Back To Top
Reis Bey’i yeniden okuma seyretme zamanı

Reis Bey’i yeniden okuma seyretme zamanı

 - Son Güncelleme: 27.09.2019 Cuma 08:25
- A +

Dün, sabah sabah bir mesaj aldım. Ankara’dan bir dostumdan. Bana Ankara Devlet Tiyatrosu’nun oyun repertuarını göndermiş. İçinde Reis Bey de var. Geçen yıl sahnelenmiş, bu yıl da sahnelenmeye devam ediyormuş.

Bir not eklemiş repertuarın yanına: Diyor ki:

“Reis Bey’i sadece yargı mensupları ve siyasiler izlememeli. Tüm halk eseri okumalı, oyunu izlemeli.”

“Çünkü, diyor, halk içerisinde bile şu an olan bitene yargıç edasıyla bakan, merhamet yoksunu bir durumumuz var. Anlamak zamanı ama anlayamıyoruz, çünkü ağlayamıyoruz.” 

Reis Bey, bir “Adli hata”nın o hataya sebep olan kişinin ruhunda oluşturduğu travmayı işliyor.

Üstad Necip Fazıl, masum bir kişiye idam cezası veren mahkeme reisine iç sancısı yaşatmış ve dönüştürmüş.

Hep yazıyorum, Türkiye yargı sancısı içinde kıvranarak gelen bir ülke. “Sanığın idamına, sonra şahitlerin dinlenilmesine” diye kararlar verilmiş İstiklâl Mahkemelerinde. Yargı mensuplarının iktidar sahiplerini ayakta alkışladığı günler yaşanmış. “Sizi buraya getiren güç böyle istiyor” diye konuşan Başbakan’ı ipe götüren yargı mensupları olmuş. “Denge olsun diye sağdan idam edilenin karşısına bir de soldan idam eklenmiş.”

Benim tanık olduğum zamanlarda öyle Reis Bey gibi vicdan sancısı yaşayıp, dönüşen ve “merhamet davası”nı seslendirenlere rastlamadım.  Aksine herkes günün üretilmiş psikolojik iklimi içinde her şeyi içine sindirmiş, hatta hınk deyicisi oluvermiş. Ta ki adalet sapmaları kendisini vuruncaya kadar…

Türkiye’nin “Adalet” ve “Kalkınma” Partisinin iktidarına tanıklık eden şu 17 yılında ister Ak Parti’ye karşı sergilenen yargı misyonu içinde, ister Ergenekon davalarının türbülansında, ister “Kürt sorunu” etrafındaki yargılamalarda ve ister FETÖ yargılamalarının at izi – it izi savrulmasında öyle adli hatalar yaşanıyor ki, neredeyse “Adalet”i ara ki bulasın noktasına geliniyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Reis Bey’i izlemesini isterdim. Çünkü bir süredir yargıdaki her şey onun gözünün içine bakılarak yapılıyor.

Devlette, insanlar hakkında karar veren herkesin Reis Bey’i okuması lazım.

Şu çatır çatır ağırlaştırılmış müebbet kararları veren ilk derece mahkemelerindeki savcı ve yargıçların, onların kararını kopyala - yapıştır usulü ile tasdikleyen isti’naf mahkemeleri savcı ve yargıçlarının Reis Bey’i, hele Yargıtay’ın ilgili dairesinin bozma kararlarından sonra okumaları gerekiyor.

Hazır kıta yargısız infazcılığı adet edinmiş medyanın Reis Bey’i okuması lazım.

Sade insanlarımızın, polisin sabah kapısını çaldığı komşusu ile selam sabahı kesen, onlara cüzzamlı muamelesi yapan, “Devlet birisini dövüyorsa mutlaka bir sebebi vardır”a hükmeden sade insanlarımızın Reis Bey’i okuması, seyretmesi lazım.

Geçenlerde açıklandı: OHAL Komisyonu KHK ile ihraç edilenlerden 6 bininin itirazını haklı bulmuş. Demek 6 bin kere yanlış yapılmış. Bu süre içinde “terör damgası” yiyen insanların yaşadığı acının bedeli ne olacak? “Böyle kütlevi operasyonlarda haksız yere ezilenler olur” mantığına prim veren herkesin aslında bir merhamet ve vicdan sorgulaması yapması gerekiyor.

İnsanları “suçsuzluğunu ispat” mecburiyetinde bırakan devlet anlayışının “Delil yetersizliğinden beraat eden”i beraat etmiş saymayan, haklarını iade etmeyen, üzerine “terör suçlusu” damgası vurup ebediyyen mahkum eden anlayışın, bir merhamet sorgulamasından geçmesi gerekiyor.

Reis Bey, “Hâkim, suç alıp satan ve cirosu ile öğünen bir borsa simsarı değildir.” diyor.

Reis Bey “Kalblerinizi değiştirin. Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz” diyor.

Reis Bey’e şu söyleniyor:

“Rahmet, kaldırılmış sizin kalbinizden... Buz çölünde yol alıyorsunuz!”

Kim bunlar? Belki de hepimiziz. Kalblerimize bakıyor muyuz insanlar hakkında hüküm verirken?

Dicle kenarında bir kurt bir koyunu aşırsa onun hesabının Ömer’den sorulacağını biliyoruz da, yanı başımızda yaşanan acılardan haberdar mıyız?

Bir insanın cezaevinde bir gün fazla yatmasının hesabı vardır. On yıl, yirmi yıl, olmadı ömür boyu…. Bir de bakmışsınız verdiğiniz karar yanlış çıkmış, yargıladığınız suç başlığı yanlış, yanlış görmüşsünüz davayı, yeniden yargılayın… Ömür boyu hapis talebi insin 15 yıla…  Hukuk mu bu? Vicdan mı?

Borsa’dan bahsediliyor borsadan… Kararların borsaya düşmüş olması fecaatinden… Her yer suskun. Kimseden ses çıkmıyor.

2.5 milyon istenmiş, 1 milyon 200 bin liraya uzlaşılmış.

Adaletten kaybediyoruz, insanlığımızdan kaybediyoruz. Reis Bey hepimizi sarsmalı ve yeniden kendimize, içimize, içimizdeki insanlık kıvamına bakmalıyız. 

Ve Reis Bey’den bugünün çağrısı: “Hepimiz birbirimizi affetmeliyiz. Dağları kaydıran bir zelzele olurken, birbirine sarılmış çocukların hâline dönmeli değil miyiz? Nedir bu zelzele arasında birbirimizin saçını yolduğumuz, ciğerini söktüğümüz?”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 29 Eylül 2019 11:47
ÜstanNecip Fazıl'ın bu eseri ve diğer eserlerini yeniden okumak,anlamak tavsiyeniz ne kadar yerinde...Umut edilen daha adil.daha iyi,güvenli bir ülke olmamızın yolunu bulmamız lazım...kaleminize sağlık...
Zaman zaman sizlerin de başına gelen; başkasının sizin mahlasınızı kullanma durumu - eğer telefonumuza uzaktan erişip kullanmadılarsa- tamamen kendiliğinden gelişiyor. Az önce yorumumu yazmaya başladığımda ad bölümünde " Ülkesini seven vatandaş" yazıyordu. Ben de bu bölümü kopyalayıp arattığımda bu mahlasta biri olduğunu gördüm. YANİ KISACASI BİZİM MAHLASIMIZLA YAZILAN YAZILARDA MUHTEMELEN BİR KASIT YOK...
Hakan Ertuğrul 28 Eylül 2019 13:39
Ahmet Bey Bu güzel filmi hatırlattığınız için size teşekkür ederim. Şu günler yok olan merhamet kelimesini bir kez daha hatırlatıyor. Ülkemizinde ihityacı olan şu günlerdeki adalet duygusunu ve sonra duyulacak pişmanlıkların umarım önüne geçer. Bugün adalet ve merhametten söz etmeyen mutlaka bir gün kendisi merhamet ve adalet arar.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 11:34
Oku oku sabahlara kadar oku! heyhat! samimiyet samimiyet.. kalpler iyiliğe evriliyor mu? onu çağırıyor mu? gerisi angarya!..
K. Yıldız 28 Eylül 2019 05:04
Kesinlikle seyredilmeli,
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 01:29
İçeriyi boşver! BM'den haber ver! uzak diyarlardan; belki diğer Ülkelerden bir liderde çıkarda bizde olanlardan bir haber verir.. Sahi ne dersiniz?
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 00:54
Bugünlerde vizyona giren ta uzaklardaki ağlattırıcı belgeseli görünce bende onunka o timsah gözyaşları ile ağladım!..
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 00:39
İçeriyi boş ver! bizim insanımızı; Sahi onlar insanmı ki? as kes işini bitir. Ne ehemmiyeti var? dışarıdan başla! ta uzak diyarlardan; ağla gözlerim ağla! ama timsahın gözyaşlarıyla!..
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 21:30
Memleketi ister evliya ister eşkıya yönetsin, bizim için farketmez. 96 yılda iktidara gelen her Hükümet bize bir Alay Komutanı bile vermemiştir. Her dönem hain nankör ve kro olmuşuz. İlk günden beri Okullarımızda ikili öğretim var ve istikbali parlak fakülteler yok. Çocuklarımız general olacağına geçici köy korucusu veya amele olmuş. Medya ve sosyal medyada Kürtlere hakaret ediliyor. Ses yok. Çünkü, cezası yoktur.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 21:21
Ahmet Bey, Adalet yıllarca..adaletsizlik var diye sömürülerek halk ( parası çevresi vs olmayan , yok olduğu ütopya olduğu öğretildi. Herkesin bu olguya katkı verip vermediğini kendisine sorması gerekli. Sizin gibi köşecilerde buna ışık tutmalı
H.BULUT 27 Eylül 2019 21:09
MERHAMET, MERHAMET,MERHAMET,MERHAMET MERHAMET, MERHAMET,MERHAMET,MERHAMET MERHAMET, MERHAMET,MERHAMET,MERHAMET MERHAMET, MERHAMET,MERHAMET,MERHAMET
ali namlı 27 Eylül 2019 20:25
Hocam, gerçekten ülkenin kanayan bir yarasına parmak basmışsınız ; elinize , ağzınıza sağlık ! Ancak kim okur,kim dinler ; onu merak ediyorum !!!
KARAR Okuru İLHAMİ 27 Eylül 2019 18:26
Ben 15 Temmuz şehitleri 17 25 Aralık mağdurları mit kumpası, şike davası, mit tırları vb. Olaylarla ilgili yazı ve yorumlar bekliyorum.
KARAR Okuru İLHAMİ 27 Eylül 2019 18:13
Dünkü yorumuma gelen cevaplardan klasikleşmiş a haberi dinlediğim cevabı verilmiş. Ben bir günde sözcü ve cumhuriyet dahil 15 yakın gazete ve televizyonu takip edip akıl süzgecinden geçirip milli menfeatler yönünde değerlendiriyorum. Hiç bir zaman içinde bulunduğumuz gemiye su aldıracak milli birlik ve bütünlüğümüze zarar verecek hangi partiden ve kişiden gelirse gelsin fikirlerin ve yalanların karşısındayım. Yeter ki somut bir şekilde delillendirilsin benim ve milletin aklıyla alay edilmesin.
MÜRSEL GENÇ 27 Eylül 2019 16:21
ALLAH razı olsun hocam.3yıldır ihraç,2yıldır takipsizlikle iadei itibar bekliyorum
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 16:33
14
İsim cisim söylemeden böyle palavralar bir şey ifade etmez...
ali namlı 27 Eylül 2019 20:10
0
Adamcağız ismini yazmış işte , galiba senin okuma yazman yok canım kardeşim !!!!
ne ağlaması ne ömeri ya.böyle örnekler ,menkıbelerle bu rezilane durumlara geldik.batının ahlakını almalıyız ahlakını.trafikten çevreye toplumsal her olaya ve mahkemelere kadar batı uygarlığı ne yapıyorsa onu yapmalıyız.hikaye ile menkıbe ile bu işler olsaydı şimdiye kadar koca coğrafyada olurdu zaten.masallardan bıktık
alperen 27 Eylül 2019 14:47
halimiz bu iken gidip gidip orada burada adaletten nutuklar atıyoruz, medyamız da bunu dünyaya ders verdik diye manşet yapıyor....daha diyecek söz kaldı mı sayın hocam?
Kartal Vakur 27 Eylül 2019 14:25
"Dicle kenarında bir kurt bir koyunu aşırsa onun hesabının Ömer’den sorulur" Ne olur Hz. Ömer'in bu sözünü kullanmayın; sizler Ömer olmak değil Ömerler istiyorsunuz.
KARAR OKURU mahmut şen 28 Eylül 2019 09:55
0
Heleki ömerlerin koyunlari aşırdığı bu dönemde....
İslam referansı ile siyaset yapanlar yıllardır karşı durdukları yada savunageldikleri tüm tezleri,kuralları, kuramları bizzat iktidar sahibi olduklarında kendileri yerle bir ettiler.eleştirdikleri ne varsa yaptılar.Bunun sosyolojik tanımını atalar '' kedi uzanamadığı ciğere mundar der.'' ifadesiyle çok güzel özetlemişlerdir. İslamı referans alanların söylem, ibadet, klik, sembol vs gibi sorunları yok asıl sorunları AHLAK, İMAN, ALLAH TELAKKİSİ Sorunudur, Bu sorunlarıda güç sahibi olduklarında iyot gibi açığa çıkmıştır.
KARAR OKURU mahmut şen 28 Eylül 2019 09:57
1
Söylem düzeyinde, islami ölçüler koyup bunu savunanlarin, iş pratiğe geldiğinde, neredeyse allahı unutkanlarına şahit olamak ne aci....
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 13:35
Önce hukuk hak adalet olmsi lazim hukukun olmadigi yerde hertürlü zulüm olur
MY 27 Eylül 2019 13:35
Kaleminize sağlık hocam.
metn 27 Eylül 2019 12:10
Toptancı yaklaşımla delilsiz sorgusuz,sualsiz insanları lekelemek.Daha sonra suçsuzluğunu ispat etmesini istemek, çağdaş hukuka,islama, insanlığa aykırı bir davranıştır. Adalet te en çok müslümana yakışırdı. Ama "Ömer"lere en çok ihtiyaç duyduğumuz bir çağda yaşıyoruz.
turgut ertav 27 Eylül 2019 12:03
''reis bey''necip fazılın birçok kitabı gibi bunu da okudum.bir zamanların mücahit geçinenleri de okumuştur.bir zamanlar bu kitabı okumak moda olmuştu.filmi de yapılmıştı 70 li yıllarda.seyrettim.iç muhasebe yapma konu alınmış.şimdiki iktidar mensupları ve saltanat kayığına binmiş olanlar,iç muhasebeden iş muhasebesine geçtiler.dünyevi iş ve ihtirasları ile çok meşguller.bu sahte mücahitlern iç muhasebeden,iş muhasebesine geçişleri;bana ,bir zamanlar sahabelerden ve suffe ehlinden hatta bedir savaşçılarından olup sonra sapıtan ve zekat vermeyen salebe yi hatırlattı.şimdi,kaç salebe var?
dilek 27 Eylül 2019 11:59
Kur'anı mealinden okuyorum, reis beyi de evvelden okudum. Bir de annemi dinliyorum sık sık.. Besin kaynaklarım sağlam ve vicdanım rahat.. Herkese de tavsiye ederim...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:55
Amerika'da idam cezaları 10-20 yıl sonra infaz ediliyor, meğer ki arada yeni deliller ortaya çıkar da mahkum beraat eder. Adalette hata kaçınılmaz, mesele onu asgari düzeye çekmekte. Allah tüm masumların yardımcısı olsun, masumların arasına karışmış zalimlerin ise belasını versin.
Reis Bey'i, yasaklayan İmamoğlu mu, Taşgetiren mi daha doğru anladı? Gerçek o ki İmamoğlu Reis Bey'i Taşgetiren'den daha doğru anladı ve sahneden kaldırttı... Reis Bey Taşgerienin vurguladığı gibi tek başına bir merhamet hikayesi değil, adalet için masumun yerine gerçek suçlunun bulunmasının hikayesidir.
ÖMER ÇEKİL 27 Eylül 2019 11:32
S.A AHMET ABİ YİNE DUYGULARIMIZA TERCÜMAN OLMUŞSUNUZ ALLAH RAZI OLSUN. AHMET ABİ SİZLERİN DİNİ VE TASAVVUFİ GÖNÜL İMAR EDEN YAZILARINIZA HASRET KALDIK. SİYASİ YAZILARDAN ÇOK KALBİ İMAR EDEN YAZILARINIZI BEKLİYORUZ.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:30
Reis Bey, masuma değil hakiki suçluya ceza verilmesini tavsiye eden bir eserdir. Bu gün de hakiki suçlu Fetöcüler yargılanıyor. Ekrem Bey bundan rahatsız oldu. Nokta.
umut 27 Eylül 2019 11:30
İBB harbiye deki gibi bir tiyatromuz da bizim (merterden silivriye doğru -e-5 güzergahında!) olsaydı da izlesek! 70 tl verip taytro izleyemiyoruz, harbiye git gel onun yarısı! ha birde yılmaz güneyin filmleri oynatılırken kesilen elenktrikler geldi aklıma; ne günlerdi o günler!
Karar okuru 27 Eylül 2019 11:29
Nuri Pakdil'in Umut isimli eserini 4 yıldır CEHAPE'mi oynatmıyor.Hesabınıza geldiği gibi söylüyorsunuz. Selam ve dua ile.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:12
Bu iş Reis Beyle olacak işler değil. İslam ülkelerindeki diktatörlükler, baskı, insan haklarının yokluğu temelde bir yanlışlığın olduğunu gösteriyor. Necip Fazıl muhafazakarların yazarı yani onu en çok okuyanlar ama birde yaptıklarına bak?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:56
Yazarın, Reis Bey’den, yazısının sonuna koyduğu alıntı, zihnimde şu soruya neden oldu: Bir Necip Fazıl hayranı, hatta eseri/projesi bile diyebileceğimiz Erdoğan, Reis Bey’i okumuştur. İmam Hatip yıllarında sahnelemiş bile olabilir. Reis Bey Erdoğan’a ne öğretmiş?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:24
4
10.56, Masum için hakiki suçluyu yargılamayı öğretmiştir. Erdoğandan sonra devlet masumu değil hakiki suçluyu yargılamaya başlamıştır.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:50
6
Masumu değil gerçek suçluyu yargılamayı öğretmiş. Reis de onu yapıyor zaten
İnşAllah 27 Eylül 2019 10:55
Hz Ömer adaleti ile adalet dağıtanlar dağıttıkları adalet nasip olur inşAllah
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:49
Reis Bey Reise ışık tutmalıdır
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:18
7
Reis Bey, Reise ışık tutmuştur. Masumlar için hakiki suçluların yargılanmasını sağlamıştır.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:29
Reis Bey'de vicdanı galip gelip suçunu itiraf eden hakiki bir suçlu var. Bu kişi Fetöcülere tesir eder korkusıyla oyun kaldırılmış olabilir....
miralay 27 Eylül 2019 10:18
1990 Senesi'nde izlemiştim 'Reis Bey' Filmi'ni ilk defa. Şimdiki vakitlerde (geçen sene, evvelki sene, ondan evvelki) fırsat buldukça internetten izlerim. Haluk Kurtoğlu güzel oyunculuk sergilemiş. Hatta o senelerde çıkan Küçük Ağa, Kuruluş Osmanlı, Yalnız Efe gibi filmleri de izlerim arada bir. Ve tavsiye ederim. Şimdiki çoğu hoppa-züppe, mukaddesatımıza ters, açık-saçık, aşna-vişne, sapkınca film(cik)ler gibi zararlı değildirler. İnsana faydalı birşeyler vermeye çalışmışlardır.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:06
Bu "Reis'kelimesine ,alerjim var,icinde "Reis' kelimesi gecen hic bir yaziyi okumuyorum,ben..
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:53
8
Bence oku. Bu Reis senin bildigin reislerden degil
Ne istediniz de vermedik (!).. 27 Eylül 2019 12:15
0
Bestepe'li Reis mi,senin reisin (?)Hani su cok konusan "Show'merakli, konusan hic bir icraati olmayan reis mi,demek istedin(?!?)
SADECE KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:51
Hocam kaleminize, yüreğinize sağlık. Kimsesizlerin kimsesi oluyorsunuz. Allah kaleminize kuvvet versin. Mihenk taşı hükmündesiniz. Sizi okuyunca bazı çoğu köşe yazarının nasıl ayarının düşük olduğunu, ayarının bozulduğunu anlıyoruz.
Efedamat 27 Eylül 2019 09:45
Reis beyi bütün devlet erkanının özel bir gala gösterisinde izlemesi gerekiyor. İmamoğlunun reis beyi yasaklamak bir yana film versiyonunun binlerce kopyasını dağıtmasında yarar var. Bunu dile getirsin iktidar cenahındaki Tepkiyi bir görelim. Öyle lafla üstad fazıl talebesiyim demek yok. Hapis hayatı yazı hayatından fazla olan bir yazar düşünür ve fikir adamından bahsediyoruz.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:45
"OHAL komisyonu 6 bin kişinin itirazını haklı bulmuş. Demek ki 6 bin kere yanlış yapılmış." demişsiniz. Demek ki 10 binlerce itirazı reddetmesi doğru diyorsunuz. Yasal sendikaya üye olmuş, yasal bankada hesabı var, kurumu tarafından olumsuz görüş bildirilmiş (gerçekmi, kıskançlıkmı, iftiramı, dedikodumu araştırılmamış) diye itirazlar reddediliyor ve sizce yanlışlık yok öyle mi?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:13
2
9.45, Yargının kararı fasafiso, senin düşüncen kanun... Tamam, görürsek söyleriz....
enver. 27 Eylül 2019 09:17
AHMET BEY BİLİYORUM SİZİNLE İLGİLİ DEĞİL. AMA EN GÜVENDİĞİM İNSANLARDAN OLDUĞUNUZ İÇİN SİZE YAZDIM. HÜKÜMET KENDİNİ MUHAFAZAKAR ADDEDİYOR FAKAT TÜM FAYDALARI MUHAFAZAKAR OLMAYANLARA SUNUYOR. DEVLET BANKALARININ ARAÇ KREDİLERİNDEKİ İYİLEŞTİRME GİBİ. NEDEN ZİRAAT KATILIM DA YAPMIYOR. DİYE YAZAR MISINIZ. ÇOK YAZILACAK VAR AMA.......
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 15:31
3
Adı katılım olunca faiz yok diyorsun yani. O zaman faizin adını kar payı, yada cukka payı, yada masraf diye değiştirelim o da faizsiz olsun helal olsun....
ülkesini seven vatandaş 27 Eylül 2019 15:47
0
Taha Akyol ,geçenlerde Anayasa mahkemesinin 2016 yılında almış olduğu bir karara atıfta bulunuyordu.O kararda MİT dahil tüm sivil istihbarat kuruluşlarının çalışmalarıyla elde edilen bilgiler YANLIZCA kanaattir hiç bir hukuki geçerliliği yoktur diye aldığı kararı tarihi ile yazmıştı.Yakın çevremde KHK mağdurlarının tamamı böyle hukiki dayanaktan yoksun bir şekilde açığa alındı,ihraç edildi .KHK lara ses çıkarmayan kardeşlerim Nahl suresi 90.ayeti okuyun.
Hermes 27 Eylül 2019 09:12
İlk defa bu kadar net yazınızı gördüm, tebrik ederim. Bu ülkede tek adamlık, krallık, diktatörlük vs değil "VICDAN ve MERHAMET KRALLIĞI" kurulmalıdır, halkıyla-yöneticisiyle vicdan hakim kılınmalıdır, ülkeyi ebedi ayakta tutacak odur. Öfke gücünü kötüye kullanan yöneticiler sadece yıkım ve acı getirir topluma.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:01
mücahidler iktidar olmazdan, önce necip fazılın reis beyi ile iş muhasebe yapmışlar.şimdi iktidar oldular,servetlerinin muhasebesini yapacak halleri bile kalmadı.onların yerine maaşlı muhasebecileri, ücretli mali müşavirleri yapıyor.yolsuzluk,talan,rüşvet,hırsızlık,ihaleye fesat karıştırma ve bilumum haksız kazançlarının muhasebesini tek başlarına yapamazlar elbette.muhalifler,biraz insaflı olun lütfen!bu haksız servetleri elde edebilmek için az uğraşmadılar.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:42
İyiki mahşer ahiret var diyor rahatlıyorum
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:44
Ömer tekti. En baştaydı. Tek kişi ÖMER olmalı. Örnek olmalı ki. Ömerler olsun.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:35
Reis Bey filmini izledim. İnsan olana tesir eder. İnsan olana..!
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:35
9
İnsan olmayan da yasaklar.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 17:59
0
20 yıldır izliyorsun da ne oldu?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:35
Hocam bu ne güzel bir yazı tatlı sert... Teşekkürler. Dua ile...
fevzi aydıner 27 Eylül 2019 08:34
bir daha oku... hep beraber okuyun...bu toplumun sizden öğreneceği bir şey kaldı mı artık?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:28
insanlar çektikleri acıya ve haksızlıklara alıştı ızdırabını çekti alıştıktan onca zamandan sonra affettsen ne afetmesen ne
hüseyin 27 Eylül 2019 08:20
ekrem imamoğlu "reis beyi" şehir tiyatrolarından kaldırdı.İsraf gerekçesiyle ..En azından yazınızda bir sitem/eleştiri getirseydiniz ama nereeede.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:42
1
Dün yazdı Hocam günaydın!
Kader işte 27 Eylül 2019 09:37
0
Siz Ahmet Beyin dünkü yazısını okudunuz mu yoksa okuyup anlamadınız mı? Onun adına ben konuşayım: Allah aşkına bu kadar ön yargılı olmayın. Dünkü yazısının ilk bölümü tamamen Ekremoğlu'na sitemle dolu. Yazının başlığı bile 'İmamoğlu Reis Bey'i İzlemeye Gitseydi'.
KARAR OKURUYUM 27 Eylül 2019 09:59
0
Yazarın dünkü yazısını okumadığın için böyle haksız ve yersiz bir eleştiri yaptın.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:21
0
İstanbulda oyun geçen sene durduruldu. Halen Ankarada oynanıyor. İnsaf, yazarken bilgi sahibi olun. Karalamak için bahane aramayın. Biraz sanatla ilgilenin. Tiyatroya gidin mesela. Cahil cahil köşelerde çamur atmayın.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:27
0
Bir önceki yazısını oku lütfen!
harun 27 Eylül 2019 08:22
Allah razı olsun hakkı adaleti savunan üç beş kişiden birisiniz. Bizi AİHM e kafirlerin merhamet ve adaletine muhtaç bırakan iktidara ve buna sessiz kalan insanlara yazıklar olsun. kimse bana dinden imandan bahsetmesin. eğer olsaydı böyle yapılmazdı.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:37
0
Allah razı olsun ne güzel yazmişsınız.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:21
Elinize sağlık hocam. Bende kaç kez reis bey kitabını hakim ve savcılara göndermek istedim ama korktum kendim için değil çocuklarım için sizin cesaretiniz için Allah sizden razı olsun.
Tarık 27 Eylül 2019 08:19
Reis Bey'i okuma zamanı çoktan geçti Ahmet Abi. O, 4-5 yıl önce gerekliydi.
karar okuru 27 Eylül 2019 07:47
din muamele ölçüsünde reis nerede.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:36
5
Tam ortasında. Haini yargılatmaya çalışıyor. Din de bunu emrediyor.
KARAR OKURU mahmut şen 28 Eylül 2019 10:17
0
O7,47 her yoruma cevap vermeklemi görevlisin, uslubun o kadar belliki fark ediliyor, umarım sende gelecekte kandirildim aldatildim demezsin...
KARAR OKURU mahmut şen 28 Eylül 2019 18:25
0
07,47 özür diliyorum, 11,36 ya cevap yazmıştım, yeni fark ettim
İtirafçı 27 Eylül 2019 07:39
Ömerlerin gelmesini bekliyoruz diyenler ortada olup biteni tüm açıklığıyla itiraf etmektedirler. Bir tek Ömer olsaydı her şey altüst olurdu. Halen yönetimde olanlar arasında Ömerler yoksa tuz kokmuş artık.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 27 Eylül 2019 16:02
0
SADECE EN ÜSTTEKİ ÖMERCE DAVRANSA BAŞKA ÖMERLER E GEREK YOK ÇÜNKÜ HERKES ONUN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKIYOR.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 06:51
Çok geç kalmış bir yazı. Daha düne kadar sizde bu soylediklerinizi yapıyordunuz. Masum kadınlar, çocuklar, yaşlı teyzeler, hastalar, hapse atılırken, ihraclarla yuvalar yıkılırken neredeydiniz. Tatil mi yapiyordunuz veya o zaman vicdanınız sessiz kalmaya mecbur mu bırakıyordu sizi. Sizin kapı dışarı konulduğunda size sahip çıkan insanlara acımasızca sizde yazdınız. Hayırdır, son olaylar fabrika ayarlarına mi getirdi sizi. Neyse ki çok uzun sürmedi. Rabbim hepimizi ve ülkemizi vatan hainlerinden korusun.
Karar okuru 27 Eylül 2019 06:50
Reis Bey'i 2 kez izledim. Filmde merhamettenden bahsediyor. Hani şu AKP de olmayan duygu. O yüzden zulmün başı AKP lilerin bunu öncelikle izlemesi lazım bence
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:26
0
Reis Filminin yapımcısıni başarısız oldu (vatandaş izlemedi-nasıl olsa hergün ekranda) diye içeri aldılar. Gerekçe sizce ne olmuş olabilir. Fetocu. Şaşırmayın. Yukarıda Ahmet bey Reis bey isimli tiyatrodan bahsediyor, iktidarın kuyruğuna basan tiyatro eseri. Ekrem başkan kaldırmak yerine tiyatroyu İstanbula getirip kapalı gişe izletmeli bence.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:39
2
10.26, Ama kazın ayağı öyle değil. Ahmet tiyotroya tiyatro yapıyor. Reis Bey, masumlar için hakiki suçlunun bulunup yargılanmasını hikayesidir. Gerçek Reis de öyle yapıyor. Ekrem Bey eseri Ahmet Beyden daha iyi anladığı için yasakladı.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 06:13
Zalimler için yaşasın cehennem
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 06:02
Valla zamanlaması çok güzel ve yerinde makalede söyleneceklerin hepsi söylenmiş ders alması gereken adresler acaba ders alırmı?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 05:39
Tamam da kardeşim, hırsızın hiç mi suçu yok? Bylock 'u sulandırmak için onu masum programları yüklerken yükleme tuzağına insanları düşüren kim? Bu fetö örgütünün yüzde yüz takiyyeci, sinsi, yalancı tavırlarından niye söz etmiyorsun? Bugünkü karmaşada bunun payı yok mu? Gerçekte fetöcü olup pişman olan birini tanıyor musun? Fetö 'nün zamanında mağdur ettiklerinden niye hiç söz etmiyorsun? O mağduriyetler olurken vicdanın uyuyormuydu? O insanlar mağdur olurken, niye kimseye 'reis Bey 'i izlemesini tavsiye etmedin?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 15:28
4
Haklısın kardeşim Doğru söze ne denir
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 05:13
İnsan olabilmek o kadar zor değil. Kendi günahını görebilmek için cep aynasını yeterli, kendinden olmayanların günah ve yanlışlarını boy aynasında görmek insanlık değil ki. Sağlıklı ve huzurlu toplum adaletten, hakkaniyetten geçiyor. Bilelim.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 03:34
Affetmek cook zor. Oyle kin tohumlari ekildi, bu kin tohumlarindan oyle zakkun meyveleri devsirildi. Bundan sonra cook zor. Gidin khk lilara sorun onlar affedecekmi.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 01:35
Böyle bire zulmü, AKP gelene kadar tüm suçların faili görülen CHP, 80 askeri darbesi, Demirel, Özal, derin devlet vs hiç kimse yapmadı. Yazık oldu.... Ve olmaya devam ediyor. Ya inanılan dinin değerleri... Hani müslümanlar gelince vs vs vs.....
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 07:16
1
Acıları yatıştırmak doğru bir davranış değil. Ancak söylediğiniz zamanlarda da diğer kesimlere aynı kıyımlar yapıldı. Buradaki temel sorun her kesimin gücü eline aldığında aynı şeyi yapması. Ve özellikle müslümanım diyen kesimin bunu yapması acı vericidir. Yani Reis beyin söylemi tek bir kesime değil herkese... Allah hepimizi affetsin.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:24
Her şey lafta Güzel söz söylemek marifet değil.... Reis beyi izleyeceğime çizgi film izlerim daha iyi. Çünkü reis beyi izleyenlerin sahte gözyaşı dökeceğini biliyorum... Ne sağcıdan ne solcudan bu ülkeye bir hayır gelmez.Daha önce gelmediği gibi.. Öbür dünyaya gittiğinizde hepiniz şoooookkkkk olacaksınız. Hepimiz diyelim....
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:47
5
Fetullah şarlatanının şefaat (!) ettikleri kurtulur belki...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:18
6
00.24, Sen zaten çizgi filim ize. Reis Bey izlemek sana göre değil.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 15:27
0
Feto teröristine, hainine, pisliğine mikrobuna; neler çevirdiğini bile bile güç verenler, yol verenler, dünya menfaati için yanaşanlar; onlarda şoooookkkk olacak öbür dünyada. Sen hiç merak etme, kaygısız ol 08.47
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:15
İyi kötü bir yargı mekanizmasının olduğu yerde OHAL komisyonuna neden ihtiyaç duyuldu? Beraat alan neden hala komisyona gitmek zorunda? Hakkında hiç bir soruşturma olmayan ya da beraat alan niye pasaport alırken iç işlerinin inisiyatifine bırakılıyor? Bu kadar zorluk, ya da kin mi demeliyim, niye?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:05
''Çünkü bir süredir yargıdaki her şey onun gözünün içine bakılarak yapılıyor.'' Onun işaretiyle yapılıyor olmasın? O demedi mi çevrenizde kim varsa ihbar edin diye? Kendi yetmedi, milleti de kul hakkına soktu.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 23:56
Bırak imamoglunu onu bunu hocam. Adaletin yok olmasını sağlayan kimdi. Bi günde yürekli olun adaletin ve diğer sistemlerin bozulmalarını kim yada kimlerin yaptığını yazın. Gerçi sizin taraftan öyle bir kalem çıkmaz.
KARAR OKURUYUM 27 Eylül 2019 10:06
1
Lafın tamamı deliye söylenir. Sen okuduğunu anlayamıyorsan yazar ne yapsın.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:01
1
Karar okuruyum diye yazan efendiye:cehaleti kutsayan cahilin ferasetine güveniyorum diyen zihniyetle bugünlere geldi bu toplum. Ister tamamı ister yarısı okunsun fark etmiyor.o yuzden başkası adına kılıç kalkan kuşanmayın
KARAR OKURUYUM 27 Eylül 2019 12:19
1
11.01 kardeşim, Ahmet Bey doğruları yazdığı için farklı gazetelerde köşe yazılarına son verildi. Yine doğruları yazdığı cemaatinden atıldı. Fırsat bulsalar ülkeden atıp, uzaya gönderecekler. Bunlara rağmen doğruları cesaretle yazmaya devam ediyor. Kör göze parmak yapmayıp 'kızım sana söylüyorum fakat gelinim sen anla', 'Sözüm Hasan'a, ha Hasan'a ha sana' deyip ilm-i siyasette mi yapmasın. Biraz anlama gayreti gösterin. Başkası adına kılıç kalkan kuşanmıyorum, fakat haksızlık, yersizlik, gereksizlik yapılıyorsa zaten kılıç kalkan olmak insanlığın gereğidir. Aynen Ahmet Bey'in yaptığı gibi.
Gurbetin Ali 26 Eylül 2019 23:55
Reis Beyi okuyanlar bu halde ise, ya okumayanlar? Bir kerede tarih tekerrür etmesin be kardeşim. Hep mi güldüreceğiz kendimize?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:20
8
Reis Bey okuyanlar masuma sahip çıkyor, haini cezalandırıyor....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN