma en azından etik değil hakkı hak edene vermek Türk töresinin esasıdır , aksi takdirde yönetim zafiyeti oluşur
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 20:26
Sayın ahmet bey . Umreniz işallah hayirlara vesile olsun inşallah.
KARAR OKURU18 26 Nisan 2019 20:04
Davutoglu referandum sürecindeki pisirikligindan kurtulmus, neye borçluyuz acaba
doğan kaya 26 Nisan 2019 20:04
memmleketin bu hale gelmesinin enbüyük suçlusu BAHCELİ yatacak yeri yok kendi bekası için yapmayacağı yoktur erdoğanda birgün bahçelide bizi kandırdı derse kimse şaşırmasın bu satten sonra siyasal islamcılardan kim gelirse gelsin rağbet görmez.
KARAR OKURU 28 Nisan 2019 13:37
1
Siyasal İslam ne oluyor. Siyaset yapanları inançları üzerinden değerlendirirsek birileri de siyasal Alevi olur, siyasal pkk olur vs. Bu tarz tanımlar sakattir.
Okur ve sorar 26 Nisan 2019 18:52
Topluma kendisini vazifeli sayan birisi yıllardan beri çok önemli olaylarda dahi hiç ses çıkartmazken, atı alan üsküdarı geçtikten sonra, şimdi dayanamayıp topluma düşüncelerini açıklamış. Lastiklerden biri aşınmaya başlayınca ve yer yer ve zaman zaman kayarak yoldan çıkma tehlikesi başgösterince ilk stepne hazırlanmaya mı başladı acaba ? Geride başka stepneler var mı acaba ?
SN TAŞGETİREN BU ELEŞTİRİLER UZUN ZAMANDAN BERİ ZATEN YAPILIYOR LAKİN ESKİ BİR BAŞBAKANIN YAPMASI BİRAZ DAHA GÜNDEME GETİRDİ MESELEYİ. BANA GÖRE BU ÜLKEDE MÜSLÜMANIN İMTİHAN SIKINTISI VAR MÜSLÜMANLAR KENDİLERİNE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ.BU KONUYU HAYRETTİN HOCAMIZ GÜZEL BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRDİ
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 18:17
Vay, vay, vay!... '“Partimiz” ifadesine defalarca yer vererek' Ne güzel değil mi? "çifte standarda işaret" paragrafı gülünç mü acıklı mı? (umrede bana dua etme Hocam).
süleyman d. 28 Nisan 2019 00:30
8
1817 yi okursanız: Cennet ile partisi arasında tercihi sorulsa "partim de partim" diyecek zihniyetsizliğin sanal alemdeki yansımasını görürsünüz! "umrede bana dua etme Hocam" diyecek kadar savrulma yaşayan zat! Asıl sizin duaya ihtiyacınız var azizim. Bu ülkenin selameti için, İslam aleminin huzuru için sizin gibileri ALLAH ISLAH ETSİN!!!
KARAR OKURU 28 Nisan 2019 13:35
4
Nafile ibadetin gizli olanı makbuldür derler ama umre farzdır herhalde
KARAR OKURU 02 Mayıs 2019 13:33
3
süleyman d. bir yorum ancak bu kadar yanlış anlaşılabilir.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 17:07
Karar gazetesi, Türkiye'nin geldiği medya düzeninde sergilemiş olduğu duruşuyla geleceğimiz adına ümit kaynağı teşekkürler Karar. Siyasal denklemde ise ak partinin geri dönüş noktasını geçtiği gerçeğini görerek sorumluluk sahibi kişilerin mutlak surette aksiyonel bir ruhla Davutoğlu'nun fikir planında ortaya koyduğu meseleleri hayata gecirmeli yoksa zaman akmakta Türkiye zaman kaybetmekte
kra 26 Nisan 2019 17:05
akil adam hocamız yazmış
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 16:28
Davutoglu malesef "Birisi soylese.." denilen seyleri soylememis ; soylenmesi gereken Erdoganin istifa edip siyaseti birakmasidir,kiral belki ciplak degil ama degistirecek gomlegide kalmamistir.Diger soylenmesi gerekende Davutoglu ulke icin cozum degildir; hayal dunyasinda yasiyor..sizinde itiraf ettiginiz gibi soylenmesi gerekeni herkes biliyor, Davutoglu olmaya gerekiyor yoktur; firsatcilik dahilik degildir,gec kalmistir.Cin atasozu derki: savas bitince kahramanlar cok olur.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 15:58
Osman amca
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 22:02
0
'Osman amca' karanlıkta inek ahırı aramaya çıkmıştır, ünlemli yazman gerekirdi.
mevlüt 26 Nisan 2019 15:43
ALLAH kabul etsin umrenizi Ahmet abim işin rast gelsin bizide dualarınızdan eksik etmeyin inşallah. yazılarını büyük beğeniyle takip ediyorum.saygılar selamlar
Şerif 26 Nisan 2019 15:43
1)....''örgüt okullarında okumuş, kardeş ya da akrabaları örgütün ve darbe sürecinin önemli elemanları arasında olan kişilerin en üst düzey devlet görevlerine atanmasında sakınca görülmezken...''bu kelimeleri, hece, hece okumazsanız. 15 Temmuz Darbesini, hain oyunu, hain işleyişi okuyamazsınız. 2) Davutoğlu, bu risalede devleti, milleti değil, AK Partiyi, Yöneticilerini Kurtarmanın derdinde bunu görmek lazım. 3) Davutoğlu Kendi kendine, Kendi insiyatifi ile, AKP ye rağmen, Millete hizmet gayesi ile yola çıkmıyor. İSTEPNE hazırlığında, AKP 'ye Pa
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 15:28
Sayın Taşgetiren; Anadoluda bir söz var "eşeginiz çamura çökerse yol gösteren çok olur" denir yani tekadamlık çikmaza girince yeni arayışlar ve bu arayışte yol göstericiler çok oluyor. Keske bu yol göstermeleri Ahmet Davutoğlu görevden alınırlen, bir çok Belediye başkanı g[reven alınırken yapsaydınız veya bu görevden almaların nedenini niçinini sorgulasaydınız en azından bu görevden alınan zevat bunu yapabilaeydi. Tekadamlık tespitizm köksaldıktan ve ülkenin büt\n değerlerini altüst ettikten sonra böyle yol göstermelerin fazla bir faydasının olac
cemal 26 Nisan 2019 15:00
S.S.C.B şu an Ülkemin algı ve siyasi mühendisliğini bilseydi ve bunu kominizm propagandası yapan bizim radyo ve Pravda gibi sözlü ve görsel basınla bu işlemi gerçekleştirseydi S.S.C.B dağılmazdı.Maalesef Ülkem tek yanlı yayın yapan Ortadoğu ülkelerinden farkı kalmamıştır.Kınadığımız ne varsa ülkemde yaşanmaktadır.Maalesef bunu gönül verdiğimiz geçmişte propagandasını yaptığımız Ülkeme yeni bir soluk vicdanlara gönüllere hakkaniyetle adaletle refahla eşit muamele sunacak dilini nezakat hakim olacak dediğimiz siyasi kadroların bunu terk ederek
eski istihbarat başkanı Sabri Uzun Tayyip Erdoğan'ı eleştiren tweet attı için bugün tutuklandı na muhalefet partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nu linç etmeye giden güruh tek tek serbest bırakılırken bir tweet attı ve eleştirdi diye Koskoca ülkenin İstihbarat Daire Başkanı tutuklanarak cezaevine gönderdi işte AKP türkiye'sinin geldiği nokta bu zulüm adaletsizlik ve hukuksuzluk ne ararsak var
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 00:45
22
Troller negatif vermis bu guzel yoruma
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 14:29
bizden aldigi oya sahip cikmayan biri icin cok gec elestiriler degil mi sayin tasgetiren?
6-Parlamenter sisteme geri dönüşe Bahçeli'den başka kim karşı çıkar? Sözleri ve adımlarıyla bu soruya cevap olabilecek şahsiyetler not edin. Ülkeyi bu cendereye hangi kafaların soktuğunu anlayacaksınız.
5-Öngörü tutar tutmaz önemli değil. Ülkenin derhal bu cendereden kurtarılması gerekir. Türkiye iç bünyesinde böylesine bir ayrışmayla daha fazla devam edemez.
4-AKP içinden bir grup ayrılır ve parlamenter sistem çıkışı yaparsa Bahçeli derhal erken seçim isteyecek ve ittifakı bitirecektir. Ancak CHP Parlamenter sisteme dönüş şartıyla AKP ye destek verebilir. Böylelikle vekil sayısı Bahçeli yüzünden yetersiz kalan AKP düşürülmez. Türkiye ittifakı lafı sanırım böyle bir şey olabilir.
3-Tabi bu yol, 2011 den beri pek çok uygulamaya alet olan bazı memur ve bürokratları yargıyla karşı karşıya bırakır. Bu olur mu? Adalet reformu adı altında yeni bir HSK gündeme gelir ve yasalaşırsa zaten olmuş demektir.
2-O yüzden Parlamenter sisteme dönüp dokunulmazlık kazanmak istiyorlar. Böylece herşeyi kaybetmemiş, birşeylere tutunmuş olacaklar. Belki de iktidar ortağı olacak sandalye edinirler. Ve de parlamenter sisteme dönüş referandumuna bir madde koyup 5 yıl CB olarak göreve devam eder maddesi eklenebilir.
balasagun 26 Nisan 2019 13:09
davut oğlu madalyanun diğer yüzü...
1-Bu çıkışlarda bir tek mana veriyorum. Öngörü de diyebilirsiniz. Mevcut sistemde başkanlık seçimini kaybeden herşeyi kaybeder. Bir hiç olur. 31 Martta artık seçimle iktidarda kalmayacaklarını gördüler.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 14:29
3
Turkiye genelinde yuzde 51 oy almis bir parti mi iktidarda kalamayacak
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 12:11
Bu coğrafya ve bu kültürden bir sonuç çıkmaz. Üretmeyen, sınırlı yeti sahibi ve bağnaz. İleriye doğru çıkış bulamadıkça geriye dönen ve gerileyen Ortadoğu burası. Böylece hep bir mağdur olma ihtiyacı, haset ve hamaset sarmalında döner dururuz
E.K 26 Nisan 2019 12:06
Sn Davutoglu, yazarinda belirttigi gibi, yetkin bir kisidir. Bir cok Akp'liyle kiyaslanamayacak kadar donanimlidir. Dogru soze ne denir..Kral ciplak diyebilmis. Akp'nin zaman icerisinde fabrika ayarlarindan uzaklastigi zaten bilinen bir gercek..Akp'nin tepesini isgal eden "kibir" abidelerine umariz faydasi olur...Parti bu tesbitleri gormezden gelirse, Sn Davutolgu ve boyle dusunenlerin yeni bir olusum icinde yer almasi kacinilmaz olabilir.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 12:02
Müslüman anın insanıdır. Elinde olan tek sermaye budur. Gün degil ay degil yıl degil senin dedigin eleştirileri 10 yıldır bu memlekette birileri dile getiriyor. Sen bugün akil adam olarak dile getir. Ben de yiyeyim. Derler ya Basra harap olduktan sonra bu onun gibi bir şey. söyledikleri anlamsız mı. Hayır . İnanan bir insanın ilk yapması gereken önce tevbe etmesi gerekir.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:56
0
Türkiye de aşağı yukarı herkes anın insani. Ben fark göremedim.
YASAR 26 Nisan 2019 11:54
Davudoglu niye bu kadar uzun yazmis ki! Davudoglunun en buyuk sorunu tam da budur iste.Sıkıcı ve akademik. O yuzden siyaset alaninda Davudoglu mayasi tutmaz.
Erman Tuncer 26 Nisan 2019 11:23
Görüşlerinize aynen katılıyorum.Sayın Cumhurbaşkanımıza yapılması gereken bir hatırlatma.Yakın çevresinin bu görevi yeterince yapmadığı kanaatindeyim. Sayın Davutoğlu'nun tecrübe ve birikimleri asla tartışılmaz.İyi bir akademisyen.Bu yüzden görüşlerinde akademik bir dil kullanmayı tercih ediyor.Halkın anlayacağı bir dil ve uslup ile konuşursa daha da etkili olacaktır. Örneğin 1960'lı yıllarda orta okul talebesi idim.Zamanın Maliye Ba- kanı Şefik İnan'ın bütçe disiplini ile ilgili görüşlerini hem anlar,hem de etkilenirdim.
Sahma.. 26 Nisan 2019 11:21
Davutoğlu kıral çıplak birlik olup üzerini örtelim dedi ama iç anadolu ve karadenize sıkışan parti yine karadenizliler sayesinde bu risalenin karşılık bulmaması için elinden geleni yapacaktır. Yeterki onların iktidarı ve çıkarlar ilişkileri devam etsin. Sonuçta ak parti sonrasında onlar yine yerlerini alacaklarını biliyorlar.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 11:07
Sn.Davutoğlu'nun partisi haziran ayında açıklanacak deniyor.Kurucular kurulunda Ahmet Davutoğlu'nun yanında;Ali Babacan,Selçuk Özdağ,Ayhan Sefer Üstün,Feramuz Üstün,Mikail Arslan gibi isimlerin olacağından bahsediliyor.Sayın Davutoğlu bu kriz ortamında merkeze hitap eden bir parti kurarsa AK Parti'yi ciddi anlamda bölebilir.Millet olarak kamplaştık,kutuplaştık.AK Parti'ye de en çok(Davutoğlu'nun dediği gibi) MHP ile yapılan ittifak zarar verdi.2002'deki AK Parti ile şimdiki AK Parti arasında dağlar kadar fark var.Yeni parti ülkemize huzur getirsin.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 15:43
40
2002 ila simdiki Akp arasinda hicbir fark yoktur,o zamanda demokrasiyi yikmakti amac simdide , aradaki tek fark,teori simdi eyleme donustu,mal fabrikadan cikista defoluydu,satilan mal geri alinmaz,anliyacagin 17 yil cope gitti,ne ugruna fedayi,kahraman olma,osmanli ruyasi ugruna
Adem BİBEROĞLU 26 Nisan 2019 10:15
Tamam Sayın Taşgetiren; Sn.Davutoğlu bu açıklamalarıyla Ak Parti'ye bir hizmet sundu, kabul. Ama bunu niçin kamuoyuına, medyaya, trubinlere yaptı. Doğrudan Partisine yapamaz mıydı??!!Selamlarımla
Adaletsever 26 Nisan 2019 11:32
14
Davutoğlunun yazısını okursanız bu eleştirileri öncelikle partiye yaptığını söylediğini göreceksiniz.
kerem 26 Nisan 2019 09:43
Davutoğlu bir gözlem yapmıştır. geç veya erken olması önemli değil. dış politikada hataları olmuş olabilir ama o gidince düzeldi mi yapılan hatalar? seçilmiş başbakan olarak eğer cumhurbaşkanının her istediğini yapmadığı için, ülkeye daha fazla zarar vermemek için kovulmayı göze aldı. ama bu millet seçilmiş başbakanına sahip çıkmadı. yaptığı tespiti birçok ak partili biliyor ama sesini çıkaramıyor o yüzden cesur buldum.
karar okuru 26 Nisan 2019 09:31
Davutoğlu'nun yüksek perdeden bir eleştiri başlatmasının demokrasimiz adına olumlu olduğunu düşünüyorum. Şayet parti kurarsa da en azından Ak Partinin üzerinde Demokles'in kılıcı gibi durarak partiyi daha demokratik bir çizgiye zorlayacağına inanıyorum. Davutoğlu'nun başarılı olabilmesi için ise hayalperest İslamcı çizgisiyle de yüzleşmesi gerekiyor. aksi taktirde Türkiye yeni bir maceraya sürüklenir. açıkçası Davutoğlu'nun hayalperest anlayışlarını ne kadar realize ettiğinden emin değilim.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 09:26
Davutoğlu'nun yeni-osmanlıcılık hayali başta suriye olmak üzere bölgeye büyük zarar verdi. çok bilen çok yanılır. manifestosu ise oldukça haklı eleştiriler içeriyor.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 09:25
Davutoğlu'nun tespitleri doğru. Ama bu tespitleri birikimi çok az olan insanlar bile yapabiliyor. Her şey aşikar olmuş. Bu yüzden gereksiz. Davutoğlu'nun birikimi bunlari onceden görebilecek kadar var idi. O zaman itiraz etmeli idi . Bu yüzden zamansız. Bu çıkış hem gereksiz hemde zamansız oldugu için,anlamsız. Sanırım tarih ,siyasal islamida hoca yi da pek hayırla yâd etmeyecektir .Hocam maaleaef sizde dahil.Yapılması gereken koşulsuz ve cikarsiz demokrasi mücadelesi vermektir. Umrede hepimize dua edin .
Karar Okuru 26 Nisan 2019 09:17
Bu ülke gençler için vakit kaybı olduğunu her gün teyid ediyor
5- Koçibey Risalesiyle de hiç benzerliği yok bunun. Koçibey, devletin kötü gidişinin sebebini 4. Murat gibi bir sultana, adaletsizliğin ve kayırmacılığın artması olarak rapor etmiş ve sultan bunları düzeltmezse iki dünyada mesuldür diye ikaz edebilmiştir. (Türk İslam Tarihinde Yönetim Uygulamaları Doç. Dr. Murat Akçakaya)
4- Sayın Davutoğlu emanet elindeyken eliyle ya da diliyle düzgün iş yapmaya memur idi. O makamda bulunanlar o gün buğz edip bu gün konuşamazlar. O makamlar buğz etme makamı değil. Bu gün konuşuyorlarsa, o gün susturanların talimatı vardır diye düşünürüm. Nokta.
KARAR OKURU S.A.Albayrak 26 Nisan 2019 10:45
1
Tam da bu.. içimden geçeni söylediniz yazmaktan vazgeçtim.Zamaninda söylenmeyen sözlerin verilmeyen tepkilerin şimdi hiç bir anlamı yok.Sadece Ahmet Davutoğlu değil herkes.. Korkarak çekinerek adalet getirilemez.
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 09:22
0
Siyasilerin hemen hepsi aynı rüyayı görüyor galiba
3- Hukuk ve kanun dışılığa herkes sapabilir ama devlet eğer devlete sapamaz. Saparsa ve bunda ısrar ederse devlet olarak kalamaz. Devleti yönetenler devletin sahibi değil emanetçisidir ve devleti dinden çıkaramazlar. Eğer devletseniz tek bir dininiz vardır ve "Devletin dini, adalettir" Hz. Ali
Gonyalı Köylü 26 Nisan 2019 08:48
Davutoğlu yazısında Dış politikaya hiiiç değinmemiş neden acaba. Suriye dahil hayale kapılıp Abd ile iş kotaracağını sandığı için olmasın. Bakın Aga, Davutoğlu önce çıkıp yanlış yaptığını ilan edecek. Sonra olaylarda kendinin ve Erdoğan'ın payı ne kadar açıklayacak. Hala Erdoğan'dan medet umarak olmaz bu işler. Cesaretle meydana çıkıp diyeceğini demeli. Anlayın artık Erdoğan size hır okumaz bu saatten sonra.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 10:13
9
Erdogan gibi halkin oylari ile seçilen bir lideriniz olmadi. Ne eskiden ne de simdi. Bir kiskançlik krizi içerisindesiniz. Madem böyle size ne arkadas? Belli ki sayin Davutoglu yapici davranip davasini korumak istiyor. Bu yolda degilseniz size ne bu olup bitenden?
Gonyalı Köylü 26 Nisan 2019 19:27
8
10:13 oldu birader oldu adı da Adolf tarihe bir bak istersen. Güldürme beni. Kıskançlık yapan sizlersiniz. bir M. Kemal'iniz olmayacak. Hazır başkasının kurduğu devlette ahkam kesmek kolay. gidin sıfırdan ordu kurup muzaffer olun. Yeni bir devlet kurun. Ondan sonra konuşun. Bak mesela Suriye tam buna uygun. Hadi gidin yapın.(cevabı mı yayınlamayan Karar neden acep)
Gonyalı Köylü 26 Nisan 2019 19:37
6
10:13 seçim demişsin güldürme beni. Madem öyle seçimle gelen İmamoğlu'nu niye hazmedemeyip zorbalıkla elinden almaya kalkıyorsunuz.
2- Darbe suçuyla uzak yakın ilgisi olmayan insanlar hükümetin kurduğu okul, sendika ya da banka hesabı nedeniyle mağdur edildi. Kanunsuz suç ve ceza olmaz. Bunlar TCK da hala suç değil. İnsanlar mensubiyetlerinden ya da tercihlerinden dolayı değil kanunda suç olarak tarif edilen fiillerinden dolayı suçlanabilir.
Salın Üavutoğlu, Başbakanlıktan gönderilirken kurmalıydı partisini. Partimiz, dediğine göre kendiside sorumlu olan bitenden. Geç kalmıştır, tutacağını sanmıyorum. Başarı dilerim
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 07:49
Ahmet Davutoğlu siyasette bulunduğu dönemde özellikle Suriye politikası ile yaptığı hatalarla halkın hafizasına kazınmış halk arasında karşılığı olmayan bir politikacıdır
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 08:41
1
Bende ayni düsünüyorum, öyle bir algi - var lakin Suriye politikasini Tayyip Erdogana ramen mi yapildi ne kadari kendi icrati? Böyle cikislari ve elestiteliteri Basbakan olarak yapsaydi daha etkili olurdu.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 07:42
Ekonomik problemlerin en büyük nedenlerinden biri GÜVEN olmadığı içindir. Güven de ancak ADALET I tahsis etmekle kazanılır. Üretici yatırımcı önünü göremiyor. Adalet herkese aynı mesafede durarak hukukun üstünlüğü ilkesine donulmelidir. KHK lar son bulmalı yasal kurumlarla ilişkisi var diye insanların dünyası karartilmamalidir. Üretim teşvik edilmeli. Liyakat öne alınmalı. TOPLUMSAL BARIŞ SAĞLANMALIDIR. Son yıllarda toplum küstü bölük pörçük oldu. Birbirine cüzzamlı gibi bakmalar sonlandirilmalidir. Işte başta Reis ve Ak p olmak üzere TBMM de Y
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 06:35
Sayın Davutoğlu çok değerli bir risale hazırlamış. Aklı başında herkes bunun altına imza atar. Eğer AK Parti bundan faydalanmayı düşünmez, Davutoğlu bir parti kurarsa benim oyumu ancak Suriye politikasındaki yanlışlığını kabul ederse alır.
evin 26 Nisan 2019 06:27
koskoca 17 yılın sonunda şunları açık açık söyleyebilen sadece 1 kişi çıktı. o da ciddi bir seçim yenilgisinden sonra...bu inanılmaz biat kültüründen sağlıklı bir yapı çıkması mümkün değil...
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 06:09
Allah kabul etsin hacı abi. Bize de dua buyrun
HACI MURAT 26 Nisan 2019 06:08
Davutoğlu,partisine bağlılığını kuvvetle vurguladıktan sonra partisinin hatalarını,eksiklerini söyleseydi, başarılı olunması için yapılması gerekenleri sıralasaydı bundan kimse rahatsız olmazdı.Yeni bir parti kuracağı söylentileri arasında partisine eleştiriler yöneltti.Bir yandan yeni bir parti kurma girişiminde bulunacaksın,bir yandan Ak Parti'ye "partimiz"diyeceksin.Burada en azından bir samimiyet sorunu var.Ayrıca Davutoğlu seçilmiş değil,atanmış başbakandır.Erdoğan pekala başka birini de atayabilirdi.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 10:20
2
Sayin Erdoganin güvenip makam teslim dava arkadaslari gerçekten samimi mi yoksa bu görevler sirasinda elde ettikleri yetkiler ile olusturduklari tebalarini hosnut etme derdindeler mi anlamak zor. Sayin Davutoglu'nun iyi niyetli gözüken bu beyanini degerlendirmek için biraz beklemek gerek.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 16:24
2
KİM SEÇİLEREK GELİYOR Kİ?YUKARISININ ONAY VERMEDİĞİ KİŞİ NE MİLLETVEKLİ NE DE BELEDİYE BAŞKANI OLABİLİR.ASLINDA HACI BUNU GAYET İYİ BİLİR.
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 22:13
0
KO 16:24, ".... HACI BUNU GAYET İYİ BİLİR." diyorsun da, hacı alenen ajitatörlük yapıyor: nalına da mıhına da çakıyor, iyi, iyiii.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 03:17
Davutoğlu’nu okumuşluğu anca sıradan insanların gözünü boyar. Akademik derinliği olan birisi değil. Kendini öyle sunuyor. Biraz mürekkep yalamışlar dediklerini çok önemsemez. Bu manifestosu mu, risalesi mi, artık her ne ise, akp yanlısı olmayan gazetelerde senelerce dile getiriliyor. Bunları söylemek için azıcık Türkiye dışına çıkmanız, bir iki yabancı gazete okumanız yeter. Bakırı parlatınca altın olmuyor.
karar verildi 26 Nisan 2019 09:13
16
Adamı beğenmeyebilirsiniz ancak "Akademik derinliği olan birisi değil" demek insafsızlıktır. CV'sini bir gözden geçirin bence...
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 15:11
1
Sorun akademik derinliği cafcaflı CV’lere bakarak anlayabileceğini zannetmende. Çiller’in de CV’si gördük.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 03:02
Davutoglu'nun yazdiklari bilinmeyen seyler degil. Herkesin her gun gorup yasadigi seyler. Halkin yarisi goruyor, elestiriyor. Diger yarisi da gozlerini yummus, kulaklarini tikamis, sadece baskan'in ve Bahceli'nin sesini duyuyor.
Ak Parti’yi ortaya çıkartan ve ilk girdiği seçimde iktidara getiren Türkiye’nin yaşadığı konjonktür idi. Ak Parti, yaşanmışlığıyla değişim geçirdi Akp oldu. Belli bir süredir hem parti hem ülke patinaj yapıyor. Bu patinaj sürecinin uzaması yeni bir konjonktür ortaya çıkaracaktır. Muhalefetin şifa bulmayacak durumu, başarılı olmuş Ak Parti tecrübesi, trenden indirilenler “durumdan vazife çıkarma” niyetinde olmasalar bile maşeri vicdan hocayı öne geçmeye zorlayacaktır. Hoca vazifeden kaçAmayacaktır.
karar 26 Nisan 2019 12:19
56
akp bir projedir,kurucularının ve güç odaklarının birlikte kurup işbaşına getirdiği.ve bu proje baştan sona eksiksiz uygulanıyor.tarımın,ekonominin bitirilmesi,köylerin boşaltılması,eğitimin berbat edilmesi,adaletsizlik,işsizlik,israf,talan hedefe giden yollardır ve yolun sonuna çok yaklaşılmıştır.sonun ne olduğunu tahmin ediyorsunuz değilmi.
ORTA KARAR :) 27 Nisan 2019 17:27
1
Akp'nin ne MUHAFAZAKARAR arkadaşın yazdığı kadar MASUM ne de KARAR arkadaşın yazdığı kadar ŞEYTAN olduğunu düşünüyorum. Her iki uç noktanın da haklılık payı olduğundan ötürü ben ortayı bulayım dedim.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 26 Nisan 2019 01:29
Bir şeyi gözden kaçırıyoruz. Türkiye’nin problemleri bir yerel seçimle ve onun sonuçlarıyla hatta genel seçim ve onun sonuçlarıyla çözülebilecek kadar basit değildir. Mesele mahalleleri, belediyeleri ve ülkeyi yönetenin yer değiştirmesi değil, isimler değişir fakat görülecek ki problemler bitmemiş. Basit düşünce tartışmalarını, gündelik siyasi kaygıları değiştirmemiz ve kafa konforumuzu bozmamız gerekiyor. Bu konuda en büyük yük intelijensiyaya ve akademedyaya düşüyor. Herkes görev başına dememiz lazım.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 01:27
Savcılık, “(17-25 Aralık) Bu tarihten sonra tespit edilen hesap açtırma eyleminin ise şüphelinin sosyo-ekonomik durumuna göre küçük meblağlı (162.059,78 TL değerinde) olması nedeniyle örgüt liderinin talimatı, örgütün genel stratejisi doğrultusunda yapılmış bir eylem olarak değerlendirilmesi için yeterli delil bulunmadığı…” 17 Aralık’tan sonra da olsa “makul miktarda” Bank Asya’ya yatırım yapmak, şüpheli eğer zengin ise aleyhe delil sayılmıyor! 15.000 TL için hala açıkta olan memur var bu ülkede….
karar okuru 27 Nisan 2019 00:43
1
kırmızı işaret koyanlar bir cümle ile de olsa yorumun neresine katılmıyorsunuz belirtseniz iyi olacak.
TEZAT 26 Nisan 2019 01:24
FETÖ ile mücadeledeki samimiyetsizliği ve adaletsizliği gören yüreği yaralı Nihal Olçok; BİZİ KAÇA SATTINIZ? diyor.
irfan csk 26 Nisan 2019 00:53
Hocam Allah sizin gibi aydinlara be toplumun yolunu aydinlatanlara uzun ömürler versin. Bu yazinizin konusunu biliyordum ve okumak icin bu saatlere kadar bekledim. Tesekkurler
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 00:52
su muhafazakarlara kocu bey risalesini okutup sinav yapsak hic bir sey anlamadiklarina sehadet edecegiz!
Ali baba 26 Nisan 2019 00:47
Bu kaçinci umre ziyaretiniz hocam .?
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 11:38
7
Her sene tatile gidene laf yok,tatile gitmek yerine umreye gidene(tercihi),Kabeyi ziyaret edene böyle soru sorarlar.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 00:28
SAYIN MAHİR UNAL SEÇİMDEN SONRA GÖRECEKSİNİZ $ 5 TL OLACAK DEMİŞ İDİ. BUGÜN $ 6 TL OLDU (bankaların satışı ).DEMEK Kİ NEYMİŞ BU YENİ SİSTEM ÜLKEYE ARPA BOYU YOL ALDIRMA MIŞ .
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 16:39
0
Dolar 5 tl olmamis,6 tl olmustur,mahir unal tutturamamistir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN